Rozhovory

Spoločná fotka piešťanských nadšencov caravaningu a campingu v Chorvátsku. (archív Ľ. Tuchschera)

Na prvom výlete v Miškolci im vytopilo stan

Písal sa rok 1957 a na Slovensku sa zoskupila partia nadšencov campingu a caravaningu. O tridsať rokov nato sa aj v Piešťanoch začala formovať skvelá partia ľudí z bývalej Tesly a Slovenskej akadémie vied, ktorí prepadli vôni diaľav, mototurizmu a stanovačkám. Pochodili azda všetky známe i menej známe destinácie. Pohromade si užívali dovolenky aj so svojimi deťmi. Prednedávnom pri príležitosti osláv 60. výročia campingu a caravaningu udelila slovenská asociácia tohto dobrodružného cestovania zlaté medaily aj piešťanským členom.

16. 07. 2017 14:00  |  Galéria / Rozhovory
Pavla Bratranca silne oslovili myšlienky a postoje charizmatického kňaza A. Srholca. (Viera Dusíková)

Piešťanec si uctil zatracovaného kňaza

Na mieste niekdajšieho Teplického cintorína v Piešťanoch umiestnil piešťanský výtvarník Pavol Bratranec svoje dielo s názvom PAS - Pocta Antonovi Srholcovi. Čo umelca inšpirovalo a čo všetko zažil na ceste k realizácii diela, prezradil na odhalení svojho aktuálneho diela.

01. 07. 2017 13:00  |  Galéria / Rozhovory
Kristína Doktorová na autogramiáde svojej prvej knihy. (archív K. D.)

Román Kristíny Doktorovej z Drahoviec frčí ako Formula 1

Kristína Doktorová z Drahoviec, niekdajšia praktikantka Piešťanského týždňa, je už „pani spisovateľkou“. Lepšie povedané - slečnou spisovateľkou. Prednedávnom jej už ako študentke marketingovej komunikácie vyšla prvá kniha z prostredia pretekov Formuly 1. Svoj športový román pomenovala Stratiť, no vyhrať. Je napínavý, plný emócií z víťazstiev i prehier, ale aj špionáže. Číta sa tak rýchlo, ako frčí F1.

25. 06. 2017 14:00  |  Galéria / Rozhovory
Do Drahoviec za včielkami prišli i školáci z Dechtíc. (archív M. Habra)

Včely odmenili tisíceho návštevníka žihadlom

Včelárstvo je hotová veda. Niektorí včelári z nášho regiónu do maringotiek, úľov a celého vybavenia vložili „majland“. Chceli by svoj fortieľ aj včeličky odovzdať svojim synom, vnukom, zrazu sa ukáže, že nik okrem starého otca nemá o jeho „boží“ koníček záujem. Dedkovia sú nešťastní, zalamujú rukami.

18. 06. 2017 12:00  |  Galéria / Rozhovory
Adrián Páleš (vľavo) a Filip Tomáška reprezentovali Slovensko
na prestížnej olympiáde vedeckých projektov v americkom Houstone. (archív F. T.)

Vrbovskí gymnazisti bronzoví na celosvetovej olympiáde v Amerike

Študenti Gymnázia Jána Baltazára Magina vo Vrbovom - Filip Tomáška a Adrián Páleš - si z celosvetovej olympiády vedeckých projektov, ktorá sa konala v americkom meste Houston, doniesli v konkurencii šesťdesiatich krajín fantastické ocenenie. V kategórii Energy získali tretie miesto! Mladíci vymysleli cyklonabíjačku.

28. 05. 2017 12:00  |  Galéria / Rozhovory
Dominika Dejczoová sa do hôr zamilovala počas strednej školy. (archív D. Dejczoovej)

Piešťanka Dominika Dejczoová je najmladšia tatranská chatárka

Napriek tomu, že Piešťany ležia na rovine a za poriadnymi kopcami tunajší ľudia musia cestovať, rodáci z kúpeľného mesta sa vedia uplatniť aj v horách. Podarilo sa to i 29-ročnej Dominike Dejczoovej, ktorá sa stala najmladšou chatárkou vo Vysokých Tatrách.

07. 05. 2017 12:00  |  Galéria / Rozhovory
P. Kalmus (vľavo) a Ján Orlovský, autor myšlienky rekonštrukcie Elektrárne. (archív P. K.)

P. Kalmus: Je potrebné ukončiť vládu Smer-u a radikálov pozatvárať

Posledné udalosti s neonacistickými symbolmi v Piešťanoch postriekanými na pamätnú tabulu židovského rabína v parčíku za Gymnáziom Pierra de Coubertina vyvolali množstvo odsudzujúcich reakcií. K prebúdzaniu pohrobkov fašistického Slovenska z obdobia druhej svetovej sa vyjadril i piešťanský rodák a výtvarník Peter Kalmus, ktorého charakterizuje najmä jeho odpor k akémukoľvek diktátorskému režimu.

06. 05. 2017 12:00  |  Galéria / Rozhovory
Roman Ondrejka s uskladnenými historickými počítačmi IBM. (archív R. Ondrejku)

Piešťanec R. Ondrejka zbiera počítače amerického giganta IBM

Piešťanec Roman Ondrejka (33) má unikátnu zbierku osobných počítačov. K tomu prvému - IBM PC XT, vďaka ktorému prenikal ešte pred dvadsiatimi rokmi do sveta výpočtovej techniky - zhromaždil za pomerne krátky čas ďalšie typy. Vždy vyššej kategórie. A tak dnes už luxusnú zbierku stolových počítačov každoročne ako správca výpočtovej techniky a administrátor na Gymnáziu Pierra de Coubertina v Piešťanoch vystavuje počas Dňa otvorených dverí. Jeho legendy, ukryté v plechových skrinkách, tvoria historický archív zberateľa. Informačné technológie totiž napredujú takým rýchlym tempom, že o pár rokov bude mať tento renovátor a zberateľ starých počítačov vo svojej zbierke doslova a do písmena „počítačové“ zlato.

25. 03. 2017 07:00  |  Galéria / Rozhovory
Titulná fotografia na v poradí už pätnástom albume ľudovej hudby Borovienka. (archív Borovienky)

Na slovíčko, pán kapelník, ako sa darí Borovienke?

Keď sa povie Borovienka, väčšina ľudí si predstaví chlapov v bielo-čiernych kostýmoch, s čiernymi klobúkmi, na nich výrazné biele perá. Sú jednoducho nezameniteľní. Na svojom konte má Borovienka už pätnásť hudobných nosičov. Ten posledný nesie názov podľa ústrednej pesničky - Poďme chlapci zvesela. Okrem slovenských a chorvátskych ľudoviek sú na ňom aj vlastné skladby Borovienky. Ikonou kapely je Štefan Slabý z Vrbového. Chlapisko, ktorý nielen spieva a hrá na trúbke, ale venuje sa i rezbárstvu. A ak by ste chceli založiť chmeľnicu, skúsenejšieho odborníka na okolí ťažko nájdete. O čom sme sa sa s kapelníkom Borovienky bavili? Predsa o muzike!

18. 03. 2017 08:44  |  Galéria / Rozhovory
Čitatelia obľubujú literatúru faktu, ale aj históriu zachytenú v písmenách. (ilustr. foto: pixabay.com)

Nepotrebným knihám by mesto mohlo vyhradiť priestor

Marec je mesiac knihy už od roku 1955, keď ho v bývalom Československu vyhlásili na počesť spisovateľa Mateja Hrebendu. Cieľ bol jednoduchý - podpora trvalého záujmu o knihy. Ako je to s knihami v súčasnosti? O týchto dielach a záujme zákazníkov pre Piešťanský týždeň porozprávala Daniela Balošáková z Kníhkupectva PN.

12. 03. 2017 13:00  |  Galéria / Rozhovory
Články 21 - 30 z 102
GARGO
Regal Burger

Anketa