História

Súčasný stav Lipy, presnejšie povedané toho, čo z nej zostalo.

„Nešťastné“ náhody nešťastného hotela Lipa

PIEŠŤANY - „Nešťastnou náhodou“ sa zrútilo hlavné schodisko piešťanského hotela Lipa a počas tejto zimnej sezóny aj to vedľajšie, smerujúce na Rázusovu ulicu. Takouto rétorikou argumentuje investor v technickej správe v dokumente Zmena stavby pred dokončením, ktorý predložil minulý mesiac. A zdá sa, že rôzne doterajšie sanácie sú jedinou novozapracovanou zmenou. Obe schodiská mali pôvodné kamenné stupne. Obe mali zostať zachované.

21. 03. 2012 09:00  |  História / História obsahuje video obsahuje fotogalériu
Rotunda sv. Juraja stojí v súčasnosti pred záverečnou etapou komplexného reštaurovania interiéru a reštaurovania fasád.

Rotunda svätého Juraja pamätá Veľkú Moravu

Najnovší reštaurátorský výskum Rotundy svätého Juraja v Nitrianskej Blatnici ukázal, že kostolík je pravdepodobne najstaršou zachovanou sakrálnou stavbou na Slovensku. Reštaurátori totiž našli pôvodné predrománske okno, čím sa potvrdili pôvodné predpoklady vychádzajúce z archeologického výskumu, že ide o stavbu z 9. storočia.

17. 02. 2012 14:00  |  História / História
Päťhviezdičkový hotel Thermia Palace založili pred sto rokmi bratia Winterovci. (IP)

Symbol luxusu slúži kúpeľným hosťom už sto rokov

PIEŠŤANY - Dominanta piešťanských kúpeľov, architektonický secesný skvost a symbol luxusu - hotel Thermia Palace, slúži kúpeľným hosťom už sto rokov. K výročiu hotela otvorili v jeho priestoroch celoročnú výstavu, podľa Jany Štefečkovej Beňačkovej zo Slovenských liečebných kúpeľov Piešťany vystavené budú predovšetkým fotografie z minulosti slávneho hotela, ktorý hostil popredných svetových vládcov, umelcov či prezidentov.

20. 01. 2012 15:00  |  História / História

Za vianočné pozdravy vďačíme Talianovi

Počas Vianoc častejšie myslíme na blízkych, ktorí s nami nemôžu zasadnúť k štedrovečernému stolu. Posielame im vianočné pozdravy, či už formou sms-iek alebo tradične - pohľadnicami.Viete, že zvyk posielať pohľadnice prišiel z Talianska?

23. 12. 2011 08:30  |  História / História

NOVEMBER 89: Svedectvo z kroniky mesta

PIEŠŤANY - Udalosti Nežnej revolúcie a porevolučné zmeny zaznamenal spolu s ďalšími udalosťami do mestskej kroniky stredoškolský profesor Alexander Murín. Kronika Piešťan je uložená v archíve mesta.

17. 11. 2011 07:00  |  Piešťany / Aktuálne obsahuje video
Dujkov mlyn okolo roku 1960. (Foto: archív au)

Vodník pri Dujkovom mlyne (2)

Mlynár Dujka bol v celom okolí známy ako veľmi dobrý človek. Tí, čo ho poznali mi to určite potvrdia a pri čítaní tohto príbehu si na neho spomenú. Na klepot jeho mlyna a vôňu čerstvo namletej múky sa v obci dlho spomínalo. Dobrým ľuďom sa vraj aj strašidlá a iné podobné bytosti vyhýbajú. Napriek tomu tento podivuhodný príbeh sa viaže k Dujkovmu mlynu.

13. 10. 2011 07:00  |  História / História

Podhoranka rozdáva radosť celé roky

Podhoranka, dedinská folklórna skupina z malebnej dedinky Kočín - Lančár, píše svoju už 35-ročnú históriu. Jej vznik je spojený s divadelnými ochotníkmi v obci a taktiež aj s dožinkovými slávnosťami poriadanými miestnym roľníckym družstvom.

11. 10. 2011 12:00  |  História / História obsahuje fotogalériu

Piešťanec Vojtech Ábel bol vo vojne kuriérom tajných správ (2)

PIEŠŤANY - Iba jediná ulica v Piešťanoch je pomenovaná podľa piešťanského rodáka podplukovníka Vojtecha Ábela, ale nie každý vie, o koho ide. A ešte menej Piešťancov vie, kto Vojtech Ábel bol. V tomto roku sme si pripomenuli sté výročie jeho nedožitých narodenín.

09. 09. 2011 08:18  |  História / História obsahuje fotogalériu

Najkrajšie vily Slovenska sú v Piešťanoch

PIEŠŤANY - Už dva týždne môžete vo Vile dr. Lisku na Štefánikovej ulici v Piešťanoch obdivovať putovnú výstavu Slávne vily Slovenska. V rovnomennej knihe nájdete najzaujímavejšie architektonické skvosty aj životné osudy autorov či majiteľov pozoruhodných stavieb Slovenska. Sú v nej aj piešťanské vily - Sancta Maria (ZUŠ), Alexander, Lívia a Astoria. Prvú sme vám predstavili vilu Sancta Maria, dnes je na rade nádherná tehlová Villa Astoria, ktorá sa nachádza v dotyku s mestským parkom v Sade Andreja Kmeťa číslo 24.

21. 08. 2011 10:00  |  História / História obsahuje video
Vila Hazl a Krátky - dnes ZUŠ v Piešťanoch, Teplická ulica (Foto z publikácie Slávne vily Slovenska)

Vilu Sancta Maria obývali anglické panny

PIEŠŤANY - Od minulého týždňa môžete vo Vile dr. Lisku na Štefánikovej ulici v Piešťanoch obdivovať putovnú výstavu Slávne vily Slovenska. Jedným zo spoluautorov rovnomennej knihy je aj architekt Ľubomír Mrňa, ktorý vám v seriáli Slávne piešťanské vily predstaví postupne vily Alexander, Lívia, Pavla, Astória a Sancta Maria (ZUŠ).

14. 08. 2011 09:00  |  História / História obsahuje video
Články 51 - 60 z 150

Anketa