Dom, byt, záhrada

Manželom sa podarilo dopestovať aj takéto kivi. (A. Talábová)

Výsledok celoročnej práce Mareka Talábu

Počasie v tomto roku pripravilo záhradkárom veľa starostí a práce. Na jar prišli dva silné prízemné mrazy a celý rok bol veľmi chudobný na zrážky.

24. 09. 2017 07:00  |  Galéria / Dom, byt, záhrada
Túto nežnú albiziu dopestoval Piešťanec Jozef Šimko. (J. Šimko)

Keď je vonku nad 34 stupňov Celzia, polievajme menej

Viete o tom, že takmer každá zelená rastlina obsahuje až deväťdesiat percent vody? Viete aj o tom, že i v rokoch, keď je zrážok nad normál, môžu rastliny trpieť nedostatkom vlahy? A keď je vonku viac ako 34 stupňov, polievanie skôr škodí, ako prospieva?

23. 09. 2017 06:30  |  Galéria / Dom, byt, záhrada
U zákazníkov jednoznačne vyhrávajú plynové grily. (archív GARGO)

GARGO: Na dobrom grile upečiete pizzu aj uvaríte polievku

Mnohí z nás si leto bez dobrej grilovačky nevedia predstaviť. Okrem obľúbeného mäsa či zeleniny, partie dobrých priateľov alebo rodiny je jej dôležitou súčasťou správny gril. Čím sú špecifické jednotlivé typy zariadení, prezradil Peter Urminský, majiteľ predajne Gargo.

10. 06. 2017 12:51  |  Galéria / Dom, byt, záhrada
Ilustr. foto (vd)

Grilovacia sezóna v Gargu sa začína

Pri výbere grilu treba brať do úvahy nielen osobný vkus, ale aj iné faktory - napríklad vôňu, rýchlosť grilovania či priestorové možnosti v exteriéri. Tie môžu ovplyvniť zdroj tepla na grilovanie, a preto by mala byť pri výbere grilu jednou zo zásadných otázok: Plyn alebo drevené uhlie? V nedostatočne informovaných gurmánskych kuloároch sa môžete stretnúť s názorom, že na plynovom grile nikdy nedosiahnete také špecificky jemné chute ako na grile s dreveným uhlím alebo briketami. Ide o omyl. Oba typy sú rovnocennými súpermi.

26. 05. 2017 13:00  |  Galéria / Dom, byt, záhrada
Oplatí sa kúpiť väčšiu kvitnúcu rastlinu ako lacný brak bez kvetov. (archív (jš))

Dopestujte si magnóliu sami, pri jej kúpe nešetrite!

Aj keď minulotýždňový mráz narobil pestovateľom ovocia vrásky na čele a štvrtkovú noc mnohí strávili pálením parafínových sviec či polievaním pôdy, netreba si nechať vziať chuť od pestovania napríklad okrasných stromov či kríkov. Obľube sa v Piešťanoch tešia najmä magnólie a sakury. Obe kvitnú nádhernými ružovými kvetmi. Magnólie skôr, sakury o pár dní neskôr. Zaujímalo nás, ako si peknú, zdravú magnóliu vypestovať doma, v záhrade či v predzáhradke. O svoje skúsenosti sa podelil odborník zo Strednej odbornej školy záhradníckej v Piešťanoch, Jozef Šimko.

30. 04. 2017 15:00  |  Galéria / Dom, byt, záhrada
V Strednej odbornej školy Rakovice zhotovovali floristi rôzne jarné väzby. (Zuzana Bučková)

Vyrobte si jarnú dekoráciu podľa návodu rakovických floristov

S príchodom jari a blížiacich sa veľkonočných sviatkov aj žiaci Strednej odbornej školy Rakovice trénujú na odbornom výcviku zhotovovanie rôznych aranžmánov z jarných kvetín. Používajú pritom živé primuly, hyacinty, krokusy, tulipány i narcisy alebo siahnu po látkových, trvanlivých, doplnených prírodnými materiálmi, ako sú konáriky, zeleň či suchý materiál.

15. 04. 2017 14:00  |  Galéria / Dom, byt, záhrada
Spomedzi veľkonočných dekorácií sú najobľúbenejšie prírodné motívy. (archív ZC Charvát)

Vyzdobte si domácnosť veľkonočnými doplnkami

Obľúbené sviatky plné vody, korbáčov a vajíčok sa nezadržateľne blížia. Už počas nadchádzajúceho víkendu si mládež užije dlho očakávané veľkonočné prázdniny, viacerí pracanti budú mať k dispozícii predĺžené voľno a rodiny využijú čas na návštevy blízkych. Aby u vás šibači i hostia zacítili pravú veľkonočnú atmosféru, vyzdobte si príbytok jarnými dekoráciami.

14. 04. 2017 12:30  |  Galéria / Dom, byt, záhrada
Antiparazitný obojok musí mať pes na krku stále, tabletu stačí dať raz za kvartál. (pixabay.com)

Psičkári pozor, kliešte a blchy už úradujú!

Už mesiac si psičkári a majitelia iných voľne žijúcich zvierat všímajú, že zima ustúpila a prebúdzať sa začínajú parazity. Čo je pre psy a mačky proti kliešťom či blchám skutočne účinné, nám prezradila veterinárka Ivana Vatolíková z Veterinárnej kliniky Piešťany.

25. 03. 2017 15:00  |  Galéria / Dom, byt, záhrada
Aj tohto psa si z útulku vyzdvihol pôvodný majiteľ. (archív Útulok Piešťany)

Pozor na psích utekáčov!

Otepľovanie cítia nielen ľudia, ale i zvieratá. Na psy tento jav funguje rovnako, dokonca sa v nich prebúdzajú pudy a tie ich často môžu tiahnuť aj mimo domova. Len od začiatku februára si z piešťanského útulku vyzdvihli sedem malých utečencov pôvodní majitelia.

09. 03. 2017 15:00  |  Galéria / Dom, byt, záhrada
Na jeseň orezávame jadroviny, nie kôstkoviny. (vd)

Už ste orezávali stromy? viete, ako nato?

Skúsený záhradkár, florista i dendrológ Jozef Šimko zo Strednej odbornej školy záhradníckej v Piešťanoch má s jesennými orezmi stromov bohaté skúsenosti. Podelil sa o ne aj s čitateľmi Piešťanského týždňa. Ak teda máte čo a chcete orezávať, nestačia iba ostré nožnice či píly. Pozorne si prečítajte rady, ako nato.

06. 11. 2016 16:00  |  Galéria / Dom, byt, záhrada
Články 1 - 10 z 106
GARGO
Lekáreň Regia
Regal Burger

Anketa