Topfest

História

Dujkov mlyn okolo roku 1960. (Foto: archív au)

Vodník pri Dujkovom mlyne (2)

Mlynár Dujka bol v celom okolí známy ako veľmi dobrý človek. Tí, čo ho poznali mi to určite potvrdia a pri čítaní tohto príbehu si na neho spomenú. Na klepot jeho mlyna a vôňu čerstvo namletej múky sa v obci dlho spomínalo. Dobrým ľuďom sa vraj aj strašidlá a iné podobné bytosti vyhýbajú. Napriek tomu tento podivuhodný príbeh sa viaže k Dujkovmu mlynu.

13. 10. 2011 07:00  |  História / História

Podhoranka rozdáva radosť celé roky

Podhoranka, dedinská folklórna skupina z malebnej dedinky Kočín - Lančár, píše svoju už 35-ročnú históriu. Jej vznik je spojený s divadelnými ochotníkmi v obci a taktiež aj s dožinkovými slávnosťami poriadanými miestnym roľníckym družstvom.

11. 10. 2011 12:00  |  História / História obsahuje fotogalériu

Piešťanec Vojtech Ábel bol vo vojne kuriérom tajných správ (2)

PIEŠŤANY - Iba jediná ulica v Piešťanoch je pomenovaná podľa piešťanského rodáka podplukovníka Vojtecha Ábela, ale nie každý vie, o koho ide. A ešte menej Piešťancov vie, kto Vojtech Ábel bol. V tomto roku sme si pripomenuli sté výročie jeho nedožitých narodenín.

09. 09. 2011 08:18  |  História / História obsahuje fotogalériu

Najkrajšie vily Slovenska sú v Piešťanoch

PIEŠŤANY - Už dva týždne môžete vo Vile dr. Lisku na Štefánikovej ulici v Piešťanoch obdivovať putovnú výstavu Slávne vily Slovenska. V rovnomennej knihe nájdete najzaujímavejšie architektonické skvosty aj životné osudy autorov či majiteľov pozoruhodných stavieb Slovenska. Sú v nej aj piešťanské vily - Sancta Maria (ZUŠ), Alexander, Lívia a Astoria. Prvú sme vám predstavili vilu Sancta Maria, dnes je na rade nádherná tehlová Villa Astoria, ktorá sa nachádza v dotyku s mestským parkom v Sade Andreja Kmeťa číslo 24.

21. 08. 2011 10:00  |  História / História obsahuje video
Vila Hazl a Krátky - dnes ZUŠ v Piešťanoch, Teplická ulica (Foto z publikácie Slávne vily Slovenska)

Vilu Sancta Maria obývali anglické panny

PIEŠŤANY - Od minulého týždňa môžete vo Vile dr. Lisku na Štefánikovej ulici v Piešťanoch obdivovať putovnú výstavu Slávne vily Slovenska. Jedným zo spoluautorov rovnomennej knihy je aj architekt Ľubomír Mrňa, ktorý vám v seriáli Slávne piešťanské vily predstaví postupne vily Alexander, Lívia, Pavla, Astória a Sancta Maria (ZUŠ).

14. 08. 2011 09:00  |  História / História obsahuje video

Vôňa stredoveku na Červenom Kameni

ČERVENÝ KAMEŇ - Spanilé dámy, urodzení páni, trubadúri, prostá bedač, ale i udatní rytieri bojujúci o srdcia vznešených dám. Týchto všetkých ste mohli stretnúť uplynulý víkend na hrade Červený Kameň, kde sa uskutočnil prvý ročník Festivalu stredovekého života. Pre verejnosť toto jedinečné podujatie zorganizovala skupina historického šermu Kompánia trnavských žoldnierov v spolupráci so Slovenským národným múzeom - Múzeum Červený Kameň.

10. 08. 2011 15:30  |  História / História obsahuje video obsahuje fotogalériu

Historické Piešťany v spomienkach Viliama Nemca

PIEŠŤANY - Dôchodca Viliam Nemec patrí medzi tých málo Piešťancov, ktorých záľubou je zhromažďovanie a archivovanie starých fotografií zachytávajúcich život v Piešťanoch pred viacerými desaťročiami. Jednou z tém, ktorým sa V. Nemec venoval, sú aj dnes už zväčša neexistujúce majere a dvory.

10. 08. 2011 09:00  |  História / História obsahuje fotogalériu
Legendárne americké autá ukončili spanilú cestu v Piešťanoch. (Foto: Igor Paulech)

Kultové Mustangy obsadili Kúpeľný ostrov

PIEŠŤANY - Víkend na trenčianskom letisku patril legendárnym autám a samozrejme ich hrdým majiteľom. Konalo sa tu v poradí už štvrté stretnutie milovníkov kultových vozidiel značky Ford Mustang. Na záver prehliadky nablýskaných tátošov prišlo počas spanilej jazdy niekoľko desiatok týchto automobilov aj do Piešťan.

01. 08. 2011 11:00  |  História / História obsahuje video obsahuje fotogalériu

Pár spomienok futbalových pamätníkov z Modrovej

PIEŠŤANY/MODROVÁ - Ľudia z Modrovej si pripomenuli šesťdesiat rokov od chvíle, keď sa v tejto obci začal hrať organizovaný futbal. Pri tejto príležitosti obec vydala publikáciu, v ktorej sú okrem iného zachytené aj spomienky tých, ktorí strávili na zelenom trávniku a s futbalovou loptou mnoho rokov. Knižku, ktorá mapuje šesť desaťročí futbalu v Modrovej, zdobia aj mnohé fotografie. Krstným otcom publikácie sa stal strelec víťazného gólu proti Barcelone v Pohári víťazov pohárov z roku 1969 Ján Čapkovič. Krstilo sa originálne - posekanou zelenou trávou z futbalového trávnika.

28. 07. 2011 08:30  |  História / História obsahuje fotogalériu

Keď sa minulosť prelína s prítomnosťou

PIEŠŤANY - Hoci by si mnohí povzdychli, že mladých dnes nezaujíma nič iné ako nekontrolovateľná zábava, nie je tomu tak. Niektorí sa venujú športu, iní umeniu, ďalší sa zas zaujímajú o históriu. Tých posledných združuje Kompánia trnavských žoldnierov, ktorá vznikla v roku 2004. Jej členovia odetí v dobovom šate prezentujú záujemcom každodenný život stredovekého človeka - či už bojovými scénami, stredovekými remeslami alebo vtedajšou kuchyňou. Jej vedúcim je Bystrík Holeček (25), ktorý nám bližšie predstavil túto skupinu.

05. 07. 2011 11:30  |  Galéria / Osobnosti obsahuje video obsahuje video
Články 61 - 70 z 155

Anketa