Bátorička mala krutosť v krvi

  • Cestovanie
  • 17. septembra 2010, 11:24
  • Autor:Regina Hulmanová

PIEŠŤANY – V Piešťanoch a okolí sa nachádza viacero zaujímavých výletných lokalít. Pripomeňte si ich v krátkosti spolu s nami a dozviete sa fakty, o ktorých ste možno ani netušili. Snáď vám pomôžu pri rozhodovaní, kam vyraziť s blízkymi počas víkendu. Tento týždeň sa vydáme opäť do Čachtíc.

Obec Čachtice preslávila nie práve v dobrom mene grófka Alžbeta Báthoryová. Pochádzala z významnej rodiny, jej ujec Štefan Báthory bol poľský kráľom. Pôvod ju možno predurčil k násilnostiam, ktorých sa dopúšťali aj iní členovia rodu Báthory. Krutosť sa prejavovala v podobe mučenia a zabíjania mladých nevinných dievčat v snahe zachovať si unikajúcu mladosť a krásu.
Hrôzostrašné činy, ktorých sa dopustila s pomocou služobníctva, zostávali dlho utajené. Po smrti jej manžela Františka Nádaždyho I. sa jej násilnosť stupňovala a svoje obete mučila horiacimi sviečkami alebo ich polievala studenou vodou na mraze. Mučením „oslavovala“ i významné udalosti v živote – svadbu dcéry či Vianoce. Nemenej slávne sú jej údajné kúpele v krvi slúžok.

Krutosť Bátoričky ukončil čachtický farár, ktorý ju verejne obvinil. Palatín Juraj Turzo ju údajne v roku 1610 prichytil pri čine a nariadil vyšetrovanie. Báthoryovej pomocníkov súd v Bytči odsúdil na trest smrti, ale grófka nikdy nestála pred tribunálom a ani jej nedokázali vinu. Uväznená bola do svojej smrti v roku 1614 vo väznici na Čachtickom hrade.

Z množstva historických pamiatok v Čachticiach, ktorým sa podrobnejšie venuje webstránka obce, nás bude zaujímať Draškovičov renesančný kaštieľ. Expozícia sa venuje nielen histórii, ale predstavuje i kultúrnu tradíciu Čachtíc, ktoré boli v stredoveku mestečkom. Návštevník si môže prezrieť historické zbrane, šperky či ľudovú umeleckú tvorbu. Od roku 2008 sa stala súčasťou expozície i časť venovaná krutej grófke, má názov Alžbeta Báthoryová – krutosť ukrytá v čipke, ktorej zaujímavosťou je krásna rekonštrukcia grófkinho odevu.

Časť múzea je venovaná literárnemu spolku Tatrín, ktorý tu mal zhromaždenie v roku 1847, či rôznym artefaktom, ktoré boli nájdené pri archeologických výskumoch. Spolok Tatrín je spätý s menami ako Ľudovít Štúr, Michal Miloslav Hodža a Gašpar Fejérpataky-Belopotocký. Popredné osobnosti národného života sa práve na fare v Čachticiach dohodli na uzákonení slovenčiny. Súčasťou múzea je i expozícia hornín, skamenelín a minerálov. Premietnu vám tu aj dokumentárny film o skutočnosti či fikcii A. Báthoryovej.  

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je streda 27. marca. Tento deň je Svetovým dňom divadla. Meniny má Alena.
  • 27.03.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je piatok 28. marca. Tento deň je Dňom učiteľov. Meniny má Soňa.
  • 29.03.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
piatok, 29. marca 2024
Meniny má Miroslav, zajtra Vieroslava