Lodenica

História

V tomto dome na Ulici M. R. Štefánika sa Eugen Herzog počas vojny ukrýval. (Vrbové Online)

Vrbovské podzemie ukrýva mnoho príbehov z vojny

Mnohé prenasledované rodiny sa v časoch druhej svetovej vojny všemožne snažili ukryť pred nacistickým terorom a deportáciami do pracovných a koncentračných táborov, ktoré vo väčšine prípadov znamenali poslednú životnú zastávku. Inak to nebolo ani v mestečku pod šikmou vežou. Aktivistom z facebookovej stránky Vrbové Online sa podarilo nazrieť do tajných pivničných priestorov, ktoré zachránili život liehovarníkovi Eugenovi Herzogovi.

11. 05. 2017 14:00  |  Región / Aktuálne
Eduard Budke nafotil účastníkov sprievodu v roku 1976 už vo farbe. (Eduard Budke)

Aké boli tie vaše prvomájové oslavy?

Časy, keď si pracujúci v socialistickom Československu po normalizácii ozdobovali traktory či tatrovky májovými symbolmi a vyrábali tak alegorické vozy, školáci zhotovovali mávadlá a fintili do pionierskych rovnošiat či spartakiádnych úborov a robotníci do ešte nepoužitých pracovných odevov, zapadli prachom. Spomenú si na nich už len tí skôr narodení. Zväčša s úsmevom. Nie vždy veselým, niekedy aj trpkým. Oslavovať Prvý máj musel každý. Kto nešiel, musel byť ospravedlnený.

01. 05. 2017 08:00  |  História / História
Prednášky si nenechali ujsť ani kňaz P. Katrinec (vpravo), vedľa sedel O. Krajňák z Ústavu pamäti národa. (vd)

Borovce: Spomínali na vraždu kňaza i výročie Sviečkovej manifestácie

Zavraždený kňaz Štefan Polák, pôsobiaci vo farnosti Borovce, mal ruky a nohy priviazané o radiátor, ústa mal prelepené lepiacou páskou. Ležal v kaluži krvi, ktorou sa zadusil. Na tele mal známky po bití a bodné rany. Tušil, že ho zabijú, vysielal signály svojim blízkym a priateľom. Pol roka pred vraždou si uzavrel poistku... Kto ho má na svedomí? Najskôr z vraždy obvinili bezdomovca Ladislava Macháča. Keď ho oslobodili, skončil pod vlakom... Ani po tridsiatich rokoch vrah obľúbeného kňaza nie je známy.

02. 04. 2017 12:00  |  História / História
Syn leteckého konštruktéra, autor Rubikovej kocky, E. Rubik mladší. (internet)

V Piešťanoch sme objavili dom otca vynálezcu Rubikovej kocky

Keď sa v roku 1974 v Piešťanoch objavila najskôr len v predajni Tuzex pod kolonádou Rubikova kocka, stala sa takým hitom, že ju túžili mať všetci školáci. A nielen tí. Rubikovu kocku si ľudia skladali po ceste do práce v autobusoch, vo vlakoch, na lavičkách v parku. Málokto však tušil, že otec vynálezcu tohto malého zázraku, Ernö Rubik starší, sa narodil práve v Piešťanoch 27. novembra 1910. Rodina Janosa Rubika a Márie, rodenej Zemaníkovej, žila v jednom z domčekov na Bratislavskej ceste.

04. 03. 2017 12:00  |  História / História
Villa Zuckmann po kompletnej rekonštrukcii v roku 2014. (archív Zuckmann Villy)

Spomienky: V kuchyni Zuckmann Villy bývala jej detská izba

Je zvláštne, ako letí čas. K mnohým historickým budovám v Piešťanoch je láskavý, lebo majú to šťastie na starostlivých majiteľov, k iným nie. Jednou, ktorá je dnes reprezentatívna aj preto, že prešla kompletnou vkusne vykonanou prestavbou, sa môže popýšiť súčasná Winterova ulica. Na jej rohu - pri hoteli Jalta - sa nachádza Zuckmann Villa. Tento meštiansky dom je súčasťou asociácie Historických Hotelov Slovenska. Po rokoch sa doň vrátila aj bývalá Piešťanka Katarína Balážiková Zavodszká z USA. Práve jej rodina totiž v sedemdesiatych rokoch minulého storočia obývala prízemie s terasou. Tak ako dnes aj voľakedy v Zuckmann Ville pulzoval život. Pekný, hodnotný, naplnený činorodosťou.

25. 02. 2017 14:00  |  Piešťany / Aktuálne
Štýlová kaviareň i reštaurácia láka hostí k príjemnému posedeniu. (archív Zuckmann Villy)

Jediný meštiansky dom v asociácii Historické Hotely Slovenska

Piešťany sú známe nielen ako miesto, kde vyviera zo zeme liečivá voda, ale aj tradíciou hotelierstva, ktorú založili Winterovci. No boli tu aj iné rodiny, ktoré sú už dnes možno zabudnuté. Kedysi však šírili dobré meno Piešťan vo svete. Postavili si meštiacke domy a v nich prenajímali izby, v kuchyniach varili hosťom fantastické jedlá a poskytli im komfort, aby sa mohli liečiť, pobývať a oddychovať v Piešťanoch. Jedným z týchto domov je Villa Zuckmann na pešej zóne. Po kompletnej rekonštrukcii je jediným reprezentantom, ktorý Piešťany zastupuje v asociácii s názvom Historické Hotely Slovenska (HHS).

25. 02. 2017 13:00  |  Piešťany / Aktuálne
Piešťany, 27. októbra 1942, rozlúčka pred odletom na východný front - J. Drlička je štvrtý zľava. (archív Balneologického múzea)

Slávni piešťanskí rodáci: Stíhací bojový letec Jozef Drlička

Piešťanské letisko je v súčasnej dobe takmer pred koncom svojej existencie, no počas jeho deväťdesiatročnej slávnej histórie vychovalo množstvo slávnych pilotov aj spomedzi domácich obyvateľov. Jedným z nich bol piešťanský rodák Jozef Drlička, ktorý ako vojenský stíhací pilot zahynul v leteckej bitke na východnom fronte počas bojov druhej svetovej vojny. Až v roku 2015 sa podarilo leteckému nadšencovi a historikovi Stanislavovi Bursovi spolu s ruskými pátračmi nájsť v nedostupných kaukazských horách trosky lietadla Messerschmitt Bf 109F, ktoré J. Drlička v osudný deň pilotoval. Pátračom sa dokonca podarilo zistiť, že piešťanského rodáka zostrelilo sovietske letecké eso Grigorij Demjanovoč Oniskevič.

19. 02. 2017 14:00  |  História / História
Traja cisári spriadali v Piešťanoch vojnové plány. (reprofoto: postoveznamky.sk)

Pred sto rokmi sa v Piešťanoch stretli traja cisári

Od jednej z najvýznamnejších udalostí novodobej histórie mesta Piešťany uplynulo na začiatku februára už sto rokov. V kúpeľnom hoteli Thermia Palace sa 2. a 3. februára 1917 stretli feudálni vládcovia Rakúsko-Uhorska, Nemecka a Bulharska pri vojnovej porade. Cisár Karol I., Wilhelm II. a Ferdinand I. spriadali v Piešťanoch plány na ponorkovú vojnu.

12. 02. 2017 17:00  |  História / História
Dievčatá dostávali bábiky či kočíky. (Lenka Štepáneková)

Vianoce pred polstoročím: Anjelské vlasy a látka na šaty (2.)

Fúkané, ručne maľované sklené gule, strieborné lamety, horiace sviečky a anjelské vlasy zdobili za socializmu vianočné smreky. Zohnať borovicu alebo dokonca jedličku bolo v mestách takmer nemožné, obmedzený bol aj výber vianočných darčekov. Dnešní päťdesiatnici však napriek tomu tvrdia, že im ako deťom nič nechýbalo.

23. 12. 2016 15:00  |  História / História
Vianoce v šesťdesiatych rokoch pripomína výstava v Západoslovenskom múzeu v Trnave. (Lenka Štepáneková)

Vianoce pred polstoročím: Anjelské vlasy a látka na šaty (1.)

Fúkané, ručne maľované sklené gule, strieborné lamety, horiace sviečky a anjelské vlasy zdobili za socializmu vianočné smreky. Zohnať borovicu alebo dokonca jedličku bolo v mestách takmer nemožné, obmedzený bol aj výber vianočných darčekov. Dnešní päťdesiatnici však napriek tomu tvrdia, že im ako deťom nič nechýbalo.

22. 12. 2016 16:00  |  História / História
Články 11 - 20 z 162
Regal Burger

Anketa