Rozhovory

Kristína Doktorová na autogramiáde svojej prvej knihy. (archív K. D.)

Román Kristíny Doktorovej z Drahoviec frčí ako Formula 1

Kristína Doktorová z Drahoviec, niekdajšia praktikantka Piešťanského týždňa, je už „pani spisovateľkou“. Lepšie povedané - slečnou spisovateľkou. Prednedávnom jej už ako študentke marketingovej komunikácie vyšla prvá kniha z prostredia pretekov Formuly 1. Svoj športový román pomenovala Stratiť, no vyhrať. Je napínavý, plný emócií z víťazstiev i prehier, ale aj špionáže. Číta sa tak rýchlo, ako frčí F1.

25. 06. 2017 14:00  |  Galéria / Rozhovory
Do Drahoviec za včielkami prišli i školáci z Dechtíc. (archív M. Habra)

Včely odmenili tisíceho návštevníka žihadlom

Včelárstvo je hotová veda. Niektorí včelári z nášho regiónu do maringotiek, úľov a celého vybavenia vložili „majland“. Chceli by svoj fortieľ aj včeličky odovzdať svojim synom, vnukom, zrazu sa ukáže, že nik okrem starého otca nemá o jeho „boží“ koníček záujem. Dedkovia sú nešťastní, zalamujú rukami.

18. 06. 2017 12:00  |  Galéria / Rozhovory
Adrián Páleš (vľavo) a Filip Tomáška reprezentovali Slovensko
na prestížnej olympiáde vedeckých projektov v americkom Houstone. (archív F. T.)

Vrbovskí gymnazisti bronzoví na celosvetovej olympiáde v Amerike

Študenti Gymnázia Jána Baltazára Magina vo Vrbovom - Filip Tomáška a Adrián Páleš - si z celosvetovej olympiády vedeckých projektov, ktorá sa konala v americkom meste Houston, doniesli v konkurencii šesťdesiatich krajín fantastické ocenenie. V kategórii Energy získali tretie miesto! Mladíci vymysleli cyklonabíjačku.

28. 05. 2017 12:00  |  Galéria / Rozhovory
Dominika Dejczoová sa do hôr zamilovala počas strednej školy. (archív D. Dejczoovej)

Piešťanka Dominika Dejczoová je najmladšia tatranská chatárka

Napriek tomu, že Piešťany ležia na rovine a za poriadnymi kopcami tunajší ľudia musia cestovať, rodáci z kúpeľného mesta sa vedia uplatniť aj v horách. Podarilo sa to i 29-ročnej Dominike Dejczoovej, ktorá sa stala najmladšou chatárkou vo Vysokých Tatrách.

07. 05. 2017 12:00  |  Galéria / Rozhovory
P. Kalmus (vľavo) a Ján Orlovský, autor myšlienky rekonštrukcie Elektrárne. (archív P. K.)

P. Kalmus: Je potrebné ukončiť vládu Smer-u a radikálov pozatvárať

Posledné udalosti s neonacistickými symbolmi v Piešťanoch postriekanými na pamätnú tabulu židovského rabína v parčíku za Gymnáziom Pierra de Coubertina vyvolali množstvo odsudzujúcich reakcií. K prebúdzaniu pohrobkov fašistického Slovenska z obdobia druhej svetovej sa vyjadril i piešťanský rodák a výtvarník Peter Kalmus, ktorého charakterizuje najmä jeho odpor k akémukoľvek diktátorskému režimu.

06. 05. 2017 12:00  |  Galéria / Rozhovory
Roman Ondrejka s uskladnenými historickými počítačmi IBM. (archív R. Ondrejku)

Piešťanec R. Ondrejka zbiera počítače amerického giganta IBM

Piešťanec Roman Ondrejka (33) má unikátnu zbierku osobných počítačov. K tomu prvému - IBM PC XT, vďaka ktorému prenikal ešte pred dvadsiatimi rokmi do sveta výpočtovej techniky - zhromaždil za pomerne krátky čas ďalšie typy. Vždy vyššej kategórie. A tak dnes už luxusnú zbierku stolových počítačov každoročne ako správca výpočtovej techniky a administrátor na Gymnáziu Pierra de Coubertina v Piešťanoch vystavuje počas Dňa otvorených dverí. Jeho legendy, ukryté v plechových skrinkách, tvoria historický archív zberateľa. Informačné technológie totiž napredujú takým rýchlym tempom, že o pár rokov bude mať tento renovátor a zberateľ starých počítačov vo svojej zbierke doslova a do písmena „počítačové“ zlato.

25. 03. 2017 07:00  |  Galéria / Rozhovory
Titulná fotografia na v poradí už pätnástom albume ľudovej hudby Borovienka. (archív Borovienky)

Na slovíčko, pán kapelník, ako sa darí Borovienke?

Keď sa povie Borovienka, väčšina ľudí si predstaví chlapov v bielo-čiernych kostýmoch, s čiernymi klobúkmi, na nich výrazné biele perá. Sú jednoducho nezameniteľní. Na svojom konte má Borovienka už pätnásť hudobných nosičov. Ten posledný nesie názov podľa ústrednej pesničky - Poďme chlapci zvesela. Okrem slovenských a chorvátskych ľudoviek sú na ňom aj vlastné skladby Borovienky. Ikonou kapely je Štefan Slabý z Vrbového. Chlapisko, ktorý nielen spieva a hrá na trúbke, ale venuje sa i rezbárstvu. A ak by ste chceli založiť chmeľnicu, skúsenejšieho odborníka na okolí ťažko nájdete. O čom sme sa sa s kapelníkom Borovienky bavili? Predsa o muzike!

18. 03. 2017 08:44  |  Galéria / Rozhovory
Čitatelia obľubujú literatúru faktu, ale aj históriu zachytenú v písmenách. (ilustr. foto: pixabay.com)

Nepotrebným knihám by mesto mohlo vyhradiť priestor

Marec je mesiac knihy už od roku 1955, keď ho v bývalom Československu vyhlásili na počesť spisovateľa Mateja Hrebendu. Cieľ bol jednoduchý - podpora trvalého záujmu o knihy. Ako je to s knihami v súčasnosti? O týchto dielach a záujme zákazníkov pre Piešťanský týždeň porozprávala Daniela Balošáková z Kníhkupectva PN.

12. 03. 2017 13:00  |  Galéria / Rozhovory
Martin Skaličan  (rchív M. Skaličanovej)

Zomrel mladý, ale žil naplno: Folklorista Martin „Skalo“ Skaličan

Žil krátko a naplno: folklórom, farmou, spevom i tancom. Okolo seba mal vždy plno ľudí. Bolo veselo. Dobre. Ľudsky normálne. Narodil sa v októbri 1995 a zomrel tragickou smrťou počas nevyjasnených okolností dopravnej nehody v prvý marcový deň minulého roka: Martin „Skalo“ Skaličan z Vrbového. Huslista, tanečník, ktorý prešiel kus svojho života aj sveta so súbormi Máj, Krakovanka, Kolovrátok, Slnečnica i Trnafčan, opäť ožil v srdciach tých, čo ho mali a stále majú radi.

05. 03. 2017 13:07  |  Galéria / Rozhovory
Manželia Kubriczkí so svojimi deťmi, vraj trojlístok už stačí. (archív rodiny)

Orvišťanka porodila pred kamerami televíznej relácie Baby boom

Keď niekto otehotnie nečakane, všetko sa mu zbúra, zrazu nevie čo a ako. Ale práve vtedy je vraj tá správna chvíľa. Aj keď sa nám to nezdá, časom sa ukáže príchod neplánovaného dieťatka ako to najlepšie, čo nás mohlo stretnúť. Keď sa malá Emka Kubriczka z Veľkého Orvišťa narodila, jej mamička Linda mala už 41 rokov, bol to však jej najkrajší z troch pôrodov. Hoci už s 52-ročným manželom mali doma párik - dvanásťročného Lukasa a štvorročnú Julianu, Emka doniesla do rodiny nový rozmer. Krásne bucľaté bábätko, ktoré má človek chuť iba stískať od lásky, uzrelo svetlo sveta pod kamerami. Jej pôrod natáčali tvorcovia televíznej relácie Baby boom. Bol plný emócií, sĺz radosti a tiež pokory pred zázrakom zrodenia človeka. Dokonalého. Diváci ho mohli vidieť už tento utorok. Ako to celé prežívala matka Linda Kubriczka?

18. 02. 2017 13:37  |  Galéria / Rozhovory
Články 21 - 30 z 100
GARGO
Regal Burger

Anketa