GEFCO

Cestovanie

Žraloky a iné morské obludy môžete bezpečne pozorovať zo dna akvária. (gak)

Našli sme Nema, Dory i Oscara

Metropola Maďarska má tisíce podôb i vôní. Každá jej návšteva vám bude pripadať, ako by to bolo po prvý raz. Budapešť ponúka možnosti zabaviť sa v podnikoch, vyžiť sa kultúrne, spoločensky či len tak si posedieť v tôni stromov a sledovať, ako pulzuje život veľkomesta.

16. 03. 2018 14:00  |  Galéria / Cestovanie
Pohľad na Zámok Lednice. Vpravo konštrukcia 92 metrov dlhého, 13 metrov širokého a sedem a pol metra vysokého skleníka. (Zámok Lednice)

Výletnícka romantika na dosah I.

V jednom z predchádzajúcich putovaní sme navštívili kaštieľ vo Svätom Antone, pričom sme sa letmo dotkli svetového dedičstva UNESCO na Slovensku - Banskej Štiavnice, do ktorého spomínaný kaštieľ zapadá. Dnešnou zastávkou je tiež významné svetové dedičstvo UNESCO, tentoraz na západ od nášho regiónu. Rozprestiera sa na území južnej Moravy a zapísané je pod názvom Lednicko-valtický areál.

09. 03. 2018 13:00  |  Galéria / Cestovanie
Aktuálne podujatie Gutenbergova knižnica je venované hviezdnej oblohe, jej pozorovateľom a ich prenasledovateľom. (gak)

Vynález, ktorý spustil vraždenie

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, akú silu má vypovedané či napísané slovo? Určite ste už zažili situácie, keď by ste najradšej svoje slová vzali späť, aby neublížili, nespôsobili bolesť či krivdu. Slová či myšlienky však dokážu aj zabíjať. V dnešnom putovaní vás zavedieme na netradičné miesto – knižnice v Kaštieli Oponice, kde sú na krátke obdobie vystavené knihy, ktoré majú na svedomí až 12 miliónov ľudských životov.

02. 03. 2018 13:00  |  Galéria / Cestovanie
Kaštieľ vo Svätom Antone ukrýva viaceré umelecké i prírodné skvosty. (gak)

Uzimená romantika v lone prírody

Aj keď počasie tomu nenasvedčuje, čoskoro sa končí zima a svoje brány opäť otvárajú hrady a zámky v blízkom i ďalekom okolí. Sú však aj také, ktoré vítajú návštevníkov celoročne.

23. 02. 2018 13:00  |  Galéria / Cestovanie
V centre Nitrianskeho Hrádku nájdete sochu Hrádockej venuše od akademického sochára Jaroslava Gubrica, ktorú tu odhalili pred 20 rokmi. Znázornená bola aj na slovenskej dvojkorune. (gak)

Zabudnutá Slovenská Trója čaká

Šurany nepatria k tradičným turistickým destináciám. Toto provinčné mestečko na juhu Slovenska už dávno stratilo svoj historický strategický, a taktiež socialistický budovateľský význam.

16. 02. 2018 14:00  |  Galéria / Cestovanie
Vašu pozornosť si zaslúžia aj lamy či ťavy. (gak)

Poobedná siesta v Hodoníne

V rámci našich potuliek širším regiónom Trnavského kraja sme neraz prechádzali juhomoravským mestom Hodonín. Dnes v ňom zotrváme a ponúkneme vám do pozornosti niekoľko zaujímavých „atrakcií“, ktoré v ňom a v okolí mesta nájdete.

09. 02. 2018 13:00  |  Galéria / Cestovanie
Barokový kaštieľ Helikon je dokonale zrekonštruovaný a oplatí sa ho prezrieť si zvnútra i zvonka na koči. (gak)

Keď Balaton bol slovanský

V predchádzajúcom putovaní sme sa v myšlienkach ponorili do výstavby prvého kostola v stredovýchodnej Európe kniežaťom Pribinom. Dnes budeme sledovať ďalšie kroky tohto prvého známeho slovanského vladára, ktorého osud predurčil k tomu, aby založil ďalšie veľké kniežatstvo v močariskách západne od Balatonu. Pozývame vás na návštevu tohto regiónu.

02. 02. 2018 14:00  |  Galéria / Cestovanie
Nitriansky hrad má vlastnú bohatú históriu, je najväčším hradom na Slovensku. (fbnh)

Prvenstvo v stredovýchodnej Európe

Ako sme už spomínali v prvom tohtoročnom vydaní nášho týždenníka, rok končiaci osmičkou v našich dejinách výrazne ovplyvnil dianie na území dnešného Slovenska. Určite tých udalostí bolo mnoho, no záznamy o nich sa doteraz bádateľom nepodarilo nájsť v žiadnych análoch, takže sa de facto ani nestali.

26. 01. 2018 13:00  |  Galéria / Cestovanie
Detail náhrobku Márie Terézie a Františka Štefana. (gak)

Panovnícka láska až za hrob

Nie je to tak dávno, čo sa na obrazovkách verejnoprávnej televízie objavil dvojdielny koprodukčný film, zachytávajúci mladosť budúcej cisárovnej Márie Terézie a pozadie príbehu veľkej lásky medzi ňou a jej manželom Františkom Štefanom Lotrinským. Aj preto sme sa s naším seriálom vybrali do srdca Viedne.

19. 01. 2018 13:00  |  Galéria / Cestovanie
Ostrihomská bazilika je po bazilikách sv. Petra v Ríme a sv. Pavla v Londýne tretím najväčším kostolom v Európe.  (gak)

Dominanta spájajúca dva národy

Vraví sa, že každá cesta vedie do Ríma. A po tejto ceste sa vydáme aj my v rámci našich tipov na výlet. Nenasmerujeme si to však do večného mesta, ani do malého Ríma – nášho krajského mesta Trnava, ale do porovnateľného mesta s Piešťanmi, ktorému Trnava môže vďačiť za svoju veľkolepú históriu. Ním je hraničné mesto Ostrihom.

12. 01. 2018 12:00  |  Galéria / Cestovanie
Články 1 - 10 z 115
GARGO
Regal Burger

Anketa