História

Dobrá atmosféra vládla aj pri triedení – do priečinkov sa vmestili listy i poštári. (amu)

Poštárčinu robili z lásky ako poslanie

Nosili veľké kožené brašne plné pohľadníc, listov úradných aj osobných, so srdiečkami na obálkach, ale i súdne obsielky. Vláčili ich na poštárskych bicykloch. Niektorí pošte zasvätili pol života. V mrcha i dobrom počasí, milovaní ľuďmi, naháňaní psami a zvádzaní pokušiteľkami aj donchuanmi, nosili dobré i zlé správy.

14. 01. 2018 15:00  |  História / História
Vianočný stromček v Piešťanoch pri bývalom riaditeľstve kúpeľov, 30.-40. roky 20. storočia. (abmp)

Symboly Vianoc spájajú, hoci majú katolícky i protestantský pôvod

O príťažlivosti vianočných sviatkov pochybuje len málokto. Zvláštne čaro, jedinečné chvíle, pohoda, štedrosť, pokoj. Vianoce a prelom kalendárnych rokov sú najsviatočnejším obdobím.

25. 12. 2017 14:00  |  História / História
Plastika ženy z mamutoviny je pravá, no o jej nálezcovi sa stále vedú polemiky. Uvádzajú sa totiž dvaja - Karol Boliešik a Štefan Hullman - Petrech. Druhý menovaný ju mal vyorať už v roku 1925 na Podkovici a v tom roku aj „darovať“ spomínanému obchodníkovi s drevom. Múzejník Róbert Bača v starých knihách kúpeľných hostí vypátral, že Zotz sa ubytoval 27. decembra 1937 v liečebnom dome Cyril a vtedy sa stretol s obchodníkom Germannom. Možno to je i dátum, kedy Moravianska venuša opustila na ďalších 30 rokov Slovensko. (gak)

Osud Moravianskej venuše ovplyvnila sedmička v dátume

Hodnota výtvarných pamiatok stúpa s ich vekom. Na Slovensku „donedávna“ chýbala pamiatka najstaršieho umenia – umenia z paleolitu, ktorým tak jednoznačne vyniká susedná Morava.

16. 12. 2017 10:00  |  História / História
V piešťanskej Chirane obnovili činnosť brigád socialistickej práce (BSP). Ožila činnosť dvoch BSP a založili šesť nových. Kolektív BSP pod vedením Rudolfa Orihela a majstra Rudolfa Gábora zo zámočnícko-zváračskej dielne, strediska 401, patril kedysi medzi najlepšie a mal motivovať novovzniknuté brigády. (th)

Sľuby a smelé plány politikov mali plniť brigády socialistickej práce

Piešťany boli jedným z mála miest vo vtedajšom Československu, ktoré boli pre cudzincov vstupnou bránou do našej vlasti. Vďačiť za to mohli svetoznámym kúpeľom a, samozrejme, medzinárodnému letisku. To na začiatku 70. rokov minulého storočia, oproti súčasnosti, praskalo vo švíkoch. Ročne sa tu odbavilo až 43-tisíc cestujúcich a takmer 300-tisíc kilogramov batožín.

10. 12. 2017 12:00  |  História / História
Pohľad na kopec Molpír od Trnavy. Pred takmer tritisíc rokmi na ňom stálo významné hradisko ako centrum obchodu, moci i náboženstva. (gak)

Tajomné hradisko v Malých Karpatoch

V časoch, keď bájna Pýtia veštila proroctvá kráľom a pútnikom v Apolónovom chráme v Delfách, niekoľko tisíc kilometrov severne vznikalo hradisko, ktoré malo v stredoeurópskej oblasti významné vojenské i hospodárske postavenie. Hoci o jeho existencii Pýtia určite netušila, malo spoločný osud ako Apolónov chrám v starovekých Delfách. Zaniklo krátko pred tým, než podobný osud postihol aj túto známu antickú stavbu.

27. 11. 2017 06:00  |  História / História
Moravianska dievčenská kapela BABETA pod vedením K. Búcora v roku 1968.  (archív rodiny)

Sen sa stal skutočnosťou

Vážená redakcia, rada by som reagovala na článok zverejnený v Piešťanskom týždni č. 40 „Piešťany a región naberali v roku 1970 druhý dych“. Pohľad na starú fotografiu a krátky text k nej priložený mi navodili milé spomienky na účinkovanie kapely B-ATOM.

09. 11. 2017 13:00  |  História / História
Okolo roku 1977: (Zľava) Horažďovský, Záň, Moravcová, Ján Moravec, Mitošinka, Bednárik, Horanský a Ščepko. (archív klubu)

Caravan club Piešťany oslavuje štyridsiatiny

V tomto roku kemping a karavaning na Slovensku oslavuje 60 rokov, svetová organizácia FICC, ktorej je dedične aj Slovensko zakladajúcim členom, pripravuje na budúci rok oslavu 85 rokov od založenia. Piešťanský Caravan club má za sebou zrelú štyridsiatku.

08. 10. 2017 12:00  |  História / História
Folklórna skupina Pobedimčan začala písať svoju históriu vystúpením v Piešťanoch, kde sa prezentovala svadobnými zvykmi. (archív FS)

História Pobedimčana sa začala písať v Piešťanoch

Folklórna skupina Pobedimčan slávi sedemdesiatiny. Vznikla v roku 1947 pod vedením milovníka folklóru a ochotníckeho divadla Vojtecha Klča. Prvým úspešným vystúpením bola pobedimská svadba v Piešťanoch. O tom, že akcia mala úspech, svedčí i pozvanie na na Roľnícky zjazd do Prahy.

07. 10. 2017 16:00  |  História / História

Ty vrah, zabil si nám mamičku!

Štatistiky sú v istej oblasti neúprosné. Neúprosné v číslach, ktoré dokumentujú ľudské tragédie, nešťastia, drámy, vrcholiace naoko z bežných vecí a situácií. Mnohé tragédie sa začínajú a končia za okolností, ktoré možno vyjadriť dvomi slovami: manželské nezhody. Mnohé malichernosti, ba priam detské spory narastajú v niektorých manželstvách do obludných rozmerov.

09. 09. 2017 08:00  |  História / História
Tri rakvy s telami Ľudmily, jej matky Márie a malej Yvetky. (Trnavský hlas)

Bolerázska krvavá noc predčila aj Čubírkovú

Kto by nepoznal príbeh Ireny Čubírkovej, ktorá v decembri 1964 neďaleko Bolerázu na majeri Políčko zavraždila svojho druha Ambróza Ščepku. Ešte táto krvavá tragédia medzi miestnymi riadne nevychladla, keď sa v Boleráze stala ďalšia, ešte hroznejšia masakra. Jej iniciátorom boli žiarlivosť a chorý mozog, obeťami štyria nevinní ľudia.

26. 08. 2017 14:00  |  História / História
Články 1 - 10 z 173
Regal Burger

Anketa