Topfest

Zdravie

Rozchodnica ružová (Rhodiola rosea)

Rhodiola alebo Zlatý koreň pre vaše zdravie

Rozchodnica ružová (Rhodiola rosea), ľudovo nazývaná aj Zlatý koreň, je dôležitým adaptogénom. To znamená, že zlepšuje schopnosť prekonať stresujúce podmienky. Pochádza zo Sibíri, kde rastie v nadmorskej výške 3300-3600 metrov. Vo svojej domovine sa používa ako efektívny liek na chrípku a prechladnutie. Na liečebné účely sa využíva práve koreň, ktorý je žiarivej žltej farby (preto názov Zlatý koreň).

18. 03. 2017 13:00  |  Galéria / Zdravie
Zrelaxovať môžete aj vďaka liečivému bahnu. (archív SLKP)

Doprajte si ku dňu žien masáž, saunu či bahenný zábal

Oteplenie po mínusových teplotách môže na každého človeka vplývať rozdielne. Kým ktosi môže byť nabitý energiou, na iného doľahne jarná únava. Dámy okrem iného čaká i jarné upratovanie, starostlivosť o záhradku a mnoho ďalších povinností. No keďže toho majú na pleciach skutočne dosť, oddýchnuť a zrelaxovať sa po zime znie ako dobrý nápad. Napríklad aj pri príležitosti výnimočného sviatku, akým je nadchádzajúci Medzinárodný deň žien.

28. 02. 2017 19:22  |  Piešťany / Aktuálne

Peruánska kremelina - bohatý zdroj kremíka

Peruánska kremelina je skamenená kostra starovekých rozsievok. Rozsievky sú rôznobyčíkaté riasy. Sú to mikroskopické riasy s kremičitanovými schránkami. Peruánska kremelina je prášok oxidu kremičitého a ten je dôležitou zložkou našich buniek.

11. 02. 2017 13:00  |  Galéria / Zdravie
Prevenciou proti žltačke je dôkladné umývanie rúk a potravín. (vd)

Obchody robia preventívne opatrenia proti žltačke

Minulý týždeň nám do redakcie prišiel podnet od čitateľa, ktorý hovoril o tom, že piešťanské obchody dezinfikujú priestory z dôvodu šíriacej sa žltačky. Zaslali sme preto otázky na Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) Trnava, kde informáciu o epidémii v Piešťanoch vyvrátili. Potvrdili však, že dezinfekcia sa vykonáva, no netreba sa obávať, ide len o preventívne opatrenia.

18. 11. 2016 15:00  |  Piešťany / Aktuálne
Reishi (Ganoderma lucidum)

Huba Reishi pre vaše zdravie

Hubu Reishi (Ganoderma lucidum) alebo Ling Zhi (v preklade božská huba nesmrteľnosti) používajú čínski liečitelia už 2000 rokov. Vyskytuje sa zriedkavo, preto sa pestuje na špeciálnych farmách. Je to vlastne parazitická huba, ktorá rastie na stromoch v mieste poranenia.

12. 11. 2016 15:00  |  Galéria / Zdravie
Ľudia
s histamínovou intoleranciou si navzájom odovzdávali skúsenosti o stravovaní. (archív Moja špajza)

V obchodíku Moja špajza sa stretli „histaminici“

Histamínová intolerancia, žiaľ, nie je móda, ale ochorenie tejto doby, ktoré postihuje všetky vekové kategórie. Prejavy histamínovej intolerancie sú rôzne, od žalúdočných ťažkostí, kožných problémov až po dýchacie a astmatické. Ďalej spôsobuje únavu, bolesti kĺbov, opuchy slizníc, ale aj výkyvy nálad. A to má na svedomí hladina histamínu v tele. A keďže histamín (enzým) sa nachádza takmer v každej potravine, liečbou je vlastne samotné stravovanie.

08. 10. 2016 13:00  |  Galéria / Zdravie
MUDr. Jozef Beňačka (archív J. B.)

Kardiológ J. Beňačka: Desatoro o tichom zabijakovi - hypertenzii (2.)

O vysokom tlaku krvi, čiže hypertenzii, sa hovorí a píše veľa. Mohlo by sa zdať, že je zbytočné sa tejto téme venovať. Prax však ukazuje, že dôležitých informácií pre zdravých ľudí, ale aj pre ľudí liečených na vysoký krvný tlak, je ešte stále málo, lebo v životospráve pri predchádzaní a liečbe vysokého tlaku sa stále deje mnoho chýb. Pritom stačí poznať odpovede na desať základných otázok.

03. 09. 2016 13:00  |  Galéria / Zdravie
J. Beňačka odporúča pohyb, zdravú výživu, redukciu soli, cukru, cigariet i alkoholu. (vd)

Kardiológ J. Beňačka: Desatoro o tichom zabijakovi - hypertenzii

O vysokom tlaku krvi, čiže hypertenzii, sa hovorí a píše veľa. Mohlo by sa zdať, že je zbytočné sa tejto téme venovať. Prax však ukazuje, že dôležitých informácií pre zdravých ľudí, ale aj pre ľudí liečených na vysoký krvný tlak, je ešte stále málo, lebo v životospráve pri predchádzaní a liečbe vysokého tlaku sa stále deje mnoho chýb. Pritom stačí poznať odpovede na desať základných otázok.

27. 08. 2016 10:00  |  Galéria / Zdravie

Histamínová intoleracia

Histamín je chemická látka, biogénny amín, ktorý sa nachádza takmer vo všetkých potravinách a taktiež v bunkách každého človeka. Je to látka, ktorá sa pri alergickej reakcii vyplavuje z buniek zvaných mastocyty a je zodpovedná za celú škálu alergických reakcií. Histamínová intolerancia je teda stav podobný alergii, ktorá sa môže prejaviť žalúdočnými ťažkosťami, hnačkami, zvracaním, kŕčmi, začervenaním pokožky, opuchmi, kožnými vyrážkami, bolesťami hlavy a pod.

19. 05. 2016 14:15  |  Galéria / Zdravie

Pestrec mariánsky pomôže vašej pečeni

Pestrec mariánsky je liečivá bylina - bodliak, ktorý má úžasné schopnosti pri tvorbe nových buniek a regenerácii pečene. Okrem toho znižuje cholesterol, harmonizuje krvný tlak. Je silným antioxidantom, pomáha odstrániť tráviace poruchy, podporuje vylučovanie, čistí črevá, detoxikuje.

14. 05. 2016 15:00  |  Galéria / Zdravie
Články 1 - 10 z 179
Gargo - Krbové a interiér štúdio

Anketa