História

Zničená časť Krajinského mosta. (archív VHÚ a Balneologického múzea)

Piešťany vo víre nepokojnej prvej polovice 20. storočia (3.)

Organizovaný odpor proti režimu, už čoskoro s názvom Slovenské národné povstanie, predstavoval mimoriadne zložité obdobie a dodnes je veľmi citlivou a ťažkou témou, vyvolávajúcou rôzne reakcie. Zapríčinil to nielen jeho komplikovaný vznik, priebeh, ale i rôzne subjektívne hodnotenia priamymi účastníkmi a v období rokov 1945-1948, ale predovšetkým počas budovania socializmu - od februára 1948 do novembra 1989 - z rôznych osobných a politických dôvodov zámerné skresľovanie skutočností a historických faktov. Dnes môžu historici túto tému spracúvať a písať o nej slobodne, stále však vzbudzuje mimoriadnu pozornosť, diskusie i vášne a účelovo nepresné a neobjektívne interpretácie.

09. 04. 2016 09:30  |  História / História
Hlinkova garda pochoduje v Piešťanoch. (archív Balneologického múzea)

Piešťany vo víre nepokojnej prvej polovice 20. storočia (2.)

So zhoršovaním medzinárodnej situácie sa objavovali snahy upokojiť a stabilizovať vnútropolitickú situáciu ČSR poskytnutím autonómie Slovákom, Nemcom, Maďarom a Poliakom. Snahu riešiť postavenie nemeckej menšiny, ako aj zásadu širšej samosprávy - autonómie - pre Slovensko presadzoval i vplyvný slovenský politik Milan Hodža (1878-1944). Jeho návrh na rozšírenie samosprávy pre Slovákov v júli 1938 podporila vláda.

02. 04. 2016 10:00  |  História / História
Masarykova (dnešná Winterova) ulica v dvadsiatych rokoch 20. storočia. (archív Balneologického múzea)

Piešťany vo víre nepokojnej prvej polovice 20. storočia (1.)

Hodnotiť vývoj mesta, v minulosti obce, respektíve „veľkej obce“, ako sú Piešťany, i keď situovaného v rozvinutej a kultivovanej oblasti Slovenska, v zložitom období prvej polovice 20. storočia nie je vôbec jednoduché. Nebudeme sa zameriavať len na strohé fakty, skôr sa sústredíme na vybrané momenty, ktoré nám povedia často oveľa viac ako zložitá pavučina presných faktov v zložitých konštrukciách vedeckých a historických prác.

26. 03. 2016 09:00  |  História / História
(reprofoto publikácia)

Po parkoch behali pávy, na Eve pišťali dievčatá

Kúpele Piešťany vydali pred viac než šesťdesiatimi rokmi brožúru s veľkosťou asi dvadsať krát dvadsať centimetrov. Dvanásť husto popísaných strán dopĺňali dobové aj historické fotografie. Po parkoch vtedy pobehovali pávy a pýšili sa honosnými chvostmi, na brehu už neexistujúceho jazierka v kúpeľoch sa na lavičkách v tieni stromov túlili milenci, v obore pobehovali jelene a deti tak ako dnes obdivovali jazierka s rybičkami a rastlinou, vyskytujúcou sa jedine v piešťanskom bahne - charou pistiensis.

05. 03. 2016 14:00  |  História / Piešťany kedysi a dnes
Fontána krášli parčík pred kinom
už od roku 1958. (Jozef Vojčiniak)

Fontána sa zrodila na objednávku mesta

Vyjadrenie Eduarda Strapatého, prednostu Mestského úradu v Piešťanoch, na januárovej mestskej rade, že samospráva nemôže do opravy fontány pred kinom Fontána investovať, nakoľko mestu nepatrí, nenechalo chladných potomkov jej autora, akademického sochára Ladislava Ľudovíta Polláka. Dielo vyhotovil v roku 1958 na zákazku mesta a podľa nich aj mestu patrí, nakoľko ich otec dostal za vyhotovenie fontány honorár.

18. 02. 2016 09:00  |  Piešťany / Aktuálne
Vzácny nález objavili pri ťažbe hliny v obecnej tehelni v Strážoch. (reprofoto: Eva Drobná)

Zlatý rímsky prsteň sa vrátil do múzea k veciam majiteľky

Do zbierky Balneologického múzea v Piešťanoch pribudol špičkový nález - zlatý prsteň z doby rímskej - bohato zdobený šperk, odliaty z kvalitného 23-karátového zlata. Je dozdobený dobovým rytím a filigránom s vloženým masívnym granátom a štyrmi priehľadnými kameňmi. Má nevyčísliteľnú predovšetkým historickú a umeleckú hodnotu.

13. 02. 2016 12:00  |  História / História
Jozef Čajko s Pamätnou medailou ministra obrany SR. (Viera Dusíková)

Piešťanec slúžiaci ako pétepák v karvinskej bani Mier dostal medailu

Ak sa niekde v Piešťanoch okolo Kocky stretnete s úctivým a milým mužom, pri chôdzi si pomáhajúcim paličkami, a prihovoríte sa mu, zistíte, že žiadna téma pre Jozefa Čajka nie je cudzia. Stručne zhodnotí situáciu, nelamentuje, nezveličuje. Nebyť šedín a pokrčených ramien nadobudnete pocit, že nemá 87, ale minimálne o dvadsať rokov menej.

25. 10. 2015 14:00  |  Piešťany / Aktuálne
Starý kláštor naposledy sprístupnili minulý rok v septembri počas Dní európskeho kultúrneho dedičstva. (vd)

Stredoveká pamiatka je ukrytá medzi domami

Na málo frekventovanej Detvianskej ulici v Piešťanoch, za zeleným plotom medzi rodinnými domčekmi, sa skrýva takmer neznáma, no významná historická pamiatka. Starý kláštor zo 14. storočia, najstaršia stavba na území mesta. Patril k nemu stredoveký cintorín, pričom archeológovia datujú ľudské pozostatky až do 11. storočia.

17. 10. 2015 12:00  |  Piešťany / Aktuálne
Nemecké vojská vyhodili pri ústupe nielen Krajinský, ale i Kolonádový most. (archív Balneologického múzea)

Pri oslobodzovaní Piešťan zabili ostreľovači dvanásť ľudí

Štvrtého apríla uplynie 70 rokov od chvíle, keď Piešťany oslobodili ruské i rumunské vojská. Po oslobodení bolo v meste viac Rumunov ako Rusov.

04. 04. 2015 09:00  |  História / História
Pri remesle zostal dodnes. Vlastní pizzeriu v Chtelnici. (jk)

Spomínanie na časy, keď štamgasti robili personálu ochranu

Miesto vychýrených tancovačiek. Miesto frivolných lások paničiek z kúpeľov. Zdroj fajnšmekerských desiatových polievok, nad ktorými sa s obľubou zalizovali robotníci, úradníci i miestni Rómovia v bufete na Námestí slobody. V minulosti jedna z tepien večerného života Piešťan. Dnes národná kultúrna pamiatka a zároveň ruina. Hotel Lipa.

13. 02. 2015 10:00  |  Piešťany / Aktuálne
Články 41 - 50 z 178
GARGO
Regal Burger

Anketa