Lodenica

História

Vianoce v šesťdesiatych rokoch pripomína výstava v Západoslovenskom múzeu v Trnave. (Lenka Štepáneková)

Vianoce pred polstoročím: Anjelské vlasy a látka na šaty (1.)

Fúkané, ručne maľované sklené gule, strieborné lamety, horiace sviečky a anjelské vlasy zdobili za socializmu vianočné smreky. Zohnať borovicu alebo dokonca jedličku bolo v mestách takmer nemožné, obmedzený bol aj výber vianočných darčekov. Dnešní päťdesiatnici však napriek tomu tvrdia, že im ako deťom nič nechýbalo.

22. 12. 2016 16:00  |  História / História
Takto vyzeralo námestie i budova školy na začiatku 50. rokov minulého storočia. (archív Gymnázia P. de Coubertina)

Gymnázium založili pred 80 rokmi Šindelár, Loubal a Winter

Gymnázium Pierra de Coubertina v Piešťanoch oslavuje v týchto dňoch osemdesiat rokov od svojho založenia. Jeho prvý názov bol Spolkové československé reálne gymnázium v Piešťanoch. Vyučovanie sa začalo 3. septembra 1936. Do prvej a druhej triedy nastúpilo 102 žiakov. Učili ich traja profesori a ďalší traja pedagógovia. Dnes je realita iná. V 23 triedach študuje 618 žiakov. Z nich je sedem tried osemročného štúdia, dve triedy päťročného bilingválneho štúdia a 14 tried štvorročného štúdia. Výučbu zabezpečuje plne kvalifikovaný 52-členný pedagogický zbor, dvaja externí učitelia a 16 nepedagogických zamestnancov. Gymnázium sídli na Námestí SNP. Aké však boli jeho prvopočiatky?

05. 11. 2016 12:00  |  História / História
Š. Gregorička s brožúrou o Pažitároch. (vd)

Štefan Gregorička napísal Pažitárske spomienky

Zanietený športovec a športový novinár, jeden zo zakladajúcich redaktorov Piešťanského týždňa, ktorý mapoval život a dianie v regióne. Jeho hlas sme počúvali aj v rozhlasových reláciách S mikrofónom za športom či Dobré ráno. Je autorom takmer dvadsiatich kníh zachytávajúcich históriu jednotlivých športov v našom meste i okolí. Dlhoročný prispievateľ do regionálnych periodík a ešte stále aktívny novinár, ktorý dokáže komentovať takmer všetky druhy športu. Štefan Gregorička.

21. 10. 2016 15:00  |  Piešťany / Spoločenská rubrika
Na Jánošíkovej ulici sa nachádza 637 pomníkov. (A. Mathiasová)

Unikátna pamiatka sa nachádza v severnej časti Piešťan

Piešťany sú malé mesto a mohlo by sa zdať, že jeho obyvatelia poznajú každučký centimeter. Nie je to však celkom pravda. Na severe mesta, konkrétne na Jánošíkovej ulici, sa za bielym múrom a zamknutou bránou nachádza výnimočná historická kultúrna pamiatka. Málokto tuší, že v Piešťanoch je Židovský cintorín s viac než šesťsto pomníkmi, ktorého vznik podľa neoficiálnych odhadov môže siahať až do 18. storočia.

29. 07. 2016 09:00  |  História / História
Pietna spomienka pri pamätníku sa konala 10. júna. (archív múzea)

Piešťanský lekár postavil v lese kríž vďaky za život, obnovili ho

V lesoch medzi Novou Lehotou a Podhradím sa uskutočnila pietna spomienka na piešťanského lekára židovského pôvodu Štefana Továryho. V horách Považského Inovca sa nad súčasnou horárňou „Jániš“ nachádza kamenný kríž, ktorý dal z vďaky za záchranu života postaviť krátko po druhej svetovej vojne známy piešťanský lekár Dr. Štefan Taus - Továry (1904-1976). Osadenie kríža je na prvý pohľad nezvyčajné. Nestojí pri ceste alebo križovatke ciest, ale je schovaný nad horárňou v hustom lese. Obnovili ho len pred pár dňami. Pietna spomienka sa konala v piatok 10. júna.

03. 07. 2016 11:00  |  História / História
Zničená časť Krajinského mosta. (archív VHÚ a Balneologického múzea)

Piešťany vo víre nepokojnej prvej polovice 20. storočia (3.)

Organizovaný odpor proti režimu, už čoskoro s názvom Slovenské národné povstanie, predstavoval mimoriadne zložité obdobie a dodnes je veľmi citlivou a ťažkou témou, vyvolávajúcou rôzne reakcie. Zapríčinil to nielen jeho komplikovaný vznik, priebeh, ale i rôzne subjektívne hodnotenia priamymi účastníkmi a v období rokov 1945-1948, ale predovšetkým počas budovania socializmu - od februára 1948 do novembra 1989 - z rôznych osobných a politických dôvodov zámerné skresľovanie skutočností a historických faktov. Dnes môžu historici túto tému spracúvať a písať o nej slobodne, stále však vzbudzuje mimoriadnu pozornosť, diskusie i vášne a účelovo nepresné a neobjektívne interpretácie.

09. 04. 2016 09:30  |  História / História
Hlinkova garda pochoduje v Piešťanoch. (archív Balneologického múzea)

Piešťany vo víre nepokojnej prvej polovice 20. storočia (2.)

So zhoršovaním medzinárodnej situácie sa objavovali snahy upokojiť a stabilizovať vnútropolitickú situáciu ČSR poskytnutím autonómie Slovákom, Nemcom, Maďarom a Poliakom. Snahu riešiť postavenie nemeckej menšiny, ako aj zásadu širšej samosprávy - autonómie - pre Slovensko presadzoval i vplyvný slovenský politik Milan Hodža (1878-1944). Jeho návrh na rozšírenie samosprávy pre Slovákov v júli 1938 podporila vláda.

02. 04. 2016 10:00  |  História / História
Masarykova (dnešná Winterova) ulica v dvadsiatych rokoch 20. storočia. (archív Balneologického múzea)

Piešťany vo víre nepokojnej prvej polovice 20. storočia (1.)

Hodnotiť vývoj mesta, v minulosti obce, respektíve „veľkej obce“, ako sú Piešťany, i keď situovaného v rozvinutej a kultivovanej oblasti Slovenska, v zložitom období prvej polovice 20. storočia nie je vôbec jednoduché. Nebudeme sa zameriavať len na strohé fakty, skôr sa sústredíme na vybrané momenty, ktoré nám povedia často oveľa viac ako zložitá pavučina presných faktov v zložitých konštrukciách vedeckých a historických prác.

26. 03. 2016 09:00  |  História / História
(reprofoto publikácia)

Po parkoch behali pávy, na Eve pišťali dievčatá

Kúpele Piešťany vydali pred viac než šesťdesiatimi rokmi brožúru s veľkosťou asi dvadsať krát dvadsať centimetrov. Dvanásť husto popísaných strán dopĺňali dobové aj historické fotografie. Po parkoch vtedy pobehovali pávy a pýšili sa honosnými chvostmi, na brehu už neexistujúceho jazierka v kúpeľoch sa na lavičkách v tieni stromov túlili milenci, v obore pobehovali jelene a deti tak ako dnes obdivovali jazierka s rybičkami a rastlinou, vyskytujúcou sa jedine v piešťanskom bahne - charou pistiensis.

05. 03. 2016 14:00  |  História / Piešťany kedysi a dnes
Fontána krášli parčík pred kinom
už od roku 1958. (Jozef Vojčiniak)

Fontána sa zrodila na objednávku mesta

Vyjadrenie Eduarda Strapatého, prednostu Mestského úradu v Piešťanoch, na januárovej mestskej rade, že samospráva nemôže do opravy fontány pred kinom Fontána investovať, nakoľko mestu nepatrí, nenechalo chladných potomkov jej autora, akademického sochára Ladislava Ľudovíta Polláka. Dielo vyhotovil v roku 1958 na zákazku mesta a podľa nich aj mestu patrí, nakoľko ich otec dostal za vyhotovenie fontány honorár.

18. 02. 2016 09:00  |  Piešťany / Aktuálne
Články 21 - 30 z 163
Regal Burger

Anketa