Pozor na alkohol za volantom! December býva rizikový

Pondelok 26. 12. 2016 11:58  | Krimi / Doprava  | Autor: ts

Koniec roka je spojený s večierkami, návštevami vianočných trhov alebo posedeniami s rodinou či priateľmi. Policajné štatistiky hovoria, že práve december patrí k mesiacom, keď za volant sadá najviac vodičov pod vplyvom alkoholu.

(Autor: besip.cz)

Alkohol spomaľuje reakcie, znižuje pozornosť, ale zvyšuje sebapreceňovanie. O tom, že pre mnohých nie je stále prirodzené riadiť sa pravidlom „Keď pijem, auto ostane doma“, svedčia aj štatistiky. „Približne deväť percent zo všetkých nehôd na Slovensku sa stane pod vplyvom alkoholu. Zapríčiní ich v pomere 90 percent mužov a desať percent žien. Podľa aktuálnych štatistík od januára do októbra 2016 bol zistený alkohol u 7670 vodičov motorových vozidiel. Za to isté obdobie sa na cestách stalo 914 nehôd zavinených vodičmi motorových vozidiel pod vplyvom alkoholu,“ vysvetľuje Ján Ignaták, riaditeľ odboru dopravnej polície Prezídia Policajného zboru.

„December patrí k mesiacom, keď vodiči pod vplyvom alkoholu spôsobujú najväčší počet nehôd,“
hovorí J. Ignaták a dodáva: „Zvlášť vodičky sa najčastejšie správajú nezodpovedne práve v tomto mesiaci. Víkendy patria k dňom, keď si aj muži aj ženy vypijú viac ako inokedy a potom sadnú za volant.“

Alkohol kontra auto

Alkohol za volantom má vážne následky. Od januára do októbra prišlo na slovenských cestách o život 22 ľudí pri autonehodách, kde hral úlohu aj alkohol. Ťažko zranených bolo 75 a ľahko zranených 3712.

Pritom alternatív, ako sa bezpečne dostať domov, keď sme pili alkohol, je viacero. „Tak ako si plánujeme, kam sa pôjdeme zabaviť, je dobré sa vopred zamyslieť aj nad tým, ako sa dopravíme domov. Ak sme na akciu z nejakého dôvodu prišli autom a predsa sme pili alkohol, možností máme viac: zavolať si taxík alebo drink taxi, nechať sa odviezť triezvym priateľom, použiť MHD alebo ísť pešo,“ konštatuje Jana Shepperd, prezidentka Slovenského združenia výrobcov piva a sladu.

Zradný zostatkový alkohol

Veľkým problémom u šoférov býva v mnohých prípadoch zostatkový alkohol. Aký „zostatok“ ráno koluje v žilách, závisí od viacerých faktorov. Orientačne však muž vážiaci 85 kilogramov potrebuje asi osem hodín na odbúranie alkoholu z troch veľkých pív, zatiaľ čo žena vážiaca 60 kg potrebuje až deväť hodín na odbúranie alkoholu z dvoch veľkých pív.

„Ak si nie sme ráno istí, aké množstvo alkoholu máme v krvi, môžeme si aspoň orientačne skontrolovať hladinu alkoholu jednorazovým alkotesterom, ktorý je bežne dostupný napríklad na čerpacích staniciach alebo v internetových obchodoch,“ vysvetľuje J. Shepperd.

K účtu za pivo alkotester

Slovenské združenie výrobcov piva a sladu sa tento rok rozhodlo rozšíriť svoju preventívno-osvetovú kampaň Deň zodpovednosti. „Už piaty rok sa snažíme upozorňovať na zodpovednú konzumáciu piva z pohľadu bezpečnosti na cestách. Tento rok sme sa vybrali za ľuďmi do reštaurácií,“ spresňuje J. Shepperd.

Vo viacerých mestách prebieha kampaň „Keď pijem, auto zostane doma“, ktorá poukazuje aj na nebezpečenstvo tzv. zostatkového alkoholu. Zákazníci sa prostredníctvom plagátov dozvedia informácie o čase, ktorý naše telo potrebuje na úplné vytriezvenie, ako aj niektoré zaujímavé štatistiky o alkohole za volantom. Zároveň pri odchode domov dostanú k účtu za pivo alkotester, ktorým si môžu ráno skontrolovať zostatkový alkohol.

GARGO
Lekáreň Regia
Regal Burger

Anketa