História

Nožiar Jozef Ulrich s obrovskou britvou pred svojou dielňou na dnešnej Teplickej ulici. (reprofoto Eva Drobná)

Jozef Ulrich - brusič, ktorý fotil Piešťany

Jozef Ulrich miloval Piešťany až tak, že keď zo Slovenska v roku 1939 vysídľovali Čechov, zväčša úradníkov, on si vybavil papier, aby tu mohol ostať - lebo bol potrebný pre Piešťany. Široko-ďaleko nebolo takého chýrneho nožiara, špecialistu na brúsenie skalpelov. Primár chirurgie Brežný hovorieval: „Tieto skalpely dajte nabrúsiť len Jozefovi Ulrichovi, on je na to macher!“

06. 08. 2017 14:00  |  Piešťany / Aktuálne
V týchto miestach na Sĺňave našiel poriečny strážnik telo zabalené v igelite. (gak)

Váh, tichý svedok, strašný zločin nezakryl

Bol obyčajný, všedný deň. Utorok 7. marca 1972. Na piešťanských uliciach vládol ruch. Ľudia sa náhlili za svojimi každodennými povinnosťami. A, navyše, zajtra bude MDŽ. V rukách takmer každého druhého muža bolo vidieť kvetinu či balíček. Chýbalo iba niekoľko minút do poludnia, keď v budove VB zadrnčal telefón. Službukonajúci príslušník zdvihol slúchadlo. A hneď po prvých slovách volajúceho spozornel. Vzrušený mužský hlas oznamoval: „V Drahovciach pri stave na Váhu sme našli mŕtvolu neznámeho muža. Prosíme, príďte čím skôr!“

30. 07. 2017 15:00  |  História / História
Coolturak zhorel 10. júla 2015. (vd)

Vo vyhorenom Coolturaku sa počas víkendov zabávajú už len feťáci

Dva veľké požiare, dva odlišné príbehy. Kým obchodný dom PT Univerzál vstal ako bájny vták Fénix z popola, známa a obľúbená diskotéka Coolturak na Teplickej ulici chátra. Od jej vyhorenia uplynuli 10. júla už dva roky. Čo je so zhoreniskom dnes a koľko úsilia stála obnova obchodného domu? Zisťovali sme za vás.

27. 07. 2017 15:30  |  História / História
Voda odtrhla mólo, na ktorom bola upevnená loď. (Vladimír Brna/ FB Pavol Jurák/archív PT)

Rok 1997: Váhom sa hnala ničivá voda, Piešťany evakuované

V minulom týždni uplynulo dvadsať rokov od poslednej veľkej povodne v Piešťanoch. Po sérii niekoľkodňových dažďov hrozilo nášmu mestu akútne pretrhnutie hrádze. Vyhlásili najvyšší stupeň ohrozenia, ľudia boli pripravení na evakuáciu. Čakalo sa len na povel ministra. Prišiel uprostred noci. Piešťanci utekali pred hrozbou vodného živlu do Vrbového. Autobusmi aj vlakom. Celé mesto bolo vystrašené z obrovského náporu živla, ktorý vzrastajúcim hydrostatickým tlakom útočil na hrádzu oddeľujúcu koryto rieky od Biskupického kanála.

23. 07. 2017 10:00  |  História / História
Telá kňazov zo začiatku 19. storočia sú poznačené zubom času. (Vrbové Online)

Krypty sú naďalej opradené tajomstvami

Mestečko pod šikmou vežou je svojimi katakombami a podzemnými chodbami známe. Vo Vrbovom sa však nachádza aj viacero krýpt, ktoré sú návštevníkom nedostupné. Jednou z nich bola donedávna aj krypta kňazov zo začiatku 19. storočia. Jej tajomstvá sa rozhodli odhaliť aktivisti z portálu Vrbové Online. Ako vyzerá po takmer dvoch stovkách rokov svojej existencie?

08. 07. 2017 15:00  |  História / História
Božena Bačíková s vnučkou Michaelou Vanglovou. (archív autora)

Amerika, holé baby!

Mám veľmi veľa spomienok na moje detstvo na kúpalisku Eva, a teraz, keď si mám spomenúť na nejaké zážitky či rozprávania mojej babky Boženy Bačíkovej, miešajú sa vo mne pocity a vôňa nezabudnuteľnej „vajcovky“.

24. 06. 2017 10:46  |  História / História
Budova Evy bola zarastená brečtanom, okrúhly bazén patril iba deťom. (archív rodiny)

Kúpalisko Eva, to boli aj hlášky Ruda Bačíka

Kúpalisko Eva. Voda tmavá ako kofola, krik, vajcový smrad, hlava na hlave. Pred bufetom „šóry“ na párky s horčicou. Stojany plné bicyklov, plná kapacita. Chlapci skákajúci cez plot a do toho hláška plavčíka Ruda Bačíka: „Našli sa dva klúče, jeden dózický a druhý takýto!“ Vtipné hlášky podedil po svojom otcovi, správcovi kúpaliska, ktorý bol osobným priateľom českého komika Vlastu Buriana.

24. 06. 2017 07:51  |  História / História
Imrich Winter s manželkou Mariannou a dcérami Katkou a Mariannou. (archív Balneologického múzea)

Spomienky na starého otca

Náš starý otec Imrich Winter bol veľmi vzdelaný človek. Narodil sa ako najmladšie dieťa Henriete a Alexandrovi Winterovcom v roku 1878 v Ipeľských Šahách. Vyštudoval maďarskú kráľovskú reálku, potom absolvoval štúdium na budapeštianskej obchodnej akadémií. Okrem toho vyštudoval aj hru na husliach, na ktorých vedel nádherne hrať. Moju starú mamu, ktorá ma s láskou vychovávala, keďže mama utrpela ťažký úraz ako 26-ročná a zostala na invalidnom vozíku, spoznal ako krásnu kúpeľnú hostku. Pochádzala z Ostrihomu v Maďarsku a bola dcérou tamojšieho advokáta. Oženil sa s ňou ako 40-ročný dňa 1. marca 1919. Mali spolu dve dcéry: staršiu, moju mamu Mariannu, a mladšiu Kitty. Obaja žili bohatým spoločenským životom, mali veľa kontaktov s kúpeľnými hosťami a vtedajšími umelcami. Keď Imrich zomrel, mali jeho dcéry iba 24 a 22 rokov. Obe na neho spomínali s veľkou láskou.

23. 06. 2017 10:00  |  Piešťany / Aktuálne
V tomto dome na Ulici M. R. Štefánika sa Eugen Herzog počas vojny ukrýval. (Vrbové Online)

Vrbovské podzemie ukrýva mnoho príbehov z vojny

Mnohé prenasledované rodiny sa v časoch druhej svetovej vojny všemožne snažili ukryť pred nacistickým terorom a deportáciami do pracovných a koncentračných táborov, ktoré vo väčšine prípadov znamenali poslednú životnú zastávku. Inak to nebolo ani v mestečku pod šikmou vežou. Aktivistom z facebookovej stránky Vrbové Online sa podarilo nazrieť do tajných pivničných priestorov, ktoré zachránili život liehovarníkovi Eugenovi Herzogovi.

11. 05. 2017 14:00  |  Región / Aktuálne
Eduard Budke nafotil účastníkov sprievodu v roku 1976 už vo farbe. (Eduard Budke)

Aké boli tie vaše prvomájové oslavy?

Časy, keď si pracujúci v socialistickom Československu po normalizácii ozdobovali traktory či tatrovky májovými symbolmi a vyrábali tak alegorické vozy, školáci zhotovovali mávadlá a fintili do pionierskych rovnošiat či spartakiádnych úborov a robotníci do ešte nepoužitých pracovných odevov, zapadli prachom. Spomenú si na nich už len tí skôr narodení. Zväčša s úsmevom. Nie vždy veselým, niekedy aj trpkým. Oslavovať Prvý máj musel každý. Kto nešiel, musel byť ospravedlnený.

01. 05. 2017 08:00  |  História / História
Články 11 - 20 z 170
Regal Burger
Lekáreň Regia

Anketa