História

Coolturak zhorel 10. júla 2015. (vd)

Vo vyhorenom Coolturaku sa počas víkendov zabávajú už len feťáci

Dva veľké požiare, dva odlišné príbehy. Kým obchodný dom PT Univerzál vstal ako bájny vták Fénix z popola, známa a obľúbená diskotéka Coolturak na Teplickej ulici chátra. Od jej vyhorenia uplynuli 10. júla už dva roky. Čo je so zhoreniskom dnes a koľko úsilia stála obnova obchodného domu? Zisťovali sme za vás.

27. 07. 2017 15:30  |  História / História
Voda odtrhla mólo, na ktorom bola upevnená loď. (Vladimír Brna/ FB Pavol Jurák/archív PT)

Rok 1997: Váhom sa hnala ničivá voda, Piešťany evakuované

V minulom týždni uplynulo dvadsať rokov od poslednej veľkej povodne v Piešťanoch. Po sérii niekoľkodňových dažďov hrozilo nášmu mestu akútne pretrhnutie hrádze. Vyhlásili najvyšší stupeň ohrozenia, ľudia boli pripravení na evakuáciu. Čakalo sa len na povel ministra. Prišiel uprostred noci. Piešťanci utekali pred hrozbou vodného živlu do Vrbového. Autobusmi aj vlakom. Celé mesto bolo vystrašené z obrovského náporu živla, ktorý vzrastajúcim hydrostatickým tlakom útočil na hrádzu oddeľujúcu koryto rieky od Biskupického kanála.

23. 07. 2017 10:00  |  História / História
Telá kňazov zo začiatku 19. storočia sú poznačené zubom času. (Vrbové Online)

Krypty sú naďalej opradené tajomstvami

Mestečko pod šikmou vežou je svojimi katakombami a podzemnými chodbami známe. Vo Vrbovom sa však nachádza aj viacero krýpt, ktoré sú návštevníkom nedostupné. Jednou z nich bola donedávna aj krypta kňazov zo začiatku 19. storočia. Jej tajomstvá sa rozhodli odhaliť aktivisti z portálu Vrbové Online. Ako vyzerá po takmer dvoch stovkách rokov svojej existencie?

08. 07. 2017 15:00  |  História / História
Božena Bačíková s vnučkou Michaelou Vanglovou. (archív autora)

Amerika, holé baby!

Mám veľmi veľa spomienok na moje detstvo na kúpalisku Eva, a teraz, keď si mám spomenúť na nejaké zážitky či rozprávania mojej babky Boženy Bačíkovej, miešajú sa vo mne pocity a vôňa nezabudnuteľnej „vajcovky“.

24. 06. 2017 10:46  |  História / História
Budova Evy bola zarastená brečtanom, okrúhly bazén patril iba deťom. (archív rodiny)

Kúpalisko Eva, to boli aj hlášky Ruda Bačíka

Kúpalisko Eva. Voda tmavá ako kofola, krik, vajcový smrad, hlava na hlave. Pred bufetom „šóry“ na párky s horčicou. Stojany plné bicyklov, plná kapacita. Chlapci skákajúci cez plot a do toho hláška plavčíka Ruda Bačíka: „Našli sa dva klúče, jeden dózický a druhý takýto!“ Vtipné hlášky podedil po svojom otcovi, správcovi kúpaliska, ktorý bol osobným priateľom českého komika Vlastu Buriana.

24. 06. 2017 07:51  |  História / História
Imrich Winter s manželkou Mariannou a dcérami Katkou a Mariannou. (archív Balneologického múzea)

Spomienky na starého otca

Náš starý otec Imrich Winter bol veľmi vzdelaný človek. Narodil sa ako najmladšie dieťa Henriete a Alexandrovi Winterovcom v roku 1878 v Ipeľských Šahách. Vyštudoval maďarskú kráľovskú reálku, potom absolvoval štúdium na budapeštianskej obchodnej akadémií. Okrem toho vyštudoval aj hru na husliach, na ktorých vedel nádherne hrať. Moju starú mamu, ktorá ma s láskou vychovávala, keďže mama utrpela ťažký úraz ako 26-ročná a zostala na invalidnom vozíku, spoznal ako krásnu kúpeľnú hostku. Pochádzala z Ostrihomu v Maďarsku a bola dcérou tamojšieho advokáta. Oženil sa s ňou ako 40-ročný dňa 1. marca 1919. Mali spolu dve dcéry: staršiu, moju mamu Mariannu, a mladšiu Kitty. Obaja žili bohatým spoločenským životom, mali veľa kontaktov s kúpeľnými hosťami a vtedajšími umelcami. Keď Imrich zomrel, mali jeho dcéry iba 24 a 22 rokov. Obe na neho spomínali s veľkou láskou.

23. 06. 2017 10:00  |  Piešťany / Aktuálne
V tomto dome na Ulici M. R. Štefánika sa Eugen Herzog počas vojny ukrýval. (Vrbové Online)

Vrbovské podzemie ukrýva mnoho príbehov z vojny

Mnohé prenasledované rodiny sa v časoch druhej svetovej vojny všemožne snažili ukryť pred nacistickým terorom a deportáciami do pracovných a koncentračných táborov, ktoré vo väčšine prípadov znamenali poslednú životnú zastávku. Inak to nebolo ani v mestečku pod šikmou vežou. Aktivistom z facebookovej stránky Vrbové Online sa podarilo nazrieť do tajných pivničných priestorov, ktoré zachránili život liehovarníkovi Eugenovi Herzogovi.

11. 05. 2017 14:00  |  Región / Aktuálne
Eduard Budke nafotil účastníkov sprievodu v roku 1976 už vo farbe. (Eduard Budke)

Aké boli tie vaše prvomájové oslavy?

Časy, keď si pracujúci v socialistickom Československu po normalizácii ozdobovali traktory či tatrovky májovými symbolmi a vyrábali tak alegorické vozy, školáci zhotovovali mávadlá a fintili do pionierskych rovnošiat či spartakiádnych úborov a robotníci do ešte nepoužitých pracovných odevov, zapadli prachom. Spomenú si na nich už len tí skôr narodení. Zväčša s úsmevom. Nie vždy veselým, niekedy aj trpkým. Oslavovať Prvý máj musel každý. Kto nešiel, musel byť ospravedlnený.

01. 05. 2017 08:00  |  História / História
Prednášky si nenechali ujsť ani kňaz P. Katrinec (vpravo), vedľa sedel O. Krajňák z Ústavu pamäti národa. (vd)

Borovce: Spomínali na vraždu kňaza i výročie Sviečkovej manifestácie

Zavraždený kňaz Štefan Polák, pôsobiaci vo farnosti Borovce, mal ruky a nohy priviazané o radiátor, ústa mal prelepené lepiacou páskou. Ležal v kaluži krvi, ktorou sa zadusil. Na tele mal známky po bití a bodné rany. Tušil, že ho zabijú, vysielal signály svojim blízkym a priateľom. Pol roka pred vraždou si uzavrel poistku... Kto ho má na svedomí? Najskôr z vraždy obvinili bezdomovca Ladislava Macháča. Keď ho oslobodili, skončil pod vlakom... Ani po tridsiatich rokoch vrah obľúbeného kňaza nie je známy.

02. 04. 2017 12:00  |  História / História
Syn leteckého konštruktéra, autor Rubikovej kocky, E. Rubik mladší. (internet)

V Piešťanoch sme objavili dom otca vynálezcu Rubikovej kocky

Keď sa v roku 1974 v Piešťanoch objavila najskôr len v predajni Tuzex pod kolonádou Rubikova kocka, stala sa takým hitom, že ju túžili mať všetci školáci. A nielen tí. Rubikovu kocku si ľudia skladali po ceste do práce v autobusoch, vo vlakoch, na lavičkách v parku. Málokto však tušil, že otec vynálezcu tohto malého zázraku, Ernö Rubik starší, sa narodil práve v Piešťanoch 27. novembra 1910. Rodina Janosa Rubika a Márie, rodenej Zemaníkovej, žila v jednom z domčekov na Bratislavskej ceste.

04. 03. 2017 12:00  |  História / História
Články 21 - 30 z 178
GARGO
Regal Burger

Anketa