Topfest

História

Rukopis O. Porubského darovala múzeu jeho príbuzná E. Schotte z Piešťan. (reprofoto Viera Dusíková)

Ondrej Porubský: Vlastni popis života a nehod a dobrodruzství

V Piešťanskom týždni číslo 32 sme publikovali sériu materiálov venovaných výstave k 100. výročiu prvej svetovej vojny. Ondrej Porubský (1889-1955) po návrate z vojny žil v Piešťanoch, rukopis spomienok múzeu darovala jeho vzdialená príbuzná Eunika Schotte z Piešťan (autentický prepis bez jazykových úprav):

11. 08. 2014 11:00  |  História / História
J. Poláček (reprofoto VD)

Z vojnových spomienok z rukopisných pamätí Juraja Poláčeka

V Piešťanskom týždni číslo 32 sme publikovali sériu materiálov venovaných výstave k 100. výročiu prvej svetovej vojny. Dnes prinášame ukážku zo spomienok z rukopisných pamätí Juraja Poláčeka. Svoje Pamäti a spomienky národovca a včelára napísal Juraj Poláček (1883-1968) z Dolného Sŕnia, účastník bojov na východnom fronte s Rusmi, kde bol ťažko zranený. Liečil sa v brnianskej nemocnici a doliečoval v piešťanských kúpeľoch. Jeho pamäti sú prepísané podľa rukopisu v pôvodnej jazykovej úprave.

10. 08. 2014 15:00  |  História / História
Š. Balážik (reprofoto VD)

Štefan Balážik dostal na Piave maláriu

V Piešťanskom týždni číslo 32 sme publikovali sériu materiálov venovaných výstave k 100. výročiu prvej svetovej vojny. Dnes prinášame ukážku zo spomienok Petra Balážika, ktoré prerozprávala neter Š. Balážika, Margita Bernátová z Piešťan. Piešťanec Štefan Balážik (1898-1978) narukoval do rakúsko-uhorskej armády okolo roku 1915, onedlho sa stal účastníkom najkrvavejších bojov na rieke Piava.

09. 08. 2014 10:00  |  História / História
Boje na ukrajinskom fronte. Fotografia je z pozostalosti Johanna Reisenbergera. (archív Johanna Reisenbergera.)

Unikátna výstava k 100. výročiu prvej svetovej vojny

Keď rinčia zbrane, múzy mlčia. Tento výrok, ktorý sa stal mottom výstavy, ktorú inštalovali v piešťanskej Vile dr. Lisku v utorok 29. júla, je výsostne aktuálny aj na prahu tretieho tisícročia. Celý svet s napätím sleduje vývoj na Ukrajine. Situácia sa nápadne podobá tej, ktorú prežívali naši predkovia v rokoch 1914-1918. Umierali za Rakúsko-Uhorsko, ktoré sa po vojne aj tak rozpadlo.

07. 08. 2014 10:00  |  História / História obsahuje fotogalériu
Najväčší rozmach golfu v Piešťanoch sa udial v medzivojnovom období. (archív Balneologického múzea)

Golfová tradícia v Piešťanoch oslávila storočnicu

Piešťany sa môžu pýšiť tým, že na Kúpeľnom ostrove bolo svojho času vybudované jedno z prvých golfových ihrísk na území Slovenska. Slávnostné otvorenie ihriska Winterovci zorganizovali 26. júla 1914. Minulý týždeň sme si teda pripomenuli sté výročie založenia piešťanskej golfovej tradície.

03. 08. 2014 10:00  |  História / História
Súčasný nevyužitý „biely dom“ je na predaj.  (Erika Líšková)

Kto nenosil nikdy nič z Trikoty, nech hodí kameňom

Pamätáte si výrobky z Trikoty? Logo troch slučiek na spodnej bielizni? A kde sa tie tri slučky stratili? No a kto by si nepamätal umelé spodničky, kombinetky, jednofarebné športové trenírky s bielym lemom, čipkované nočné košieľky alebo neskôr pestré teplákové súpravy zvonku hladké a zvnútra príjemne mäkké. Aj s modernými krikľavými lemami a pásmi. Asi všetci poznali trikotský česaný silon, spomínanú teplákovinu, takmer v každej domácnosti z okolia boli v obývačke alebo spálni závesy z typickej lesklej látky. Asi každý chodil doma vo froté župane z tejto známej fabriky. Dalo by sa povedať, kto z nás nikdy nemal nič z Trikoty, nech hodí kameňom. Možno všetci nevedia, odkedy tu tento veľký podnik stojí. Prítomný čas neuvádzame náhodou, pretože skutočne sa tu ešte nachádza, hoci už za jeho bránami je niečo iné.

02. 08. 2014 09:00  |  História / História
Previnilca pripútali k pranieru a ľudia ho opľuli alebo mu nadávali. (reprofoto vd, archív Balneologického múzea)

Piešťanský pranier prevychovával zlodejov aj prostitútky

V starých Piešťanoch na Štefánikovej ulici v priestore medzi tlačiarňami a cirkevnou školou sa nachádzajú zvyšky pôvodného piešťanského praniera. Do okov tam pripútavali za nohy a okolo pása zlodejov, neverné ženy aj mužov, zlých susedov aj ľudí, čo hrešili, bili a vadili sa. Dávali ich tam na pár hodín, keď okolo prechádzalo najviac ľudí.

05. 07. 2014 15:00  |  História / História
Ilustr. foto (JD)

Prvá svetová vojna ožije v Balneologickom múzeu

Balneologické múzeum v Piešťanoch pripravuje výstavu o prvej svetovej vojne. Dátum dvadsiaty ôsmy jún 1914, kedy bol spáchaný sarajevský atentát na následníka trónu, vošiel do histórie ako rozbuška, ktorá presne o mesiac neskôr rozpútala krvavé boje. Tento rok si pripomíname sté výročie od vypuknutia konfliktu, ktorý sa tragicky podpísal pod životy miliónov ľudí.

03. 07. 2014 10:30  |  História / História
Čestné občianstvo mesta Piešťany udelili doktorke Nanne Svartz 13. októbra 1969.

Z histórie piešťanských osobností

Počas leta vás mestský úrad bude na stránkach Piešťanského týždňa oboznamovať s významnými osobnosťami mesta Piešťany, ktoré majú v týchto dňoch výročie narodenia. Dnes vám priblížime čestnú občianku Piešťan, švédsku lekárku Nannu Svartz.

02. 08. 2013 14:04  |  História / História
Piešťanská Riviéra

Putovanie po ochranných hrádzach na Váhu

Piešťany ako obec a neskoršie vzniknutá osada Teplice každoročne pociťovali potrebu ochrany pred veľkými vodami Váhu. Boli to pravidelné jarné vody z topiaceho sa snehu alebo záplavové po prudkých dažďoch v povodí Váhu.

28. 04. 2013 09:00  |  História / História
Články 41 - 50 z 155

Anketa