Topfest

História

Do Piešťan sa prišiel Eugen Balon liečiť s manželkou Christine Flegler.

Latiméria podivná má v sebe elixír mladosti

PIEŠŤANY - V piešťanských kúpeľoch sa predčasom liečil vzácny muž – kanadský ichtyológ československého pôvodu - profesor Eugen Balon (82) z University of Guelph pri Toronte. Je uznávaným znalcom zoo a ekosystému Afriky. V Piešťanoch sa predstavil ako embryológ, skúmal totiž vzácnu rybu latimériu podivnú. Ide o žijúcu pravekú rybu, o ktorej sa predpokladalo, že vyhynula pred miliónmi rokov. E. Balon ju videl v roku 1996 na vlastné oči v hĺbke asi 400 metrov pod morom na Komorských ostrovoch a skoro pritom prišiel o život.

26. 07. 2012 07:45  |  História / História obsahuje fotogalériu
Loď Trajan typu katamaran spustili na vodu v Piešťanoch v roku 2008.

Vyhliadkové lode premávajú na Váhu už polstoročie

PIEŠŤANY - Jednou z letných atrakcií Piešťan je vyhliadková plavba po Váhu a jazere Sĺňava. Mnohí obyvatelia kúpeľného mesta možno ani nevedia, že osobné vyhliadkové lode brázdia jazero už celé polstoročie. Prvé plavidlá sa objavili na hladine dva roky po napustení jazera - v roku 1962. Išlo však o menšie lode s kapacitou 15 až 25 osôb. Rozmach vyhliadkových plavieb na Sĺňave nastal o dva roky neskôr - v roku 1964.

21. 06. 2012 07:30  |  História / História obsahuje fotogalériu
Kde laik vidí jamu, archeológ Karol Pieta spoznáva dom i s pecou.

Slovenská Trója postupne odhaľuje svoje tajomstvá

PIEŠŤANY - Maličké múzeum so skromnou plochou, no o to so vzácnejšími nálezmi, ktoré sa zapíšu do histórie veľkými písmenami. Vchod chráni mreža, na dverách je napísaný kontakt na sprievodkyňu. Keď jej zatelefonujeme, ochotne pribehne odomknúť. Múzeum Veľkej Moravy v Bojnej v Topoľčianskom okrese otvorili len v máji a návštevníci si tu môžu vychutnať atmosféru minulosti. S obhliadkou samotného náleziska to už také ružové nie je. V dedinke musíme odstaviť redakčné auto a počkať na Karola Pietu, šéfa archeologického výskumu, ktorý nás odvezie tereňákom. Púť do minulosti má dĺžku sedem kilometrov po hrboľatej ceste - neceste. Zastavíme sa na nej len raz, keď objavíme „nález“ spočívajúci v odpadnutej tabuľke evidenčného čísla nejakého auta.

31. 05. 2012 08:00  |  História / História obsahuje fotogalériu

Piešťanské zaujímavosti: Hrobka rodiny Winterovcov

PIEŠŤANY - S Kúpeľmi Piešťany sa neodmysliteľne spája meno známej rodiny Winterovcov, ktorej kúpele patrili od roku 1889, keď si ich prenajal podnikateľ Alexander Winter a založil firmu Alexander Winter a synovia. Po jeho smrti (1909) prešlo vedenie kúpeľov na jeho dvoch synov Ľudovíta (1870-1968) a Imricha Winterovcov (1878-1943). Obaja sú spolu so svojimi manželkami pochovaní na cintoríne na Bratislavskej ceste v Piešťanoch.

27. 05. 2012 17:30  |  História / História obsahuje fotogalériu
Pohľad z kopca Červená veža na nový most. (Reprofoto: Eva Drobná, archív BM)

Po Krajinskom moste jazdíme 80 rokov

PIEŠŤANY - Okrúhle výročie si tento rok pripomína Krajinský most. Podľa piešťanskej kroniky práce na tejto technickej pamiatke ukončili 30. apríla 1932. Slávnostne otvorený však bol už 1. januára 1932 a prvé automobily po ňom prešli 2. januára. Odvtedy sa premávka cez most nezastavila.

22. 04. 2012 08:30  |  História / História obsahuje fotogalériu
Súčasný stav Lipy, presnejšie povedané toho, čo z nej zostalo.

„Nešťastné“ náhody nešťastného hotela Lipa

PIEŠŤANY - „Nešťastnou náhodou“ sa zrútilo hlavné schodisko piešťanského hotela Lipa a počas tejto zimnej sezóny aj to vedľajšie, smerujúce na Rázusovu ulicu. Takouto rétorikou argumentuje investor v technickej správe v dokumente Zmena stavby pred dokončením, ktorý predložil minulý mesiac. A zdá sa, že rôzne doterajšie sanácie sú jedinou novozapracovanou zmenou. Obe schodiská mali pôvodné kamenné stupne. Obe mali zostať zachované.

21. 03. 2012 09:00  |  História / História obsahuje video obsahuje fotogalériu
Rotunda sv. Juraja stojí v súčasnosti pred záverečnou etapou komplexného reštaurovania interiéru a reštaurovania fasád.

Rotunda svätého Juraja pamätá Veľkú Moravu

Najnovší reštaurátorský výskum Rotundy svätého Juraja v Nitrianskej Blatnici ukázal, že kostolík je pravdepodobne najstaršou zachovanou sakrálnou stavbou na Slovensku. Reštaurátori totiž našli pôvodné predrománske okno, čím sa potvrdili pôvodné predpoklady vychádzajúce z archeologického výskumu, že ide o stavbu z 9. storočia.

17. 02. 2012 14:00  |  História / História
Päťhviezdičkový hotel Thermia Palace založili pred sto rokmi bratia Winterovci. (IP)

Symbol luxusu slúži kúpeľným hosťom už sto rokov

PIEŠŤANY - Dominanta piešťanských kúpeľov, architektonický secesný skvost a symbol luxusu - hotel Thermia Palace, slúži kúpeľným hosťom už sto rokov. K výročiu hotela otvorili v jeho priestoroch celoročnú výstavu, podľa Jany Štefečkovej Beňačkovej zo Slovenských liečebných kúpeľov Piešťany vystavené budú predovšetkým fotografie z minulosti slávneho hotela, ktorý hostil popredných svetových vládcov, umelcov či prezidentov.

20. 01. 2012 15:00  |  História / História

Za vianočné pozdravy vďačíme Talianovi

Počas Vianoc častejšie myslíme na blízkych, ktorí s nami nemôžu zasadnúť k štedrovečernému stolu. Posielame im vianočné pozdravy, či už formou sms-iek alebo tradične - pohľadnicami.Viete, že zvyk posielať pohľadnice prišiel z Talianska?

23. 12. 2011 08:30  |  História / História

NOVEMBER 89: Svedectvo z kroniky mesta

PIEŠŤANY - Udalosti Nežnej revolúcie a porevolučné zmeny zaznamenal spolu s ďalšími udalosťami do mestskej kroniky stredoškolský profesor Alexander Murín. Kronika Piešťan je uložená v archíve mesta.

17. 11. 2011 07:00  |  Piešťany / Aktuálne obsahuje video
Články 51 - 60 z 155

Anketa