Pestrofarebná pastva nielen pre oči

Piatok 04. 05. 2018 14:00  | Galéria / Cestovanie  | Autor: Gabo Kopúnek

Zakvitnuté rododendrony, azalky, jablone či japonské okrasné čerešne – sakury sú najväčšími lákadlami Arboréta Mlyňany, ktoré ročne navštívi takmer 45-tisíc návštevníkov.

Pri pohľade na kaštieľ z kvetinových terás dominuje jeho veža.

Pri pohľade na kaštieľ z kvetinových terás dominuje jeho veža. (Autor: Arborétum Mlyňany)

Túto nádheru možno obdivovať hlavne v máji, čo je jedným z dôvodov, prečo arborétum dávame do vašej pozornosti. Druhým je slávnostné otvorenie sezóny, ktoré sa uskutoční počas víkendu 5. a 6. mája tradičnými Ambrózyho dňami.

Umelo vytvorený raj

História Arboréta Mlyňany siaha k osobe grófa Štefana Ambrózyho, právnika a prírodovedca - dendrológa. Svadbou s Antóniou Migazzi v roku 1892 ako 23-ročný získal časť mlynianskeho veľkostatku, ku ktorému prikúpil od grófa Révaya z Tajnej dubovo-hrabový les pri obci Vieska nad Žitavou.

Rododerdrony začínajú kvitnúť v máji.Rododerdrony začínajú kvitnúť v máji. (Autor: Arborétum Mlyňany)

Na okraji lesa dal postaviť novoklasicistický kaštieľ s charakteristickou vežou. Súčasťou areálu sa okrem lesa postupne stali terasy i veľké alpínum tvorené balvanmi a kameňmi privezenými z lomov na úpätí Považského Inovca. Vznikla tak zaujímavá skalka s vodnými kaskádami.

Vtedajší odborníci nedávali šancu jeho plánu pestovať cudzokrajné rastliny v klimatologicky odlišnom prostredí, no Ambrózy sa vynašiel. Študoval ekológiu týchto drevín a novým podmienkam ich prispôsoboval postupným presádzaním do extrémnejších oblastí.

Jazierko v japonskej záhrade.Jazierko v japonskej záhrade. (Autor: Arborétum Mlyňany)

Sen mať vždyzelený park sa začal napĺňať v roku 1894, keď sa na terasách a v blízkosti kaštieľa začali prvé výsadby borievky virgínskej, cezmíny ostrolistej či vavrínovca lekárskeho a spomínaných rododendronov. Medzi rokmi 1905-1910 dosiahli výsadby v Arboréte Mlyňany prvý vrchol, ktorý bol utlmený odchodom zakladateľa v roku 1914.

Inventarizácia rastlinného fondu v roku 1925 potvrdila prítomnosť unikátneho sortimentu viac ako 300 druhov drevín rastúcich v úplne originálnych podmienkach. V arboréte možno dnes nájsť na ploche 67 hektárov vyše 2300 druhov drevín z celého sveta, najmä však z mierneho pásma severnej pologule.

Návštevníci vo veľkom využívajú prehliadky s odborným výkladom.Návštevníci vo veľkom využívajú prehliadky s odborným výkladom. (Autor: Arborétum Mlyňany)

Sú tu zastúpené rôzne druhy drevín Severnej Ameriky, Strednej Ázie, Kaukazu, Kórey, Japonska, Číny, Ďalekého východu, Himalájí a Južnej Ameriky. Prechádzka lúkami či lesmi, slnenie sa na terasách či objavovanie tajomných zákutí orientálnej záhrady patria k „povinným jazdám“ návštevy tohto klenotu západného Slovenska.

Oslava Ambrózyho

V rámci dvojdňových Ambrózyho dní sú pre návštevníkov pripravené prehliadky parku s odborným výkladom, kultúrny program i tvorivé dielne pre deti. Vystúpia hudobné, spevácke a folklórne skupiny, vedeckí pracovníci návštevníkov oboznámia s neobyčajnými zvukmi arboréta.

Kúsok z Arboréta Mlyňany si môžete odniesť aj domov.Kúsok z Arboréta Mlyňany si môžete odniesť aj domov. (Autor: Arborétum Mlyňany)

Stredná odborná škola lesnícka v Banskej Štiavnici predstaví sokoliarov, trubačov a botanikov. Žiaci Strednej odbornej školy potravinárskej v Nitre predvedú zručnosť v zdobení medovníkov a prinesú svoje pekárenské a cukrárenské výrobky. Prehliadky parku s výkladom budú o 10:30, 13:30 a 15:30.

GARGO
Lekáreň Regia
Regal Burger

Anketa