História

Súčasný nevyužitý „biely dom“ je na predaj.  (Erika Líšková)

Kto nenosil nikdy nič z Trikoty, nech hodí kameňom

Pamätáte si výrobky z Trikoty? Logo troch slučiek na spodnej bielizni? A kde sa tie tri slučky stratili? No a kto by si nepamätal umelé spodničky, kombinetky, jednofarebné športové trenírky s bielym lemom, čipkované nočné košieľky alebo neskôr pestré teplákové súpravy zvonku hladké a zvnútra príjemne mäkké. Aj s modernými krikľavými lemami a pásmi. Asi všetci poznali trikotský česaný silon, spomínanú teplákovinu, takmer v každej domácnosti z okolia boli v obývačke alebo spálni závesy z typickej lesklej látky. Asi každý chodil doma vo froté župane z tejto známej fabriky. Dalo by sa povedať, kto z nás nikdy nemal nič z Trikoty, nech hodí kameňom. Možno všetci nevedia, odkedy tu tento veľký podnik stojí. Prítomný čas neuvádzame náhodou, pretože skutočne sa tu ešte nachádza, hoci už za jeho bránami je niečo iné.

02. 08. 2014 09:00  |  História / História
Previnilca pripútali k pranieru a ľudia ho opľuli alebo mu nadávali. (reprofoto vd, archív Balneologického múzea)

Piešťanský pranier prevychovával zlodejov aj prostitútky

V starých Piešťanoch na Štefánikovej ulici v priestore medzi tlačiarňami a cirkevnou školou sa nachádzajú zvyšky pôvodného piešťanského praniera. Do okov tam pripútavali za nohy a okolo pása zlodejov, neverné ženy aj mužov, zlých susedov aj ľudí, čo hrešili, bili a vadili sa. Dávali ich tam na pár hodín, keď okolo prechádzalo najviac ľudí.

05. 07. 2014 15:00  |  História / História
Ilustr. foto (JD)

Prvá svetová vojna ožije v Balneologickom múzeu

Balneologické múzeum v Piešťanoch pripravuje výstavu o prvej svetovej vojne. Dátum dvadsiaty ôsmy jún 1914, kedy bol spáchaný sarajevský atentát na následníka trónu, vošiel do histórie ako rozbuška, ktorá presne o mesiac neskôr rozpútala krvavé boje. Tento rok si pripomíname sté výročie od vypuknutia konfliktu, ktorý sa tragicky podpísal pod životy miliónov ľudí.

03. 07. 2014 10:30  |  História / História
Čestné občianstvo mesta Piešťany udelili doktorke Nanne Svartz 13. októbra 1969.

Z histórie piešťanských osobností

Počas leta vás mestský úrad bude na stránkach Piešťanského týždňa oboznamovať s významnými osobnosťami mesta Piešťany, ktoré majú v týchto dňoch výročie narodenia. Dnes vám priblížime čestnú občianku Piešťan, švédsku lekárku Nannu Svartz.

02. 08. 2013 14:04  |  História / História
Piešťanská Riviéra

Putovanie po ochranných hrádzach na Váhu

Piešťany ako obec a neskoršie vzniknutá osada Teplice každoročne pociťovali potrebu ochrany pred veľkými vodami Váhu. Boli to pravidelné jarné vody z topiaceho sa snehu alebo záplavové po prudkých dažďoch v povodí Váhu.

28. 04. 2013 09:00  |  História / História
Do Piešťan sa prišiel Eugen Balon liečiť s manželkou Christine Flegler.

Latiméria podivná má v sebe elixír mladosti

PIEŠŤANY - V piešťanských kúpeľoch sa predčasom liečil vzácny muž – kanadský ichtyológ československého pôvodu - profesor Eugen Balon (82) z University of Guelph pri Toronte. Je uznávaným znalcom zoo a ekosystému Afriky. V Piešťanoch sa predstavil ako embryológ, skúmal totiž vzácnu rybu latimériu podivnú. Ide o žijúcu pravekú rybu, o ktorej sa predpokladalo, že vyhynula pred miliónmi rokov. E. Balon ju videl v roku 1996 na vlastné oči v hĺbke asi 400 metrov pod morom na Komorských ostrovoch a skoro pritom prišiel o život.

26. 07. 2012 07:45  |  História / História obsahuje fotogalériu
Loď Trajan typu katamaran spustili na vodu v Piešťanoch v roku 2008.

Vyhliadkové lode premávajú na Váhu už polstoročie

PIEŠŤANY - Jednou z letných atrakcií Piešťan je vyhliadková plavba po Váhu a jazere Sĺňava. Mnohí obyvatelia kúpeľného mesta možno ani nevedia, že osobné vyhliadkové lode brázdia jazero už celé polstoročie. Prvé plavidlá sa objavili na hladine dva roky po napustení jazera - v roku 1962. Išlo však o menšie lode s kapacitou 15 až 25 osôb. Rozmach vyhliadkových plavieb na Sĺňave nastal o dva roky neskôr - v roku 1964.

21. 06. 2012 07:30  |  História / História obsahuje fotogalériu
Kde laik vidí jamu, archeológ Karol Pieta spoznáva dom i s pecou.

Slovenská Trója postupne odhaľuje svoje tajomstvá

PIEŠŤANY - Maličké múzeum so skromnou plochou, no o to so vzácnejšími nálezmi, ktoré sa zapíšu do histórie veľkými písmenami. Vchod chráni mreža, na dverách je napísaný kontakt na sprievodkyňu. Keď jej zatelefonujeme, ochotne pribehne odomknúť. Múzeum Veľkej Moravy v Bojnej v Topoľčianskom okrese otvorili len v máji a návštevníci si tu môžu vychutnať atmosféru minulosti. S obhliadkou samotného náleziska to už také ružové nie je. V dedinke musíme odstaviť redakčné auto a počkať na Karola Pietu, šéfa archeologického výskumu, ktorý nás odvezie tereňákom. Púť do minulosti má dĺžku sedem kilometrov po hrboľatej ceste - neceste. Zastavíme sa na nej len raz, keď objavíme „nález“ spočívajúci v odpadnutej tabuľke evidenčného čísla nejakého auta.

31. 05. 2012 08:00  |  História / História obsahuje fotogalériu

Piešťanské zaujímavosti: Hrobka rodiny Winterovcov

PIEŠŤANY - S Kúpeľmi Piešťany sa neodmysliteľne spája meno známej rodiny Winterovcov, ktorej kúpele patrili od roku 1889, keď si ich prenajal podnikateľ Alexander Winter a založil firmu Alexander Winter a synovia. Po jeho smrti (1909) prešlo vedenie kúpeľov na jeho dvoch synov Ľudovíta (1870-1968) a Imricha Winterovcov (1878-1943). Obaja sú spolu so svojimi manželkami pochovaní na cintoríne na Bratislavskej ceste v Piešťanoch.

27. 05. 2012 17:30  |  História / História obsahuje fotogalériu
Pohľad z kopca Červená veža na nový most. (Reprofoto: Eva Drobná, archív BM)

Po Krajinskom moste jazdíme 80 rokov

PIEŠŤANY - Okrúhle výročie si tento rok pripomína Krajinský most. Podľa piešťanskej kroniky práce na tejto technickej pamiatke ukončili 30. apríla 1932. Slávnostne otvorený však bol už 1. januára 1932 a prvé automobily po ňom prešli 2. januára. Odvtedy sa premávka cez most nezastavila.

22. 04. 2012 08:30  |  História / História obsahuje fotogalériu
Články 41 - 50 z 150

Anketa