História

Vôňa stredoveku na Červenom Kameni

ČERVENÝ KAMEŇ - Spanilé dámy, urodzení páni, trubadúri, prostá bedač, ale i udatní rytieri bojujúci o srdcia vznešených dám. Týchto všetkých ste mohli stretnúť uplynulý víkend na hrade Červený Kameň, kde sa uskutočnil prvý ročník Festivalu stredovekého života. Pre verejnosť toto jedinečné podujatie zorganizovala skupina historického šermu Kompánia trnavských žoldnierov v spolupráci so Slovenským národným múzeom - Múzeum Červený Kameň.

10. 08. 2011 15:30  |  História / História obsahuje video obsahuje fotogalériu

Historické Piešťany v spomienkach Viliama Nemca

PIEŠŤANY - Dôchodca Viliam Nemec patrí medzi tých málo Piešťancov, ktorých záľubou je zhromažďovanie a archivovanie starých fotografií zachytávajúcich život v Piešťanoch pred viacerými desaťročiami. Jednou z tém, ktorým sa V. Nemec venoval, sú aj dnes už zväčša neexistujúce majere a dvory.

10. 08. 2011 09:00  |  História / História obsahuje fotogalériu
Legendárne americké autá ukončili spanilú cestu v Piešťanoch. (Foto: Igor Paulech)

Kultové Mustangy obsadili Kúpeľný ostrov

PIEŠŤANY - Víkend na trenčianskom letisku patril legendárnym autám a samozrejme ich hrdým majiteľom. Konalo sa tu v poradí už štvrté stretnutie milovníkov kultových vozidiel značky Ford Mustang. Na záver prehliadky nablýskaných tátošov prišlo počas spanilej jazdy niekoľko desiatok týchto automobilov aj do Piešťan.

01. 08. 2011 11:00  |  História / História obsahuje video obsahuje fotogalériu

Pár spomienok futbalových pamätníkov z Modrovej

PIEŠŤANY/MODROVÁ - Ľudia z Modrovej si pripomenuli šesťdesiat rokov od chvíle, keď sa v tejto obci začal hrať organizovaný futbal. Pri tejto príležitosti obec vydala publikáciu, v ktorej sú okrem iného zachytené aj spomienky tých, ktorí strávili na zelenom trávniku a s futbalovou loptou mnoho rokov. Knižku, ktorá mapuje šesť desaťročí futbalu v Modrovej, zdobia aj mnohé fotografie. Krstným otcom publikácie sa stal strelec víťazného gólu proti Barcelone v Pohári víťazov pohárov z roku 1969 Ján Čapkovič. Krstilo sa originálne - posekanou zelenou trávou z futbalového trávnika.

28. 07. 2011 08:30  |  História / História obsahuje fotogalériu

Keď sa minulosť prelína s prítomnosťou

PIEŠŤANY - Hoci by si mnohí povzdychli, že mladých dnes nezaujíma nič iné ako nekontrolovateľná zábava, nie je tomu tak. Niektorí sa venujú športu, iní umeniu, ďalší sa zas zaujímajú o históriu. Tých posledných združuje Kompánia trnavských žoldnierov, ktorá vznikla v roku 2004. Jej členovia odetí v dobovom šate prezentujú záujemcom každodenný život stredovekého človeka - či už bojovými scénami, stredovekými remeslami alebo vtedajšou kuchyňou. Jej vedúcim je Bystrík Holeček (25), ktorý nám bližšie predstavil túto skupinu.

05. 07. 2011 11:30  |  Galéria / Osobnosti obsahuje video obsahuje video
ilustračné foto

Záverečná tabuľka MPFL

Cez víkend sa dohrávalo záverečný zápas MPFL medzi Manchesterom a Red Houses, ktoré skončilo výsledkom 3:2. Ako vyzerá celkové vyhodnotenie sezóny 2010/2011 si môžete pozrieť práve tu.

22. 06. 2011 21:56  |  Šport / Futbal
ilustračné foto

Záverečná tabuľka MPFL

Cez víkend sa dohrávalo záverečný zápas MPFL medzi Manchesterom a Red Houses, ktoré skončilo výsledkom 3:2. Ako vyzerá celkové vyhodnotenie sezóny 2010/2011 si môžete pozrieť práve tu.

22. 06. 2011 21:56  |  Kam za športom / Futbal

Vodník pri Dujkovom mlyne

Mlynár Dujka bol v celom okolí známy ako veľmi dobrý človek. Tí, čo ho poznali mi to určite potvrdia a pri čítaní tohto príbehu si na neho spomenú. Na klepot jeho mlyna a vôňu čerstvo namletej múky sa v obci dlho spomínalo. Dobrým ľuďom sa vraj aj strašidlá a iné podobné bytosti vyhýbajú. Napriek tomu tento podivuhodný príbeh sa viaže k Dujkovmu mlynu.

12. 06. 2011 07:00  |  História / História

V Borovciach straší doteraz neobjasnená vražda farára

Piešťanský týždeň uvádza nový seriál, v ktorom sa dozviete takmer všetko o jednotlivých farnostiach v piešťanskom regióne. Získate prehľad o dejinách farnosti, informácie o kostoloch, sakrálnych pamiatkach či významných osobnostiach a udalostiach. Ako prvú vám Miloš Marek z Katedry histórie Trnavskej univerzity priblíži dejiny farnosti Borovce, ktorá je neobsadená od násilnej vraždy farára Štefana Poláka.

25. 05. 2011 15:30  |  História / História

99. výročie otvorenia Thermie Palace a kúpeľov Irma (5.)

PIEŠŤANY - Hotel Thermia Palace spolu s balneoterapiou Irma dala ešte v roku 1910 postaviť na Kúpeľnom ostrove rodina Winterovcov. Tento liečebný komplex slávnostne otvorili 1. mája 1912. Hotel okrem iných skvostov zdobí aj obraz Alfonza Muchu, ktorý namaľoval na mieru do priestoru v jedálni. Spolu s balneoterapiou slúžia návštevníkom kúpeľov už celých 99 rokov.

22. 05. 2011 10:00  |  História / História
Články 61 - 70 z 150

Anketa