História

Rotunda sv. Juraja stojí v súčasnosti pred záverečnou etapou komplexného reštaurovania interiéru a reštaurovania fasád.

Rotunda svätého Juraja pamätá Veľkú Moravu

Najnovší reštaurátorský výskum Rotundy svätého Juraja v Nitrianskej Blatnici ukázal, že kostolík je pravdepodobne najstaršou zachovanou sakrálnou stavbou na Slovensku. Reštaurátori totiž našli pôvodné predrománske okno, čím sa potvrdili pôvodné predpoklady vychádzajúce z archeologického výskumu, že ide o stavbu z 9. storočia.

17. 02. 2012 14:00  |  História / História
Päťhviezdičkový hotel Thermia Palace založili pred sto rokmi bratia Winterovci. (IP)

Symbol luxusu slúži kúpeľným hosťom už sto rokov

PIEŠŤANY - Dominanta piešťanských kúpeľov, architektonický secesný skvost a symbol luxusu - hotel Thermia Palace, slúži kúpeľným hosťom už sto rokov. K výročiu hotela otvorili v jeho priestoroch celoročnú výstavu, podľa Jany Štefečkovej Beňačkovej zo Slovenských liečebných kúpeľov Piešťany vystavené budú predovšetkým fotografie z minulosti slávneho hotela, ktorý hostil popredných svetových vládcov, umelcov či prezidentov.

20. 01. 2012 15:00  |  História / História

Za vianočné pozdravy vďačíme Talianovi

Počas Vianoc častejšie myslíme na blízkych, ktorí s nami nemôžu zasadnúť k štedrovečernému stolu. Posielame im vianočné pozdravy, či už formou sms-iek alebo tradične - pohľadnicami.Viete, že zvyk posielať pohľadnice prišiel z Talianska?

23. 12. 2011 08:30  |  História / História

NOVEMBER 89: Svedectvo z kroniky mesta

PIEŠŤANY - Udalosti Nežnej revolúcie a porevolučné zmeny zaznamenal spolu s ďalšími udalosťami do mestskej kroniky stredoškolský profesor Alexander Murín. Kronika Piešťan je uložená v archíve mesta.

17. 11. 2011 07:00  |  Piešťany / Aktuálne obsahuje video
Dujkov mlyn okolo roku 1960. (Foto: archív au)

Vodník pri Dujkovom mlyne (2)

Mlynár Dujka bol v celom okolí známy ako veľmi dobrý človek. Tí, čo ho poznali mi to určite potvrdia a pri čítaní tohto príbehu si na neho spomenú. Na klepot jeho mlyna a vôňu čerstvo namletej múky sa v obci dlho spomínalo. Dobrým ľuďom sa vraj aj strašidlá a iné podobné bytosti vyhýbajú. Napriek tomu tento podivuhodný príbeh sa viaže k Dujkovmu mlynu.

13. 10. 2011 07:00  |  História / História

Podhoranka rozdáva radosť celé roky

Podhoranka, dedinská folklórna skupina z malebnej dedinky Kočín - Lančár, píše svoju už 35-ročnú históriu. Jej vznik je spojený s divadelnými ochotníkmi v obci a taktiež aj s dožinkovými slávnosťami poriadanými miestnym roľníckym družstvom.

11. 10. 2011 12:00  |  História / História obsahuje fotogalériu

Piešťanec Vojtech Ábel bol vo vojne kuriérom tajných správ (2)

PIEŠŤANY - Iba jediná ulica v Piešťanoch je pomenovaná podľa piešťanského rodáka podplukovníka Vojtecha Ábela, ale nie každý vie, o koho ide. A ešte menej Piešťancov vie, kto Vojtech Ábel bol. V tomto roku sme si pripomenuli sté výročie jeho nedožitých narodenín.

09. 09. 2011 08:18  |  História / História obsahuje fotogalériu

Najkrajšie vily Slovenska sú v Piešťanoch

PIEŠŤANY - Už dva týždne môžete vo Vile dr. Lisku na Štefánikovej ulici v Piešťanoch obdivovať putovnú výstavu Slávne vily Slovenska. V rovnomennej knihe nájdete najzaujímavejšie architektonické skvosty aj životné osudy autorov či majiteľov pozoruhodných stavieb Slovenska. Sú v nej aj piešťanské vily - Sancta Maria (ZUŠ), Alexander, Lívia a Astoria. Prvú sme vám predstavili vilu Sancta Maria, dnes je na rade nádherná tehlová Villa Astoria, ktorá sa nachádza v dotyku s mestským parkom v Sade Andreja Kmeťa číslo 24.

21. 08. 2011 10:00  |  História / História obsahuje video
Vila Hazl a Krátky - dnes ZUŠ v Piešťanoch, Teplická ulica (Foto z publikácie Slávne vily Slovenska)

Vilu Sancta Maria obývali anglické panny

PIEŠŤANY - Od minulého týždňa môžete vo Vile dr. Lisku na Štefánikovej ulici v Piešťanoch obdivovať putovnú výstavu Slávne vily Slovenska. Jedným zo spoluautorov rovnomennej knihy je aj architekt Ľubomír Mrňa, ktorý vám v seriáli Slávne piešťanské vily predstaví postupne vily Alexander, Lívia, Pavla, Astória a Sancta Maria (ZUŠ).

14. 08. 2011 09:00  |  História / História obsahuje video

Vôňa stredoveku na Červenom Kameni

ČERVENÝ KAMEŇ - Spanilé dámy, urodzení páni, trubadúri, prostá bedač, ale i udatní rytieri bojujúci o srdcia vznešených dám. Týchto všetkých ste mohli stretnúť uplynulý víkend na hrade Červený Kameň, kde sa uskutočnil prvý ročník Festivalu stredovekého života. Pre verejnosť toto jedinečné podujatie zorganizovala skupina historického šermu Kompánia trnavských žoldnierov v spolupráci so Slovenským národným múzeom - Múzeum Červený Kameň.

10. 08. 2011 15:30  |  História / História obsahuje video obsahuje fotogalériu
Články 51 - 60 z 149
Lekáreň Regia

Anketa