Topfest

Rozhovory

Po viac než štyroch mesiacoch historická budova opäť ožila. (th)

Elektrárňa Piešťany je opäť prístupná verejnosti

Zrekonštruovaná Elektrárňa Piešťany otvárala svoje dvere verejnosti od roka 2014 až do tohtoročného júna. Jej majiteľ, Nadácia ZSE, však formou súťaže našla nové vedenie, ktoré do historického priestoru prináša i novú víziu. Predstavili ju v pondelok 14. novembra počas slávnostného otvorenia. Prečítajte si rozhovor s Blankou Berkyovou, novou programovou riaditeľkou Elektrárne.

20. 11. 2016 15:00  |  Galéria / Rozhovory
P. Remiš píše knihu o živote starnúceho muzikanta. (am)

Peter Remiš má veľa nápadov na pesničky

Peter Remiš - člen piešťanskej skupiny Slniečko, autor viacerých knižiek, prekladateľ, bloger, textár, pesničkár, učiteľ. Stretli sme v jazykovej škole, ktorú vedie a v ktorej je veľa práce. Napriek tomu nám porozprával o svojich záujmoch i o tom, čo pripravuje.

20. 11. 2016 11:00  |  Galéria / Rozhovory
Finalistky súťaže Miss Folklór 2016. (Matúš Lago)

Soňa Velecká z Moravian zažiarila na Miss Folklór

Žije v Moravanoch nad Váhom, pracuje ako psychologička v trenčianskej nemocnici a miluje folklór. Veď Soňa Velecká celých štrnásť rokov drala cvičky vo Folklórnom súbore Slnečnica. Je štíhla, krásna, čo nevylučuje možnosť, že miluje sviečkovú a dobré „vepřo, knedlo, zelo“. Len pred pár dňami reprezentovala náš región v súťaži Miss Folklór. Zažila nielen úžasnú atmosféru veľkej súťaže, ale s dievčatami, ktoré boli jej súperky, sa spriatelili natoľko, že chystajú spoločnú babskú jazdu. O súťaži, ale i o láske k folklóru rozpráva 25-ročná kráska.

25. 09. 2016 14:00  |  Galéria / Rozhovory
V leopoldovskej Spolkovej záhrade si prítomnosť umelca fanúšikovia vychutnali. (Alexandra Mathiasová)

Martin Jakubec: Ľudia si mysleli, že do roka skončím

Uplynulý víkend sa seniori z regiónu zabavili na podujatí Vráťme Slovensku harmoniku. V leopoldovskej Spolkovej záhrade v sobotu 3. septembra vystúpili obľúbení interpreti Dušan Grúň, Maja Velšicová, Božanka, ale aj Martin Jakubec. Ten poskytol Piešťanskému týždňu exkluzívny rozhovor. Umelec, ktorý sa v hudobnej brandži pohybuje už dvanásť rokov, prezradil čo-to o svojej kariére, plánoch, ale aj o strachu či túžbach.

11. 09. 2016 12:00  |  Galéria / Rozhovory
Pohľad na množstvo kvitnúcich kaktusov s dizajnérsky vymodelovanými ostňami je pôsobivý. (Viera Dusíková)

K. Duffek: Kvitnúcim kaktusom som neodolal, pestujem ich už 66 rokov

Hovorí sa, že všetko najdôležitejšie pre život sa človek naučí v materskej škole. V detstve pramenia aj počiatky našich budúcich záujmov a aktivít. O začiatkoch svojej veľkej vášne - kaktusárčení, ktorá ho opantala na celý život, ale aj pašovaní vzácnych druhov sukulentov cez hranice či láske k parodiam - nielen k tým divadelným s dĺžňom v prípone, ale najmä k objavom argentínskeho botanika Dominga Parodiho, rozpráva piešťanský pestovateľ Kornel Duffek.

27. 08. 2016 14:00  |  Galéria / Rozhovory
Piešťanec Juraj Gajdoš zvládol Oravamana v čase 7 hodín a 14 minút. (archív J. G.)

Piešťanec zvládol náročný triatlon Oravaman v extrémne zlom počasí

Piešťanec Juraj Gajdoš si pokojne môže povedať: „Som Oravaman.“ V extrémne nepriaznivom počasí zvládol na Orave triatlon, ktorý patrí medzi najnáročnejšie v Európe. Volkswagen Slovakia Oravaman - to je niečo ako železný muž, ale ešte viac zocelený nepriazňou počasia a absurdnými prevýšeniami.

06. 08. 2016 12:00  |  Galéria / Rozhovory
Tri vlastné deti Ľ. Wintera: Alžbeta (Austrália), Ján (USA) a Mária (obeť holokaustu). (archív rodiny)

Dcéra Ľ. Wintera zahynula v koncentračnom tábore, mala len 38 rokov

Andrea Schulz-Steinel je vnučkou najmladšej dcéry Ľudovíta Wintera, Márie Schulzovej, ktorá sa v roku 1945 stala obeťou holokaustu. Andrea, ktorá minulý rok navštívila nemecký koncentračný tábor Bergen Belsen, kde zomrela jej babička, sa zasadila o inštalovanie spomienkového kameňa Stolperstein pred rodným domom Márie - Zeleným stromom. V ňom obeť nacizmu žila až do deportácie v januári 1945. Nikdy sa už do Piešťan nevrátila a nik nevie, ako a kde presne zomrela. A či ju vôbec pochovali. Kameň na zakopnutie - Stolperstein v sobotu 6. augusta slávnostne inštalujú na Winterovej ulici. Okoloidúcim má pripomenúť nezmyselne zavraždenú, navždy zmiznutú matku dvoch detí a vrátiť jej meno do Piešťan. Ak sa cestou o pamätný kameň potknete a odriete si palec, vedzte, že Mária trpela na pochode smrti tisícnásobne viac.

06. 08. 2016 07:30  |  Galéria / Rozhovory
Matematika v podaní Igora Číža, pred tabuľou deviatačka Simona Pajonková. (vd/archív I. Č.)

Igor Číž: Žiak je ako elektrina, ide cestou menšieho odporu

Viac ako štyridsať rokov si odstál za katedrou a tento rok sa definitívne so školou lúči. Pozná ho každý žiak, ktorý sedel v lavici Základnej školy na Holubyho ulici v Piešťanoch. Do práce chodí rýchle ako blesk, zásadne na cestnom bicykli, pretože cyklistika je jeho hobby. Je prísny. To, čo povie, platí. Vyjednávať nemá zmysel. Mnohí si o ňom myslia, že s obľubou dáva reparáty a kazí žiakom prázdniny. Prečo to Igor Číž robí? Aj o tom sme sa s učiteľom matematiky, fyziky i telesnej rozprávali.

17. 07. 2016 14:00  |  Galéria / Rozhovory
Milan Lasica sa so svojimi fanúšikmi fotí rád. (Alexandra Mathiasová)

Milan Lasica: Neznámi herci neznamenajú nič

Nezabudnuteľný slovenský herec, spevák, poet a humorista Milan Lasica opäť navštívil Piešťany. V sobotu 14. mája sa postaral o slávnostný odpal prvej loptičky v rámci Benefičného golfového turnaja organizovaného Nadáciou Adeli. Štart podujatia sa pre nepriaznivé počasie o pár minút posunul, a tak sme legende slovenskej kultúry položili niekoľko otázok.

29. 05. 2016 12:00  |  Galéria / Rozhovory
Skákavka kráľovská - Phidippus regius, samček, pôvod USA (Juraj Komár)

Piešťanec fotí hmyz a huby, uznávajú ho vo svete

Juraj Komár, rodák z Piešťan, pred pár dňami vystavoval svoje unikátne makrofotografie hmyzu i pavúkov pri bufete Dino na Sĺňave. K foteniu sa dostal aj vďake svojmu otcovi, ktorý má rovnakú záľubu. Jurajove fotky sú vo svetových žurnáloch aj atlasoch. Má 35 rokov, z toho desať sa venuje svojmu koníčku.

21. 05. 2016 13:00  |  Galéria / Rozhovory obsahuje fotogalériu
Články 11 - 20 z 77
Gargo - Krbové a interiér štúdio
Majáles 2017
CITYFEST 2017

Anketa