Rozhovory

Roman Ondrejka s uskladnenými historickými počítačmi IBM. (archív R. Ondrejku)

Piešťanec R. Ondrejka zbiera počítače amerického giganta IBM

Piešťanec Roman Ondrejka (33) má unikátnu zbierku osobných počítačov. K tomu prvému - IBM PC XT, vďaka ktorému prenikal ešte pred dvadsiatimi rokmi do sveta výpočtovej techniky - zhromaždil za pomerne krátky čas ďalšie typy. Vždy vyššej kategórie. A tak dnes už luxusnú zbierku stolových počítačov každoročne ako správca výpočtovej techniky a administrátor na Gymnáziu Pierra de Coubertina v Piešťanoch vystavuje počas Dňa otvorených dverí. Jeho legendy, ukryté v plechových skrinkách, tvoria historický archív zberateľa. Informačné technológie totiž napredujú takým rýchlym tempom, že o pár rokov bude mať tento renovátor a zberateľ starých počítačov vo svojej zbierke doslova a do písmena „počítačové“ zlato.

25. 03. 2017 07:00  |  Galéria / Rozhovory
Titulná fotografia na v poradí už pätnástom albume ľudovej hudby Borovienka. (archív Borovienky)

Na slovíčko, pán kapelník, ako sa darí Borovienke?

Keď sa povie Borovienka, väčšina ľudí si predstaví chlapov v bielo-čiernych kostýmoch, s čiernymi klobúkmi, na nich výrazné biele perá. Sú jednoducho nezameniteľní. Na svojom konte má Borovienka už pätnásť hudobných nosičov. Ten posledný nesie názov podľa ústrednej pesničky - Poďme chlapci zvesela. Okrem slovenských a chorvátskych ľudoviek sú na ňom aj vlastné skladby Borovienky. Ikonou kapely je Štefan Slabý z Vrbového. Chlapisko, ktorý nielen spieva a hrá na trúbke, ale venuje sa i rezbárstvu. A ak by ste chceli založiť chmeľnicu, skúsenejšieho odborníka na okolí ťažko nájdete. O čom sme sa sa s kapelníkom Borovienky bavili? Predsa o muzike!

18. 03. 2017 08:44  |  Galéria / Rozhovory
Čitatelia obľubujú literatúru faktu, ale aj históriu zachytenú v písmenách. (ilustr. foto: pixabay.com)

Nepotrebným knihám by mesto mohlo vyhradiť priestor

Marec je mesiac knihy už od roku 1955, keď ho v bývalom Československu vyhlásili na počesť spisovateľa Mateja Hrebendu. Cieľ bol jednoduchý - podpora trvalého záujmu o knihy. Ako je to s knihami v súčasnosti? O týchto dielach a záujme zákazníkov pre Piešťanský týždeň porozprávala Daniela Balošáková z Kníhkupectva PN.

12. 03. 2017 13:00  |  Galéria / Rozhovory
Martin Skaličan  (rchív M. Skaličanovej)

Zomrel mladý, ale žil naplno: Folklorista Martin „Skalo“ Skaličan

Žil krátko a naplno: folklórom, farmou, spevom i tancom. Okolo seba mal vždy plno ľudí. Bolo veselo. Dobre. Ľudsky normálne. Narodil sa v októbri 1995 a zomrel tragickou smrťou počas nevyjasnených okolností dopravnej nehody v prvý marcový deň minulého roka: Martin „Skalo“ Skaličan z Vrbového. Huslista, tanečník, ktorý prešiel kus svojho života aj sveta so súbormi Máj, Krakovanka, Kolovrátok, Slnečnica i Trnafčan, opäť ožil v srdciach tých, čo ho mali a stále majú radi.

05. 03. 2017 13:07  |  Galéria / Rozhovory
Manželia Kubriczkí so svojimi deťmi, vraj trojlístok už stačí. (archív rodiny)

Orvišťanka porodila pred kamerami televíznej relácie Baby boom

Keď niekto otehotnie nečakane, všetko sa mu zbúra, zrazu nevie čo a ako. Ale práve vtedy je vraj tá správna chvíľa. Aj keď sa nám to nezdá, časom sa ukáže príchod neplánovaného dieťatka ako to najlepšie, čo nás mohlo stretnúť. Keď sa malá Emka Kubriczka z Veľkého Orvišťa narodila, jej mamička Linda mala už 41 rokov, bol to však jej najkrajší z troch pôrodov. Hoci už s 52-ročným manželom mali doma párik - dvanásťročného Lukasa a štvorročnú Julianu, Emka doniesla do rodiny nový rozmer. Krásne bucľaté bábätko, ktoré má človek chuť iba stískať od lásky, uzrelo svetlo sveta pod kamerami. Jej pôrod natáčali tvorcovia televíznej relácie Baby boom. Bol plný emócií, sĺz radosti a tiež pokory pred zázrakom zrodenia človeka. Dokonalého. Diváci ho mohli vidieť už tento utorok. Ako to celé prežívala matka Linda Kubriczka?

18. 02. 2017 13:37  |  Galéria / Rozhovory
V našich lesoch sú okrem jelenej zveri bohato zastúpené aj ďalšie druhy. (pixabay)

Poľovníci splácajú zveri svoj dlh - plnia krmelce

Sneh i ľad pokryl hory aj polia, a tak voľne žijúce zvieratá, lesná i poľná zver či vtáctvo hľadajú obživu, kde sa len dá. Spod snehu inštinktívne vyhrabávajú steblá tráv i ozimín, hľadajú semienka suchých šišiek, zvyšky repy či zabudnuté zrná kukurice na poliach. O lesnú zver sa starajú poľovníci, veď práve teraz sú zvieratá odkázané na ľudskú pomoc. Ak sa poľovníci starajú dobre, budú odmenení prírastkami, zdravou populáciou, ktorá im v lese pribudne. O prikrmovaní a nielen o ňom sme sa porozprávali s vedúcim kancelárie Obvodnej poľovníckej komory v Piešťanoch, Petrom Tekulom.

11. 02. 2017 12:00  |  Galéria / Rozhovory
Rodáci z kúpeľného mesta využili kreatívne myslenie a šikovnosť. (archív D. Kelemena)

Chalani z Piešťan tvoria štýlové a nápadité ponožky

Piešťanci sú kreatívni a talentovaní ľudia, o tom niet pochýb. Jednými z najnovších priekopníkov sa stali traja mladí rodáci, ktorí nedávno začali vyrábať štýlové a nápadité ponožky. Do sveta dokonca uviedli edíciu so žlto-modrým motívom kúpeľného mesta. Za zrodom nápadu stojí Martin Gajdošech, Mário Kelemen a jeho brat Denis, ktorý Piešťanskému týždňu poskytol rozhovor.

29. 01. 2017 15:00  |  Galéria / Rozhovory
Chovanci domova sa so stromčekom aj vyfotografovali. (archív P. Vatrta)

Na čele piešťanského detského domova je po rokoch muž

Tridsaťsedem detí z Detského domova Piešťany od septembra vedie nový riaditeľ. V exkluzívnom rozhovore Pavol Vatrt prezradil, prečo sa uchádzal o post riaditeľa, ako hodnotí prvé štyri mesiace vo funkcii, no porozprával aj o tom, čo dostali deti z domova počas najkrajších sviatkov roka od Ježiška.

22. 01. 2017 14:00  |  Galéria / Rozhovory
Po viac než štyroch mesiacoch historická budova opäť ožila. (th)

Elektrárňa Piešťany je opäť prístupná verejnosti

Zrekonštruovaná Elektrárňa Piešťany otvárala svoje dvere verejnosti od roka 2014 až do tohtoročného júna. Jej majiteľ, Nadácia ZSE, však formou súťaže našla nové vedenie, ktoré do historického priestoru prináša i novú víziu. Predstavili ju v pondelok 14. novembra počas slávnostného otvorenia. Prečítajte si rozhovor s Blankou Berkyovou, novou programovou riaditeľkou Elektrárne.

20. 11. 2016 15:00  |  Galéria / Rozhovory
P. Remiš píše knihu o živote starnúceho muzikanta. (am)

Peter Remiš má veľa nápadov na pesničky

Peter Remiš - člen piešťanskej skupiny Slniečko, autor viacerých knižiek, prekladateľ, bloger, textár, pesničkár, učiteľ. Stretli sme v jazykovej škole, ktorú vedie a v ktorej je veľa práce. Napriek tomu nám porozprával o svojich záujmoch i o tom, čo pripravuje.

20. 11. 2016 11:00  |  Galéria / Rozhovory
Články 1 - 10 z 75
Lekáreň Regia

Anketa