História

Panoramatické plátno nebolo voľakedy v každom kine. (J. Blažej)

Odokrytá historická stránka kina Fontána

Piešťanské kino Fontána, ako ho poznáme v súčasnosti, má za sebou bohatú minulosť. Už však len málo ľudí vie, že svojho času bolo jeho zariadenie jedno z mála, ktoré v svojom repertoári malo jedinečné filmy domáceho i zahraničného pôvodu.

13. 11. 2014 12:00  |  Kultúra / Film
Štart kubatúry do 350 cm3 v premiérovom ročníku Ceny Slovenska v roku 1958. (archív (AMK))

Od fenomenálnej Ceny Slovenska uplynulo štvrťstoročie

Tento rok ubehlo 25 rokov odvtedy, čo sa v Piešťanoch konalo posledné legendárne motoristické podujatie - Cena Slovenska. Tieto medzinárodné preteky sa tešili veľkej obľube medzi pretekármi i divákmi. Dnes sú však iba nostalgiou, preto sa Piešťanský týždeň rozhodol v spolupráci s jedným z organizátorov Júliusom Mendlom na krásne motoristické roky zaspomínať.

04. 10. 2014 09:00  |  Šport / Ďalšie športy obsahuje fotogalériu
Unikátny záber vojakov na kúpalisku Eva. (Slovenský národný archív)

Vojnové Piešťany na fotografiách

Unikátnu výstavu fotografií z obdobia druhej svetovej vojny pripravili v priestoroch piešťanskej kaviarne Kursalon.

28. 09. 2014 14:00  |  Kultúra / Výstavy
Zničené hangáre na piešťanskom letisku. (archív Balneologického múzea)

Rok 1944: Prvý letecký nálet na Piešťany

Pripomíname si 70. výročie Slovenského národného povstania, 18. septembra uplynul rovnaký počet rokov od prvého leteckého náletu na Piešťany.

27. 09. 2014 12:00  |  História / História
Sprístupnili torzo Starého kláštora templárov (Viera Dusíková)

Sprístupnili torzo Starého kláštora templárov

Ak by ste prekopali okolie Detvianskej a Kláštorskej ulice v Piešťanoch, pri troche šťastia by ste objavili podobne ako archeológovia či stavitelia inžinierskych sietí na Detvianskej ľudskú čeľusť či iné pozostatky tiel z 11. storočia. Práve pri jedinej stredovekej pamiatke Piešťan - starobylom gotickom kostole, ktorý vraj slúžil najskôr templárom, neskôr benediktínom a po nich husitom, totiž už v 11. storočí pochovávali naši predkovia svojich mŕtvych. Ukladali ich do zeme vo viacerých vrstvách.

26. 09. 2014 11:00  |  Piešťany / Aktuálne obsahuje fotogalériu
Ľudovít Winter (uprostred) v spoločnosti svojej sekretárky Márie Köning a objaviteľa lieku proti tuberkulóze Richarda Kocha. (Michal Masár)

Unikátne foto Wintera niekoľko mesiacov pred smrťou

V pondelok 15. septembra uplynulo štyridsaťšesť rokov od smrti muža, ktorý bezvýznamnú obec zapísal výraznými písmenami do mapy sveta. Redakcii sa podarilo získať unikátnu, doposiaľ nikde nepublikovanú fotografiu Ľudovíta Wintera.

19. 09. 2014 10:00  |  Piešťany / Spoločenská rubrika
Ladislav Mušinský (Ján Karásek)

Na Facebooku mal päť priateľov, dnes ich má takmer tritisíc

Pred rokom, 23. augusta, na sociálnej sieti vytvoril stránku. Zaznamenala takmer raketový štart a pritom nezachytávala žiadnu vychytenú módnu vlnu. Len „obyčajné“ dejiny kúpeľného mesta. Dnes má stránka 2756 priaznivcov a jej tvorcom a prevádzkovateľom je Piešťanec Ladislav Mušinský.

07. 09. 2014 11:00  |  Galéria / Osobnosti obsahuje fotogalériu
Vrbovčania vzdali úctu obetiam vojen, ktoré položili životy v boji za slobodu. (vd)

Cestou z Vrbového na Brezovú zabili partizáni sedem Nemcov

Aj Vrbovčania sa pri príležitosti 70. výročia vypuknutia Slovenského národného povstania (SNP) poklonili obetiam druhej, ale aj prvej svetovej vojny. Po slávnostných veršoch za zvuku tónov dychovej hudby položil vo štvrtok 29. augusta prvý smútočný veniec k pomníku primátor mesta Ján Jánoška, druhý niesli členovia Zväzu protifašistických bojovníkov.

03. 09. 2014 11:00  |  Rubriky / Región
Alžbeta Zollerová si želala, aby na slávnostnom fóre aspoň spomenuli meno jej muža, bývalého partizána. (Viera Dusíková)

Veľkolepé oslavy na Pustej Vsi aj so sklamanou partizánkou

Na Pustej Vsi sa konali veľkolepé oslavy 70. výročia Slovenského národného povstania (SNP) za účasti predstaviteľov vlády, parlamentu, kraja, obcí a tiež asi dvoch desiatok žijúcich pamätníkov. Na hrudi mali vyznamenania. Každý rečník vyzdvihol význam SNP, vzdal česť obetiam a pripomenul, aký význam má Povstanie pre náš národ i nasledujúce generácie. Pamätníčka Alžbeta Zollerová z Pustej Vsi však ich reči prešla len mávnutím rukou. „Všetkým niečo dali, že riskovali vlastné životy. A na mňa zabudli,“ skonštatovala a slabo zatlieskala ďalšiemu z rečníkov.

02. 09. 2014 12:00  |  Rubriky / Región obsahuje fotogalériu
Na Piešťanskom trojuholníku v roku 1950 sa v pretekoch motocyklov triedy do 250 cm3 umiestnil Edo Bertoli (vpravo) na tretej priečke.

 (archív M. Bertoliho)

Legendárny Edo Bertoli vyhral prvé preteky bez vodičáku

Keď pamätníci vyslovia meno Bertoli, hneď si predstavia tmavovlasých fešákov Eda a Laca, ktorí boli s prilbou na hlave na nerozoznanie. Vraveli im aj blázniví Taliani pre ich kúsky, ktoré vymýšľali s motocyklami. Mladší Eduard zneužíval podobu so starším Ladislavom, jazdil na jeho vodičský preukaz. Takto dokonca absolvoval aj svoje prvé preteky v Trnave, ktoré vyhral.

31. 08. 2014 10:00  |  História / História obsahuje fotogalériu
Články 51 - 60 z 178
GARGO
Regal Burger

Anketa