Budovanie nových kúpeľov i podpultový predaj mäsa

Nedeľa 19. 11. 2017 10:00  | História / Piešťany kedysi a dnes  | Autor: Gabo Kopúnek

Piešťany boli a sú svetové. O tom niet pochýb. Budovanie mesta sa však nezaobišlo bez problémov. Aj preto sa v roku 1971 titul „svetové“ viac-menej spomínal škodoradostne. Obyvatelia sa ponosovali najmä na niektoré obchody a služby.

NOVEMBER: Voľby vtedy a dnes? Stačí sa pozrieť na snímku spred jednej z volebných miestností. Jasné, že vtedy boli voľby povinné, dnes sú slobodné. Čo oboje spája, je slovné spojenie používané mnohými občanmi - občianska povinnosť. Správne má znieť - občianske právo, lebo možnosť voľby je najväčšou kompetenciou príslušníka štátu, ktorou, žiaľ, mnohí pohŕdajú.

NOVEMBER: Voľby vtedy a dnes? Stačí sa pozrieť na snímku spred jednej z volebných miestností. Jasné, že vtedy boli voľby povinné, dnes sú slobodné. Čo oboje spája, je slovné spojenie používané mnohými občanmi - občianska povinnosť. Správne má znieť - občianske právo, lebo možnosť voľby je najväčšou kompetenciou príslušníka štátu, ktorou, žiaľ, mnohí pohŕdajú. (Autor: reprofoto TH)

Napríklad v predajni mäsa na Ulici Čs. armády privítala takmer každého zákazníka, až na niektoré vyvolené, protekčné ženičky, zakrvavená zástera, za ktorou sa skrývala postava jedného z troch predavačov, ktorí nepoznali výrazy ako „nech sa páči, ďakujem, čo si prajete“. Nie priam najprívetivejším hlasom sa snažili ľudí odbaviť slovami: „Čo scete, panička? Ak sa vám nepáči, tak predáme inému.“ Podobne sa k ľuďom správali aj v mäsiarstve na Kukučínovej ulici.

Nuž, aj takéto boli Piešťany kedysi. V krátkej reminiscencii vám priblížime, čo sa udialo v meste a okolí v roku 1971.

JANUÁR: Bolo že to v Chtelnici veselo. V sobotu 9. januára miestni hokejisti slávnostne otvárali nové hokejové ihrisko, ktoré si hokejový oddiel TJ Chtelnica postavil brigádnicky za necelých 20-tisíc korún. Ihrisko s mantinelmi, šatňami a striedačkami však malo hodnotu 150-tisíc korún a pre miestne deti a športovcov zas nevyčísliteľnú cenu. O týždeň neskôr ho pokrstili turnajom, na ktorom Chtelnica porazila Špačince 4:1 a vo finále Borovce 8:1. Chtelnica sa napokon stala okresným hokejovým majstrom, keď vo finále záverečného turnaja 9. februára porazila hráčov Jarnej.JANUÁR: Bolo že to v Chtelnici veselo. V sobotu 9. januára miestni hokejisti slávnostne otvárali nové hokejové ihrisko, ktoré si hokejový oddiel TJ Chtelnica postavil brigádnicky za necelých 20-tisíc korún. Ihrisko s mantinelmi, šatňami a striedačkami však malo hodnotu 150-tisíc korún a pre miestne deti a športovcov zas nevyčísliteľnú cenu. O týždeň neskôr ho pokrstili turnajom, na ktorom Chtelnica porazila Špačince 4:1 a vo finále Borovce 8:1. Chtelnica sa napokon stala okresným hokejovým majstrom, keď vo finále záverečného turnaja 9. februára porazila hráčov Jarnej. (Autor: reprofoto TH)

■ JANUÁR

Paradoxne, v januári 1971 súťažný hokej v Piešťanoch neexistoval. Hokejisti Tesly vystúpili 30. 12. 1970 z divíznej súťaže, pretože nemali hráčov, ľadovú plochu a ani financie. Vlastný štadión im sľubovali až okolo roku 1975. Prednosť vo výstavbe totiž mala základná škola a nové sídlisko s 714 bytmi, reštauráciou, kaviarňou, osvetovou besedou a domom služieb pri Malom Floreáte.

MAREC: Kvalitná a estetická denná i nočná bielizeň od návrhárov a modelárov Trikoty Vrbové žala úspechy doma i v zahraničí. Nešlo len o kombiné, celkovo sa v podniku vyrábalo až 350 výrobkov v ročnej produkcii 11 miliónov kusov. Trh však dokázali zásobiť len sotva na 60 percent, a tak sa rozhodlo, že k 30. výročiu založenia podniku (1972) sa rozsiahlou rekonštrukciou závodu rozšíri výrobná kapacita.MAREC: Kvalitná a estetická denná i nočná bielizeň od návrhárov a modelárov Trikoty Vrbové žala úspechy doma i v zahraničí. Nešlo len o kombiné, celkovo sa v podniku vyrábalo až 350 výrobkov v ročnej produkcii 11 miliónov kusov. Trh však dokázali zásobiť len sotva na 60 percent, a tak sa rozhodlo, že k 30. výročiu založenia podniku (1972) sa rozsiahlou rekonštrukciou závodu rozšíri výrobná kapacita. (Autor: reprofoto TH)

■ FEBRUÁR

NDR Interflug bola prvou zahraničnou leteckou spoločnosťou, ktorá po druhej svetovej vojne začala lietať do Piešťan. Priame spojenie kúpeľného mesta s Berlínom otvorili 9. februára popoludní. Najskôr sa lietalo na tejto linke dvakrát do mesiaca, plánovalo sa však pravidelné celoročné spojenie aspoň raz týždenne. Situácia na piešťanskom letisku sa však od apríla zdramatizovala, letenky boli vypredané na celé týždne vopred. Nie však do Berlína, ale na vnútroštátnej linke ČSA, ktoré menili letecký poriadok a znížili počet letov, pretože mali nedostatok lietadiel.

JÚL: V období budovania vlasti si vrchnosť vedela vážiť poctivú prácu jednotlivca či kolektívov a nechýbali ani prostriedky na ich ďalšiu motiváciu. Napríklad v ČSAD Piešťany odovzdávali jubilantom čestné uznania a peňažnú odmenu. Pri príležitosti 60. narodenín ocenenie získal aj Filip Janíček, ktorý šoféroval autobus na linke Piešťany - Madunice - Trnava.JÚL: V období budovania vlasti si vrchnosť vedela vážiť poctivú prácu jednotlivca či kolektívov a nechýbali ani prostriedky na ich ďalšiu motiváciu. Napríklad v ČSAD Piešťany odovzdávali jubilantom čestné uznania a peňažnú odmenu. Pri príležitosti 60. narodenín ocenenie získal aj Filip Janíček, ktorý šoféroval autobus na linke Piešťany - Madunice - Trnava. (Autor: reprofoto TH)

■ MAREC

Po vyše trojročnej rekonštrukcii sa otvárala oproti interhotelu Magnólia nová cestovná kancelária Československých aerolínií. Mala moderný interiér, ktorý bol zmenšeninou interiéru reprezentácie Čs. aerolínií v New Yorku.

JÚL: Futbalisti Hubiny boli v ročníku 1970/71 vyhlásení za najslušnejších v okresnej súťaži.JÚL: Futbalisti Hubiny boli v ročníku 1970/71 vyhlásení za najslušnejších v okresnej súťaži. (Autor: reprofoto TH)

■ APRÍL

Členky Mestskej organizácie Slovenského zväzu žien v Piešťanoch mali plné ruky práce. Finišovali totiž posledné brigádnické hodiny, vďaka ktorým vybudovali vo štvrti Floreát nové námestie. Keďže ho „zasvätili“ 50. výročiu založenia KSČ, pomenovali ho Námestím Júliusa Fučíka. Členkám okrem odpracovaných 1500 brigádnických hodín pribudla aj ďalšia starosť, námestie dostali do trvalej socialistickej opatery. Slávnostné odovzdanie námestia do užívania sa uskutočnilo 15. mája.

JÚN: Za 66 dní sa lokalita pod Lopušnou v Prašníku zmenila na nepoznanie. Pre výstavbu kameňolomu tam padla za obeť časť úbočia a vyrástla tam moderná linka na spracovanie kameňa. Dielo v hodnote 900-tisíc korún slávnostne spustili do užívania 11. júna.JÚN: Za 66 dní sa lokalita pod Lopušnou v Prašníku zmenila na nepoznanie. Pre výstavbu kameňolomu tam padla za obeť časť úbočia a vyrástla tam moderná linka na spracovanie kameňa. Dielo v hodnote 900-tisíc korún slávnostne spustili do užívania 11. júna. (Autor: reprofoto TH)

■ MÁJ

Piešťany sa stali dejiskom významného kultúrneho podujatia. Československý rozhlas na Slovensku tu zorganizoval druhý ročník Festivalu slovenskej rozhlasovej hry - prehliadky najúspešnejších rozhlasových hier naštudovaných v slovenských rozhlasových štúdiách.

JÚN: Tragédiou sa skončilo oddávanie sa pôžitkom 40-ročným Júliusom S. z Chtelnice, ktorý rád oddychoval na povale v kope sena. Aj 11. júna sa vybral na povalu odpočinúť si, no keďže bol tuhým fajčiarom, neodolal svojmu zlozvyku a cigaretu si zapálil ležiac na sene. Premohol ho spánok a nedofajčená cigareta spôsobila nielen jeho smrť, ale tiež zničila dom, v ktorom býval s rodinou.JÚN: Tragédiou sa skončilo oddávanie sa pôžitkom 40-ročným Júliusom S. z Chtelnice, ktorý rád oddychoval na povale v kope sena. Aj 11. júna sa vybral na povalu odpočinúť si, no keďže bol tuhým fajčiarom, neodolal svojmu zlozvyku a cigaretu si zapálil ležiac na sene. Premohol ho spánok a nedofajčená cigareta spôsobila nielen jeho smrť, ale tiež zničila dom, v ktorom býval s rodinou. (Autor: reprofoto TH)

■ JÚN

Päťbojári TJ Tesla Piešťany zorganizovali v závere júna na Kúpeľnom ostrove za kúpaliskom Eva parkúrové preteky Cena Piešťan. Predstavili sa na nej popredné kone i jazdci zo Slovenska.

JÚL: Neoslavovali sa však len životné jubileá, ale tiež najazdené kilometre bez nehody. Takýmto milionárom, prvým v rámci piešťanského závodu ČSAD, sa stal aj vodič autobusu Ferdinand Zachar z Maduníc, ktorý jazdil 14 rokov na linke Piešťany - Gottwaldov - Olomouc.JÚL: Neoslavovali sa však len životné jubileá, ale tiež najazdené kilometre bez nehody. Takýmto milionárom, prvým v rámci piešťanského závodu ČSAD, sa stal aj vodič autobusu Ferdinand Zachar z Maduníc, ktorý jazdil 14 rokov na linke Piešťany - Gottwaldov - Olomouc. (Autor: reprofoto TH)

■ JÚL

Piešťancom sa dostalo veľkej pocty, keď ako prví spomedzi socialistických štátov mohli zorganizovať prestížne preteky v rámci Európskeho pohára vo vodnom lyžovaní. Dejiskom pretekov sa 4. júla stala vodná nádrž Sĺňava a na štart sa postavili trojčlenné družstvá z Holandska, NDR, NSR, Španielska, Fínska a ČSSR.

■ AUGUST

Zázračné liečivé piešťanské bahno i termálne kúpele si po stáročia užívali viaceré významné osobnosti. V auguste si v Piešťanoch spríjemňoval chvíle a dovolenkoval známy sovietsky i svetový režisér Sergej Bondarčuk, tvorca panoramatického veľkofilmu Vojna a mier a iných snímok. Spolu s ním leto v meste trávila aj jeho manželka, herečka Irina Skobcevová, predstaviteľka titulnej roly vo filme Veľvyslankyňa.

■ SEPTEMBER

Pravidelne od roku 1963 sa v Československu organizovala súťaž v orbe. Finále ôsmych majstrovstiev ČSSR sa 10. a 11. septembra uskutočnilo na pozemkoch Štátnych majetkov Piešťany. Zišlo sa tu 72 oráčov zo všetkých krajov republiky a desať oráčov z krajín RVHP.

■ OKTÓBER

Z medzinárodného veľtrhu v Lipsku si piešťanská Chirana odniesla zlatú medailu za kompletné zariadenie zubnolekárskej ordinácie s rýchlovŕtačkou na desaťtisíc obrátok za minútu. Piešťanci získali jednu z troch zlatých medailí, ktoré z veľtrhu putovali do Československa.

OKTÓBER: V piešťanskej Tesle sa tešili z návštevy Gustáva Husáka.OKTÓBER: V piešťanskej Tesle sa tešili z návštevy Gustáva Husáka. (Autor: reprofoto TH)

V piešťanskej Tesle sa zasa tešili z návštevy generálneho tajomníka ÚV KSČ a budúceho prezidenta Gustáva Husáka a iných papalášov. Poupratovali, dohnali normy a naškrobili spontánne úsmevy a predstieranú radosť.

■ NOVEMBER

Viete, že Piešťany boli aj banským mestom? Nad Sĺňavou sa vypína ako súčasť Považského Inovca vrch Rádiová hôrka. Pomenovanie získal podľa jemnozrnnej pestrofarebnej usadenej horniny - kaolínových ílov, ktoré boli nositeľmi rádioaktivity piešťanského bahna. Piešťanskými baňami boli štôlničky, v ktorých komunálny podnik ťažil známu kvalitnú maliarsku hlinku.

DECEMBER: Bilancovali aj piešťanskí volejbalisti, pre ktorých bol rok 1971 veľmi úspešný. Po dvoch odohratých sezónach sa im podarilo suverénne postúpiť do vyššej - divíznej súťaže, v ktorej si na jeseň tiež počínali veľmi úspešne. Na lepšie umiestnenie potrebovali širší hráčsky káder. Ten vtedajší tvorili Benedik, Benko, Bláha, Hanic, Jelínek, Madlo, Topoľčanský, Troskovič, Čápka, Noskovič, Dopler a Kubala.DECEMBER: Bilancovali aj piešťanskí volejbalisti, pre ktorých bol rok 1971 veľmi úspešný. Po dvoch odohratých sezónach sa im podarilo suverénne postúpiť do vyššej - divíznej súťaže, v ktorej si na jeseň tiež počínali veľmi úspešne. Na lepšie umiestnenie potrebovali širší hráčsky káder. Ten vtedajší tvorili Benedik, Benko, Bláha, Hanic, Jelínek, Madlo, Topoľčanský, Troskovič, Čápka, Noskovič, Dopler a Kubala. (Autor: reprofoto TH)

■ DECEMBER

Posledný mesiac v roku ponúka priestor na bilancovanie. Urobila tak už spomínaná letecká spoločnosť Interflug, ktorá v roku 1971 uskutočnila na linke Piešťany - Berlín - Piešťany 48 letov.

GARGO
Lekáreň Regia
Regal Burger

Anketa