História

Ty vrah, zabil si nám mamičku!

Štatistiky sú v istej oblasti neúprosné. Neúprosné v číslach, ktoré dokumentujú ľudské tragédie, nešťastia, drámy, vrcholiace naoko z bežných vecí a situácií. Mnohé tragédie sa začínajú a končia za okolností, ktoré možno vyjadriť dvomi slovami: manželské nezhody. Mnohé malichernosti, ba priam detské spory narastajú v niektorých manželstvách do obludných rozmerov.

09. 09. 2017 08:00  |  História / História
Tri rakvy s telami Ľudmily, jej matky Márie a malej Yvetky. (Trnavský hlas)

Bolerázska krvavá noc predčila aj Čubírkovú

Kto by nepoznal príbeh Ireny Čubírkovej, ktorá v decembri 1964 neďaleko Bolerázu na majeri Políčko zavraždila svojho druha Ambróza Ščepku. Ešte táto krvavá tragédia medzi miestnymi riadne nevychladla, keď sa v Boleráze stala ďalšia, ešte hroznejšia masakra. Jej iniciátorom boli žiarlivosť a chorý mozog, obeťami štyria nevinní ľudia.

26. 08. 2017 14:00  |  História / História
Vchod do Trikoty Vrbové, kde sa mala obvinená Agneša ponúkať na predaj zlato. (kniha Mestečko naše...)

Šmelinárov lákali výbojky, zlato i valuty

Kto nekradne, okráda vlastnú rodinu. Toto príslovie typické pre éru socializmu urobilo z vtedajšieho Československa ôsmy div sveta - štát, v ktorom sa kradne, a nikomu nič nechýba.

20. 08. 2017 18:00  |  História / História
Piešťanskí kúpeľní hasiči, 20. roky 20. storočia. (archív Balneologického múzea Imricha Wintera)

Dobrovoľný hasičský zbor by mal 135 rokov

Začiatky novodobého hasičstva v Uhorsku, a teda aj na Slovensku, môžeme datovať do obdobia zániku cechov. Vznik rozvoja a zakladania hasičských zborov na základe dobrovoľnosti má počiatok v roku 1860, keď v Budapešti gróf Edmund Séčeni založil dobrovoľný hasičský zbor.

16. 08. 2017 20:00  |  História / História
V. Špániková spolu s K. Gottom pred hotelom Eden v roku 1966. (archív V. Špánikovej)

Gottov prvý koncert v Piešťanoch bol hotový trapas

Karel Gott sa do Piešťan v tomto roku dostal na koncertné pódium po viac ako polstoročí. Jeho jediný koncert so súborom Apollo v roku 1966 vtedy nedopadol v našom meste príliš slávne.

13. 08. 2017 13:00  |  História / História
Nožiar Jozef Ulrich s obrovskou britvou pred svojou dielňou na dnešnej Teplickej ulici. (reprofoto Eva Drobná)

Jozef Ulrich - brusič, ktorý fotil Piešťany

Jozef Ulrich miloval Piešťany až tak, že keď zo Slovenska v roku 1939 vysídľovali Čechov, zväčša úradníkov, on si vybavil papier, aby tu mohol ostať - lebo bol potrebný pre Piešťany. Široko-ďaleko nebolo takého chýrneho nožiara, špecialistu na brúsenie skalpelov. Primár chirurgie Brežný hovorieval: „Tieto skalpely dajte nabrúsiť len Jozefovi Ulrichovi, on je na to macher!“

06. 08. 2017 14:00  |  Piešťany / Aktuálne
V týchto miestach na Sĺňave našiel poriečny strážnik telo zabalené v igelite. (gak)

Váh, tichý svedok, strašný zločin nezakryl

Bol obyčajný, všedný deň. Utorok 7. marca 1972. Na piešťanských uliciach vládol ruch. Ľudia sa náhlili za svojimi každodennými povinnosťami. A, navyše, zajtra bude MDŽ. V rukách takmer každého druhého muža bolo vidieť kvetinu či balíček. Chýbalo iba niekoľko minút do poludnia, keď v budove VB zadrnčal telefón. Službukonajúci príslušník zdvihol slúchadlo. A hneď po prvých slovách volajúceho spozornel. Vzrušený mužský hlas oznamoval: „V Drahovciach pri stave na Váhu sme našli mŕtvolu neznámeho muža. Prosíme, príďte čím skôr!“

30. 07. 2017 15:00  |  História / História
Coolturak zhorel 10. júla 2015. (vd)

Vo vyhorenom Coolturaku sa počas víkendov zabávajú už len feťáci

Dva veľké požiare, dva odlišné príbehy. Kým obchodný dom PT Univerzál vstal ako bájny vták Fénix z popola, známa a obľúbená diskotéka Coolturak na Teplickej ulici chátra. Od jej vyhorenia uplynuli 10. júla už dva roky. Čo je so zhoreniskom dnes a koľko úsilia stála obnova obchodného domu? Zisťovali sme za vás.

27. 07. 2017 15:30  |  História / História
Voda odtrhla mólo, na ktorom bola upevnená loď. (Vladimír Brna/ FB Pavol Jurák/archív PT)

Rok 1997: Váhom sa hnala ničivá voda, Piešťany evakuované

V minulom týždni uplynulo dvadsať rokov od poslednej veľkej povodne v Piešťanoch. Po sérii niekoľkodňových dažďov hrozilo nášmu mestu akútne pretrhnutie hrádze. Vyhlásili najvyšší stupeň ohrozenia, ľudia boli pripravení na evakuáciu. Čakalo sa len na povel ministra. Prišiel uprostred noci. Piešťanci utekali pred hrozbou vodného živlu do Vrbového. Autobusmi aj vlakom. Celé mesto bolo vystrašené z obrovského náporu živla, ktorý vzrastajúcim hydrostatickým tlakom útočil na hrádzu oddeľujúcu koryto rieky od Biskupického kanála.

23. 07. 2017 10:00  |  História / História
Telá kňazov zo začiatku 19. storočia sú poznačené zubom času. (Vrbové Online)

Krypty sú naďalej opradené tajomstvami

Mestečko pod šikmou vežou je svojimi katakombami a podzemnými chodbami známe. Vo Vrbovom sa však nachádza aj viacero krýpt, ktoré sú návštevníkom nedostupné. Jednou z nich bola donedávna aj krypta kňazov zo začiatku 19. storočia. Jej tajomstvá sa rozhodli odhaliť aktivisti z portálu Vrbové Online. Ako vyzerá po takmer dvoch stovkách rokov svojej existencie?

08. 07. 2017 15:00  |  História / História
Články 1 - 10 z 165
Regal Burger
Lekáreň Regia

Anketa