História

V Starej Lehote si ľudia pripomenuli udalosti spred sedemdesiatich rokov. (M. Lacko)

Na Starú Lehotu dopadlo deväť bômb

V tieni okrúhleho výročia Slovenského národného povstania ostávajú iné kategórie účastníkov a obetí druhej svetovej vojny, napríklad frontoví vojaci či civilné obete bombardovania. Svoje o tom vedia aj v Starej Lehote. V piatok 22. augusta to bolo presne 70 rokov, čo na obec dopadlo deväť bômb z amerického bombardéra. Vyžiadali si šesť mŕtvych.

30. 08. 2014 11:00  |  História / História
Krvavá grófka vytesaná do dreva. (vd)

Čachtická pani zomrela pred 400 rokmi

Krvavá grófka Alžbeta Báthoryová zomrela pred 400 rokmi, 21. augusta 1614, na svojom Čachtickom hrade. Najznámejšia masová vrahyňa zomrela prirodzenou smrťou, vďaka svojmu bohatstvu a postaveniu v Uhorsku sa spravodlivosti pred súdom vyhla.

27. 08. 2014 16:00  |  Rubriky / Región
21. august 1968: „Bratská“ pomoc v uliciach Piešťan./reprofoto/ (archív Balneologického múzea)

Jediná správna cesta Veľkého brata

Takmer bez povšimnutia médií i verejnosti prešlo jedno výročie. Je pravdou, že pri ňou nesvieti žiadna nula, ale pravdou je i to, že 21. august 1968, deň vpádu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa, zostáva jednou z najsmutnejších kapitol našich dejín. Pripomenuli sme si jeho 46. výročie.

27. 08. 2014 11:00  |  História / História
Rukopis O. Porubského darovala múzeu jeho príbuzná E. Schotte z Piešťan. (reprofoto Viera Dusíková)

Ondrej Porubský: Vlastni popis života a nehod a dobrodruzství

V Piešťanskom týždni číslo 32 sme publikovali sériu materiálov venovaných výstave k 100. výročiu prvej svetovej vojny. Ondrej Porubský (1889-1955) po návrate z vojny žil v Piešťanoch, rukopis spomienok múzeu darovala jeho vzdialená príbuzná Eunika Schotte z Piešťan (autentický prepis bez jazykových úprav):

11. 08. 2014 11:00  |  História / História
J. Poláček (reprofoto VD)

Z vojnových spomienok z rukopisných pamätí Juraja Poláčeka

V Piešťanskom týždni číslo 32 sme publikovali sériu materiálov venovaných výstave k 100. výročiu prvej svetovej vojny. Dnes prinášame ukážku zo spomienok z rukopisných pamätí Juraja Poláčeka. Svoje Pamäti a spomienky národovca a včelára napísal Juraj Poláček (1883-1968) z Dolného Sŕnia, účastník bojov na východnom fronte s Rusmi, kde bol ťažko zranený. Liečil sa v brnianskej nemocnici a doliečoval v piešťanských kúpeľoch. Jeho pamäti sú prepísané podľa rukopisu v pôvodnej jazykovej úprave.

10. 08. 2014 15:00  |  História / História
Š. Balážik (reprofoto VD)

Štefan Balážik dostal na Piave maláriu

V Piešťanskom týždni číslo 32 sme publikovali sériu materiálov venovaných výstave k 100. výročiu prvej svetovej vojny. Dnes prinášame ukážku zo spomienok Petra Balážika, ktoré prerozprávala neter Š. Balážika, Margita Bernátová z Piešťan. Piešťanec Štefan Balážik (1898-1978) narukoval do rakúsko-uhorskej armády okolo roku 1915, onedlho sa stal účastníkom najkrvavejších bojov na rieke Piava.

09. 08. 2014 10:00  |  História / História
Boje na ukrajinskom fronte. Fotografia je z pozostalosti Johanna Reisenbergera. (archív Johanna Reisenbergera.)

Unikátna výstava k 100. výročiu prvej svetovej vojny

Keď rinčia zbrane, múzy mlčia. Tento výrok, ktorý sa stal mottom výstavy, ktorú inštalovali v piešťanskej Vile dr. Lisku v utorok 29. júla, je výsostne aktuálny aj na prahu tretieho tisícročia. Celý svet s napätím sleduje vývoj na Ukrajine. Situácia sa nápadne podobá tej, ktorú prežívali naši predkovia v rokoch 1914-1918. Umierali za Rakúsko-Uhorsko, ktoré sa po vojne aj tak rozpadlo.

07. 08. 2014 10:00  |  História / História obsahuje fotogalériu
Najväčší rozmach golfu v Piešťanoch sa udial v medzivojnovom období. (archív Balneologického múzea)

Golfová tradícia v Piešťanoch oslávila storočnicu

Piešťany sa môžu pýšiť tým, že na Kúpeľnom ostrove bolo svojho času vybudované jedno z prvých golfových ihrísk na území Slovenska. Slávnostné otvorenie ihriska Winterovci zorganizovali 26. júla 1914. Minulý týždeň sme si teda pripomenuli sté výročie založenia piešťanskej golfovej tradície.

03. 08. 2014 10:00  |  História / História
Súčasný nevyužitý „biely dom“ je na predaj.  (Erika Líšková)

Kto nenosil nikdy nič z Trikoty, nech hodí kameňom

Pamätáte si výrobky z Trikoty? Logo troch slučiek na spodnej bielizni? A kde sa tie tri slučky stratili? No a kto by si nepamätal umelé spodničky, kombinetky, jednofarebné športové trenírky s bielym lemom, čipkované nočné košieľky alebo neskôr pestré teplákové súpravy zvonku hladké a zvnútra príjemne mäkké. Aj s modernými krikľavými lemami a pásmi. Asi všetci poznali trikotský česaný silon, spomínanú teplákovinu, takmer v každej domácnosti z okolia boli v obývačke alebo spálni závesy z typickej lesklej látky. Asi každý chodil doma vo froté župane z tejto známej fabriky. Dalo by sa povedať, kto z nás nikdy nemal nič z Trikoty, nech hodí kameňom. Možno všetci nevedia, odkedy tu tento veľký podnik stojí. Prítomný čas neuvádzame náhodou, pretože skutočne sa tu ešte nachádza, hoci už za jeho bránami je niečo iné.

02. 08. 2014 09:00  |  História / História
Previnilca pripútali k pranieru a ľudia ho opľuli alebo mu nadávali. (reprofoto vd, archív Balneologického múzea)

Piešťanský pranier prevychovával zlodejov aj prostitútky

V starých Piešťanoch na Štefánikovej ulici v priestore medzi tlačiarňami a cirkevnou školou sa nachádzajú zvyšky pôvodného piešťanského praniera. Do okov tam pripútavali za nohy a okolo pása zlodejov, neverné ženy aj mužov, zlých susedov aj ľudí, čo hrešili, bili a vadili sa. Dávali ich tam na pár hodín, keď okolo prechádzalo najviac ľudí.

05. 07. 2014 15:00  |  História / História
Články 61 - 70 z 178
GARGO
Regal Burger

Anketa