Prvomájové oslavy v znamení tradícií a folklóru

Pondelok 07. 05. 2018 11:00  | Kultúra / Akcie  | Autor: vd, am

Aké boli tohtoročné prvomájové oslavy v regióne. Prinášame malý exkurz.

Prvý máj v Piešťanoch bol v réžii folkloristov z Krakovian. Tancovali, spievali aj zabávali ľudí.

Prvý máj v Piešťanoch bol v réžii folkloristov z Krakovian. Tancovali, spievali aj zabávali ľudí. (Autor: md)

Piešťancom vyhrávala dychovka

Najskôr sa folkloristi s Krakovčankou a Vavrineckou trojkou povyzvŕtali okolo mája na Winterovej ulici v Piešťanoch a potom sa v sprievode muziky a za svišťania a plieskania biča presunuli k Hudobnému pavilónu v mestskom parku. Pod mušľou nasledovalo originálne folklórne pásmo z nášho regiónu v podaní skúsených účinkujúcich zo susednej obce Krakovany. Zvyky a tradície sledovalo publikum, ktoré folkloristov štedro odmeňovalo potleskom.

Vetvy ozdobili deti z folklórneho súboru Krakovanček.Vetvy ozdobili deti z folklórneho súboru Krakovanček. (Autor: am)

Krakoviansky máj vztýčili ručne

Tradície našich predkov si ctia aj v obci Krakovany. V nedeľu 29. apríla na námestí pred obecným úradom miestni dobrovoľní hasiči totiž postavili máj ručným spôsobom.

Podujatie už tradične svojím vystúpením otvorili deti z folklórneho súboru Krakovanček. Po tanci sa presunuli ku korune „májky“ a ozdobili ju pestrofarebnými stužkami. Okrem nich na vetvičky pribudli aj tri balóny vo farbách trikolóry, avšak k nebesiam sa neprasknutý dostal už len jeden.

Kým pred dvomi rokmi členov Dobrovoľného hasičského zboru Krakovany učili zdvíhať máj tradičným spôsobom chlapci z Matejovca, v súčasnosti už to bravúrne zvládajú sami. Namiesto žajgrútov, dlhých palíc, použili rebrík a k tomu už len poriadnu chlapskú silu. Na všetko pritom dohliadala hlava obce, starosta František Klinovský.

Do tanca pritom hrala Ľudová hudba Borovienka a miestni si pochutili na cigánskej, klobáskach či pive. Obyvatelia sa v dobrej atmosfére porozprávali a vychutnali si teplé, takmer až letné počasie.

V Ostrove máj postavili, ospievali aj zapili

Už po tretíkrát organizovala obec Ostrov stavenie mája vo veľkom štýle. Deti vyparádené v ľudových odevoch, ľudia slávnostne naladení, dídžej v pohotovosti. Jedla i pitiva nadostač.

Deti boli nielen krásne oblečené, ale mali aj super program.Deti boli nielen krásne oblečené, ale mali aj super program. (Autor: František Olšavský)

„Náš máj sme slávnostne stavali v sobotu 28. apríla od tretej hodiny popoludní. Ide už o tretí ročník malej obecnej oslavy. Na tento najkrajší sviatok jari sme sa všetci pekne pripravili a spoločne sme máj ozdobili a postavili,“ uviedol starosta Ostrova Jozef Tkácz.

O krásny program sa postarali deti a pedagógovia z miestnej materskej a základnej školy. Atmosféru dotvárala ženská spevácka skupina Holeška z Prašníka. Ozvučenie a hudobný podmaz mal pod palcom dvorný dídžej VOVO. Pre každého, kto mal chuť si niečo zajesť a doplniť pitný režim, bolo pripravené občerstvenie.

Sedliacka Stodola na čele s Jánom Kováčom sa postarala o to, aby ani jedno brucho neostalo prázdne a ani jedno hrdlo suché. „Ďakujem každému, kto akoukoľvek formou pomohol pri organizovaní akcie,“ spokojne dodal starosta.

Ducové: Zabávali sa pri folklóre

Aj v Ducovom sa k oblohe týči krásny máj. Postavili si ho obyvatelia v predvečer sviatku lásky. Ľudia sa v posledný aprílový deň schádzali pri kultúrnom dome, odkiaľ sa ozýval spev Ducovčaniek - krojovaniek.

V Ducovom si chlapi postavili máj vlastnoručne.V Ducovom si chlapi postavili máj vlastnoručne. (Autor: archív Lukáša Vrábla)

„Aby bol máj ako sa patrí, deti si ho ozdobili stužkami a potom už bolo len na chlapoch, aby ho zdvihli až k oblakom,“ uviedol folklorista Lukáš Vrábel. Keď už symbol lásky stál pevne, bolo čo oslavovať. Krojovanky spolu s obyvateľmi obce vyspevovali pri štedrom občerstvení a tešili sa nielen z aktuálnej oslavy, ale i z nadchádzajúceho voľného dňa. Veď sviatok lásky je aj sviatkom práce. Vtedy sa nepracuje, ale zabáva.

GARGO
Lekáreň Regia
Regal Burger

Anketa