Dom, byt, záhrada

Jozef Cabala mal na tomto stromčeku päť jedlých gaštanov. (vd)

Banka: V osade Lomec zarodil ročný gaštan

Záhradkár Jozef Cabala z Piešťan pestuje netradičné plodiny. Každoročne sa o nové výpestky podelí s čitateľmi Piešťanského týždňa.

23. 10. 2015 11:00  |  Galéria / Dom, byt, záhrada obsahuje fotogalériu
Kvet šafranu dopestujeme aj v našich podmienkach. (Jozef Šimko)

Šafran pravý patrí medzi najdrahšie korenia

Šafran pravý (Crocus sativus), príbuzný našich jarných krokusov, patrí medzi najdrahšie korenia. V súčasnosti viac ako 95 percent produkcie dodáva Irán, kde je súčasťou každodenného života. Ďalšími pestovateľmi sú India, Čína, Maroko, Grécko či Španielsko. Najkvalitnejší pochádza z indického Kašmíru, v Európe ho ale nezoženieme.

15. 08. 2015 15:00  |  Galéria / Dom, byt, záhrada
Bungalov Mária s obytnou plochou 116 m2 sa radí do kategórie stredne veľkých rodinných domov. Plne uspokojí požiadavky na bývanie 4-5-člennej rodiny. (archív GIT)

Od rekonštrukcie striech až po ekologické drevodomy

Pri vstupe do Vrbového v smere od Trebatíc hneď za benzínovou čerpacou stanicou v nenápadnom dome už druhý rok sídli firma GIT, s.r.o. Po piatich rokoch v prenajatých priestoroch v tom istom meste najmä pre skvalitnenie predajných plôch na strešný stavebný materiál i rezivo sa presťahovali do vlastných priestorov. V areáli spoločnosti nielen nakúpite, ale dozviete sa o všetkých druhoch striech, výstavbe drevodomov a murovaných domov, zatepľovaní fasád, výrobe a montáži klampiarskych prvkov. Poradenská činnosť je základným kľúčom k získaniu dôvery medzi klientom a dodávateľom a GIT má vo svojej ponuke nielen poradenstvo, ale aj realizáciu a servis spomínaných stavebných činností.

08. 08. 2015 16:00  |  Galéria / Dom, byt, záhrada
Letničky našu námahu odmenia svojou pestrou farebnosťou. (vd)

Letničky sú náročné na prácu, ale rýchlo nás odmenia

Letničky v záhradníckej praxi sú rastlinné druhy s jednotlivými rastlinami. V jednom vegetačnom období vyklíčia, vyrastú, vykvitnú, prinesú plody zo semien a celé uhynú. Ich vegetačná doba je v našich podmienkach maximálne desať mesiacov. Druhy dovezené z teplejších oblastí sú vytrvalejšie, ale neprežijú zimné teploty našej zemepisnej šírky. K letničkám patria aj druhy rastúce na stanovišti niekoľko rokov, ale maximálny efekt poskytujú práve v prvom roku svojho života, takže sa pestujú najviac ako dvojročky.

23. 07. 2015 13:00  |  Galéria / Dom, byt, záhrada

ZÁHRADA: Živý plot - dekorácia i skrýša

Odborník Jozef Šimko zo Strednej odbornej školy záhradníckej v Piešťanoch radí, ako vypestovať a udržiavať živý plot.

12. 06. 2015 08:00  |  Galéria / Dom, byt, záhrada
kleiner-gruener-kaktus (jš)

ZÁHRADA: Objavil Ameriku aj kaktusy

PIEŠŤANY - Odborník Jozef Šimko zo Strednej odbornej školy záhradníckej v Piešťanoch rozpráva o tom, ako sa kaktusy dostali až k nám.

11. 06. 2015 08:00  |  Galéria / Dom, byt, záhrada
Vytvorte si vlastný svietnik (M. Karabová)

Vytvorte si vlastný svietnik

Vianočné ozdoby rôznych druhov nájdete dnes naozaj všade a obchodníci si za ne často účtujú vysoké ceny. Prinášame jednoduchý spôsob, ako si v pohodlí domova vytvoriť vlastný svietnik. Budete potrebovať: polovicu polystyrénovej gule, bielu stuhu, bielu stuhu s farebným lemom, farebnú stuhu, špendlíky, sviečku a bodec na sviečku.

22. 12. 2014 15:11  |  Galéria / Dom, byt, záhrada
Vít Častko z Banky dopestoval vyše stokilogramovú tekvicu. (pror)

Megatekvicu ochutnajú všetci príbuzní

Naozaj obrovskú tekvicu vypestoval Vít Častko z obce Banka. Prišiel sa pochváliť aj k nám do redakcie. O obrí plod sa vraj po celý rok vôbec nestaral. Vyrástla z jediného semiačka, čo na záhrade zasadil.

25. 10. 2014 13:00  |  Piešťany / Spoločenská rubrika
Jozef Cabala fialové zemiaky varí a urobil si z nich aj šalát. (vd)

Dopestoval fialové zemiaky proti rakovine

V záhradkárskej osade Lomec nad obcou Banka dopestoval Jozef Cabala z Piešťan okrem iného aj fialové zemiaky zo severného Talianska. Majú čiernu šupku a fialovú dužinu. Odborníci ich volajú Blaue Congo. Zemiaky sú výnimočné nielen tým, že i po tepelnej úprave ostanú fialové, ale najmä, že sú účinné v boji proti rakovine.

12. 10. 2014 10:00  |  Piešťany / Spoločenská rubrika
Aj betónové ploty môžeme zazeleniť rôznymi spôsobmi. (Jozef Šimko)

Aj betón sa môže zazelenieť a rozkvitnúť

Urban gardening, ktorý je tiež známy ako mestské záhradníctvo alebo poľnohospodárstvo, umožňuje pestovanie rastlín i tam, kde sa na prvý pohľad zdá, že sa tu žiadnej rastline nemôže dariť. Poskytuje mnoho environmentálnych, sociálnych a zdravotných prínosov. Podporuje sociálnu komunikáciu obyvateľov, vychováva mestské deti.

05. 07. 2014 11:00  |  Galéria / Dom, byt, záhrada
Články 11 - 20 z 99
Lekáreň Regia

Anketa