Spoločne sme si uctili pamiatku Jána a Martiny

Utorok 13. 03. 2018 18:00  | Kultúra / Akcie  | Autor: am

O brutálnej vražde novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej už v médiách odznelo mnoho, téme sme sa venovali i my v Piešťanskom týždni, a to v minulom i predminulom čísle.

Na zhromaždení na Námestí slobody sa zišli všetky generácie. Ďalšie zhromaždenie bude v piatok 23. marca o 17.00 h.

Na zhromaždení na Námestí slobody sa zišli všetky generácie. Ďalšie zhromaždenie bude v piatok 23. marca o 17.00 h. (Autor: am)

Rozhodli sme sa však v spolupráci s portálom Vrbové Online uctiť si pamiatku týchto dvoch mladých ľudí zorganizovaním pietneho zapaľovania sviečok.

V utorok 6. marca sme napriek sychravému počasiu spoločne s obyvateľmi vyšli na Námestie slobody. K fotografii zavraždeného novinára a jeho priateľky pribudlo vďaka spomínajúcim mnoho ďalších horiacich sviečok.

Krátke spomienkové podujatie otvoril šéfredaktor Piešťanského týždňa Gabriel Kopúnek, ktorý v príhovore podotkol, že plameň sviečok symbolizuje aj náš zápal a odhodlanie ďalej pokračovať v investigatívnej práci a nenechať sa nijako zastrašovať tými, ktorým sa pozeráme na prsty.

Po ňom predstúpil pred prítomných ľudí aj bývalý novinár a fotoreportér Dušan Knap. Vyslovil želanie, že si nechce pripustiť, že tento ohavný čin súvisel s novinárskou prácou. Ak však áno, tak ako spoločnosť máme vážny problém. Napokon sa prítomným prihovoril aj riaditeľ Balneologického múzea Imricha Wintera v Piešťanoch Vladimír Krupa, ktorý priblížil život zavraždenej Martiny Kušnírovej, ktorá vyštudovala archeológiu a jej profesijná dráha bola násilne ukončená.

Účastníci spomienkového podujatia boli ochotní zúčastniť sa aj ďalších podobných aktivít, i keď sa zhodli, že najlepšie by bolo, ak by sa vôbec nemuseli uskutočňovať.

Ľudia zapaľovali sviečky za dva zbytočne vyhasnuté mladé životy.Ľudia zapaľovali sviečky za dva zbytočne vyhasnuté mladé životy. (Autor: am)

 

Piešťanci chcú slušné Slovensko

Na Slovensku sa v piatok 9. marca uskutočnil vôbec najväčší protest obyvateľov v histórii. K tisícom ľudí, ktorí v ten deň vyšli do ulíc v mnohých kútoch krajiny, sa na poslednú chvíľu pridali i Piešťanci. Zhromaždili sa na Námestí slobody a symbolicky zaštrngali kľúčmi.

K fotografiám zavraždených Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej pribudol i vytlačený list od Jánovho brata. Obyvatelia zapaľovali sviečky a neveriacky krútili hlavami nad fotkami mladých ľudí. Niekoľko stoviek Piešťancov spolu s deťmi asi hodinu postávalo na námestí a družne debatovalo o aktuálnom dianí, no napokon vytiahli i povestné kľúče a rovnako ako v novembri 1989 začali nimi štrngať.

Zhromaždenie sa uskutočnilo v pokojnej atmosfére, bez akýchkoľvek výtržností či hlasných prejavov. 

 

GARGO
Lekáreň Regia
Regal Burger

Anketa