GEFCO

Byť tak jeden deň Popoluškou

Piatok 15. 12. 2017 13:00  | Galéria / Cestovanie  | Autor: Gabo Kopúnek

Perlu Malých Karpát zrejme nemusíme predstavovať nikomu z vás. V adventnom čase vám však chceme pripomenúť, že jej štylizovanou prehliadkou si môžete vyplniť nastávajúce vianočné sviatky.

Inscenovaná rozprávka o Popoluške oživí vianočné prehliadky hradu.

Inscenovaná rozprávka o Popoluške oživí vianočné prehliadky hradu. (Autor: Múzeum Hrad Červený Kameň)

Kde bolo, tam bolo... hlboko v lesoch stál mohutný hrad... Takto sa začína viacero rozprávok, no podobnú atmosféru môžete zažiť na hrade Červený Kameň aj tento rok. Medzi sviatkami, v dňoch 27. až 30. decembra, sa totiž v jeho priestoroch bude odvíjať známy príbeh o Popoluške. Nejde o nakrúcanie nejakej filmovej rozprávky. Do historických odevov sa prezlečú ochotníci, ktorí dej rozprávky rozpovedajú priamo pred návštevníkmi.

Inscenované vianočné prehliadky sa odohrajú vo vianočne vyzdobenom hradnom paláci a po ich skončení môžete navštíviť aj povianočný stredoveký remeselný trh, ktorý SNM - Múzeum Červený Kameň pripravilo v spolupráci s občianskym združením Schatmansdorf. Začiatok prehliadky bude každú celú hodinu od 10. do 16. hodiny.

Romantický pohľad na hrad Červený Kameň od Modry-Kráľovej.Romantický pohľad na hrad Červený Kameň od Modry-Kráľovej. (Autor: Múzeum Hrad Červený Kameň)

Pevnosť plná pokladov

Samotný hrad je pre návštevníkov zaujímavý od podzemia až po hornú terasu a aj jeho okolie ponúka množstvo príležitostí na prechádzky. Závisí to, samozrejme, od počasia, pričom od mája do septembra sa v jeho areáli aj organizujú rôzne aktivity. Je teda len na vás, kedy ho v priebehu roka navštívite.

Mali by ste však vedieť, že jeho poslednými majiteľmi boli Pálfiovci, no na pevnosť a skladisko cenného tovaru, predovšetkým banského, ho prestavali ešte predtým Fuggerovci. Múzeum Červený Kameň sa špecializuje na nábytok a vývoj bytovej kultúry šľachty i meštiactva, takže vo viac ako 40 sálach nájdete mnohé poklady z celého Slovenska.

Rozprávkový princ dumá, komuže patrí záhadná črievička.Rozprávkový princ dumá, komuže patrí záhadná črievička. (Autor: Múzeum Hrad Červený Kameň)

Počiatky hradu Červený Kameň siahajú do prvej polovice 13. storočia. Dala ho na svojich majetkoch v roku 1240 postaviť česká kráľovná - vdova Konštancia Uhorská - a neskôr ho vlastnili viaceré významné uhorské šľachtické rody. Gotický hrad Fuggerovci prestavali na renesančnú pevnosť - bezpečný sklad tovarov, s ktorými rodina obchodovala po celej Európe. Od roku 1537 bol postupne starý hrad búraný a na jeho mieste vyrástli štyri obranné bašty spojené obrannými múrmi a jedno obytné krídlo. Hrad si zhruba o 50 rokov neskôr vyženil mladý barón Mikuláš II. Pálfi a jeho potomkovia ho vlastnili až do roku 1945. Počas storočí ho tiež niekoľkokrát prestavali - zmodernizovali do barokového slohu.

Ako sa tam dostať

Piešťanci sa môžu vybrať po diaľnici a na výjazde Voderady si to zamieriť cez Hrnčiarovce nad Parnou, Cífer, Budmerice a Štefanovú do Častej, nad ktorou sa hrad vypína. Vrbovčania či Chtelničania majú „priame spojenie“ po bratislavskej „podkarpatskej magistrále“ cez Trstín, Smolenice a Doľany. Tí, čo bývajú bližšie k Trnave, určite poznajú trasu cez Suchú nad Parnou, Košolnú a Doľany.

GARGO
Regal Burger

Anketa