GEFCO

História

Tanky okupantov na Vrbovskej ceste pri Ružovom mlyne. (archív Balneologického múzea)

Dubčekovi sa ťahanie Brežneva za nos vypomstilo

V tomto roku si pripomíname viaceré významné výročia ako vznik prvej republiky, zároveň však aj tie udalosti, od ktorých by sme najradšej naše dejiny ušetrili. Jednou z nich je vpád okupačných vojsk Varšavskej zmluvy v auguste 1968, ktoré mali za úlohu zabrániť kontrarevolúcii v Československu.

18. 02. 2018 11:00  |  História / História
Aj takéto heslá bolo vidieť medzi prvomájovými účastníkmi manifestácií v roku 1968. Boli jediné, na ktorých sa manifestovalo oduševnene. (reprofoto Trnavský hlas)

Pražská jar nebola o demokracii, iba chcela dať totalite „ľudskú“ tvár

Nie je to tak dávno, čo novozvolený český prezident Miloš Zeman počas slávnostného príhovoru k 100. výročiu vzniku Československa „perlil“ bonmotom na adresu Alexandra Dubčeka.

11. 02. 2018 13:00  |  História / História
Aj takéto heslá bolo vidieť medzi prvomájovými účastníkmi manifestácií v roku 1968. Boli jediné, na ktorých sa manifestovalo oduševnene. (reprofoto Trnavský hlas)

Pražská jar nebola o demokracii, iba chcela dať totalite „ľudskú“ tvár

Nie je to tak dávno, čo novozvolený český prezident Miloš Zeman počas slávnostného príhovoru k 100. výročiu vzniku Československa „perlil“ bonmotom na adresu Alexandra Dubčeka.

11. 02. 2018 13:00  |  História / História
SEPTEMBER: Obchodná sieť vo Vrbovom sa v danom roku rozrástla už o tretiu predajňu, ktorú vybudovali v akcii Z za 600-tisíc korún. Na snímke vedúci predajne Jozef Jurica so svojím kolektívom. (th)

Rok 1973 v znamení 25. výročia Víťazného februára a BSP

V Piešťanoch sa po roku 1970 začalo rodiť čoraz viac detí, no rok 1973 bol pre mesto významný aj inými prírastkami. Prvým januárom sa oficiálne zlúčilo s obcou Banka. Nemalú úlohu v procese zohralo i to, že Banka už bola niekoľko rokov s Piešťanmi takmer spojená a obec bola odkázaná na mnohé služby v meste.

28. 01. 2018 13:00  |  História / História
Dobrá atmosféra vládla aj pri triedení – do priečinkov sa vmestili listy i poštári. (amu)

Poštárčinu robili z lásky ako poslanie

Nosili veľké kožené brašne plné pohľadníc, listov úradných aj osobných, so srdiečkami na obálkach, ale i súdne obsielky. Vláčili ich na poštárskych bicykloch. Niektorí pošte zasvätili pol života. V mrcha i dobrom počasí, milovaní ľuďmi, naháňaní psami a zvádzaní pokušiteľkami aj donchuanmi, nosili dobré i zlé správy.

14. 01. 2018 15:00  |  História / História
Vianočný stromček v Piešťanoch pri bývalom riaditeľstve kúpeľov, 30.-40. roky 20. storočia. (abmp)

Symboly Vianoc spájajú, hoci majú katolícky i protestantský pôvod

O príťažlivosti vianočných sviatkov pochybuje len málokto. Zvláštne čaro, jedinečné chvíle, pohoda, štedrosť, pokoj. Vianoce a prelom kalendárnych rokov sú najsviatočnejším obdobím.

25. 12. 2017 14:00  |  História / História
Plastika ženy z mamutoviny je pravá, no o jej nálezcovi sa stále vedú polemiky. Uvádzajú sa totiž dvaja - Karol Boliešik a Štefan Hullman - Petrech. Druhý menovaný ju mal vyorať už v roku 1925 na Podkovici a v tom roku aj „darovať“ spomínanému obchodníkovi s drevom. Múzejník Róbert Bača v starých knihách kúpeľných hostí vypátral, že Zotz sa ubytoval 27. decembra 1937 v liečebnom dome Cyril a vtedy sa stretol s obchodníkom Germannom. Možno to je i dátum, kedy Moravianska venuša opustila na ďalších 30 rokov Slovensko. (gak)

Osud Moravianskej venuše ovplyvnila sedmička v dátume

Hodnota výtvarných pamiatok stúpa s ich vekom. Na Slovensku „donedávna“ chýbala pamiatka najstaršieho umenia – umenia z paleolitu, ktorým tak jednoznačne vyniká susedná Morava.

16. 12. 2017 10:00  |  História / História
V piešťanskej Chirane obnovili činnosť brigád socialistickej práce (BSP). Ožila činnosť dvoch BSP a založili šesť nových. Kolektív BSP pod vedením Rudolfa Orihela a majstra Rudolfa Gábora zo zámočnícko-zváračskej dielne, strediska 401, patril kedysi medzi najlepšie a mal motivovať novovzniknuté brigády. (th)

Sľuby a smelé plány politikov mali plniť brigády socialistickej práce

Piešťany boli jedným z mála miest vo vtedajšom Československu, ktoré boli pre cudzincov vstupnou bránou do našej vlasti. Vďačiť za to mohli svetoznámym kúpeľom a, samozrejme, medzinárodnému letisku. To na začiatku 70. rokov minulého storočia, oproti súčasnosti, praskalo vo švíkoch. Ročne sa tu odbavilo až 43-tisíc cestujúcich a takmer 300-tisíc kilogramov batožín.

10. 12. 2017 12:00  |  História / História
Pohľad na kopec Molpír od Trnavy. Pred takmer tritisíc rokmi na ňom stálo významné hradisko ako centrum obchodu, moci i náboženstva. (gak)

Tajomné hradisko v Malých Karpatoch

V časoch, keď bájna Pýtia veštila proroctvá kráľom a pútnikom v Apolónovom chráme v Delfách, niekoľko tisíc kilometrov severne vznikalo hradisko, ktoré malo v stredoeurópskej oblasti významné vojenské i hospodárske postavenie. Hoci o jeho existencii Pýtia určite netušila, malo spoločný osud ako Apolónov chrám v starovekých Delfách. Zaniklo krátko pred tým, než podobný osud postihol aj túto známu antickú stavbu.

27. 11. 2017 06:00  |  História / História
Moravianska dievčenská kapela BABETA pod vedením K. Búcora v roku 1968.  (archív rodiny)

Sen sa stal skutočnosťou

Vážená redakcia, rada by som reagovala na článok zverejnený v Piešťanskom týždni č. 40 „Piešťany a región naberali v roku 1970 druhý dych“. Pohľad na starú fotografiu a krátky text k nej priložený mi navodili milé spomienky na účinkovanie kapely B-ATOM.

09. 11. 2017 13:00  |  História / História
Články 1 - 10 z 177
GARGO
Regal Burger

Anketa